Qualification

Round 1

Nastja Kolar (SLO)(1) bye

Anastasija Surkova (RUS) - Emma Nurgazieva (KGZ) 6:4, 6:1

Naqi Hanatani (JPN)(2) bye

Tamara Arnold (SUI) - Seven Oral (TUR) 6:1, 6:1

Cemre Anil (TUR)(3) bye

Aza Petrova (UKR) - Celine Kern (SUI) 4:6, 6:2, 7:5

Sabrina Rittberger (GER) bye

Mi Zhuoma You (CHN) - Catherine Shulman (CAN) Walkover

Shou Na Mu (CHN) bye

Zhuoma Ni Ma (CHN) - Ilayda Soyumez (TUR) 6:0, 6:0

Anastasiya Khrustaleva (RUS) bye

Erem Akyurt (TUR) - Kate Zueva (UKR) 7:5, 6:4

Stephanie Belovukovic (AUS) bye

Jennifer Timotin (IRL) - Esen Kokce (TUR) 6:2, 7:5

Lizaveta Hancharova (BLR) - Aurora Ciavarelli (ITA) 6:0, 6:0

Aylin Abdioglu (TUR) - Gaia Morganti (ITA) 6:2, 7:6(8:6)

Round 2

Nastia Kolar (SLO)(1) - Anastasiia Surkova (RUS) 6:3, 6:1

Nagi Hanatani (JPN)(2) - Tamara Arnold (SUI) 5:7, 6:2, 6:2

Cemre Anil (TUR)(3) - Aza Petrova (UKR) 1:1 Retired

Sabrina Rittberger (GER) - Mi Zhuoma You (CHN) 6:2, 6:2

Shou Na Mu (CHN) - Zhuoma Ni Ma (CHN) 6:4, 6:2

Anastasiya Khrustaleva (RUS) - Arem Akyurt (TUR) 6:2, 6:2

Stephanie Belovukovic (AUS) - Jennifer Timotin (IRL) 6:1, 6:4

Lizabeta Hancharova (BLR) - Aylin Adbioglu (TUR) 6:0, 6:0

Main Tournament

Round 1

Raluca Georgiana Serban (ROU)(1) - Sari Baba (JPN) 6:2, 6:1

Naqi Hanatani (JPN) - Illay Yoruk (TUR) 6:1, 6:1

Julia Rosenqvist (SWE) - Stephanie Belovukic (AUS) 6:2, 6:1

Yana Morderger (GER)(7) - Mi Zhuoma You (CHN) 6:3, 6:2

Dia Evtimova (BUL)(39 - Kristina Miletic (SRB) 7:5, 6:3

Alexa Pirok (HUN) - Andrina Peer (SUI) 6:1, 6:3

Zhima Du (CHN) - Natsumi Chimura (JPN) 6:2, 6:3

Julia Stamatova (BUL)(5) - Nozomi Fujioka (JPN) 4:6, 6:3, 6:0

Sabrina Rittberger (GER) - Mariana Drazic (CRO)(8) 6:2, 6:1

Polona Rebersak (SLO) - Anastasiya Khrustaleva (RUS) 6:0, 6:1

Mitsumi Kawasaki (JPN) - Doga Selen Takunyaci (TUR) 6:0, 6:0

Nastja Kolar (SLO)(4) - Melissa Morales (GUA) 6:0, 7:5

Alona Fomina (UKR)(6) - Shou Na Mu (CHN) 6:1, 6:2

Eliessa Vanlangendonck (BEL) - Lizavetta Hancharova (BLR) 6:2, 6:0

Nonna Kurginyan (RUS) - Cemre Anil (TUR) 5:7, 6:1, 7:6(7:5)

Taysisiya Morderger (GER)(2) - Kirsten-Andrea Weedon (GUA) 6:0, 6:2

Round 2

Raluca Georgiana Serban (ROU)(1) - Nagi Hanatani (JPN) 6:2, 6:4

Yara Morderger (GER)(7) - Julia Rosenqvist (SWE) 6:1, 6:1

Dia Evtimova (BUL)(3) - Alexa Pirok (HUN) 6:2, 6:2

Julia Stamatova (BUL)(5) - Zhima Du (CHN) 6:0, 6:2

Sabrina Rittberger (GER) - Polona Rebersak (SLO) 6:1, 2:6, 6:4

Nastja Kolar (SLO)(4) - Mitsumi Kawasaki (JPN) 6:0, 6:2

Alona Fomina (UKR)(6) - Eliessa Vanlangendonck (BEL) 6:3, 6:2

Tayisiya Morderger (GER)(2) - Nonna Kurginyan (RUS) 6:0, 6:3

Quarterfinal

Yana Morderger (GER)(7) - Raluca Georgiana Serban (ROU)(1) 4:6, 6:4, 7:5

Julia Stamatova (BUL)(5) - Dia Evtimova (BUL)(3) 6:3, 2:1 Retired

Nastja Kolar (SLO)(4) - Sabrina Rittberger (GER) 6:2, 6:1

Tayisiya Morderger (GER)(2) - Alona Fomina (UKR)(6) 6:4, 6:2

Semifinal

Yana Morderger (GER)(7) - Julia Stamatova (BUL)(5) 7:6(7:4), 6:2

Tayisiya Morderger (GER)(2) - Natsja Kolar (SLO)(4) 6:7(1:7), 6:2, 7:5

Final

Yana Morderger (GER)(7) - Tayisiya Morderger (GER)(2) 6:4, 6:3