Qualification

Round 1

Yana Sizkova (RUS)(1) bye

Andreea Cula (ROU) bye

Yulia Kulikova (RUS)(2) bye

Vittoria Accantaggiati (ITA) bye

Dominique Karregat (NED)(3) bye

Laura Margreta Luca (ROU) bye

Cindy Castille (FRA)(4) bye

Gloria Geschi (ITA) bye

Andreea Prisacariu (ROU)(5) bye

Martina Lo Pumo (ITA) bye

Elaine Genovese (MLT)(6) bye

Cinciane Remy (FRA) - Cecilia Maria Barbiero (ITA) 6:4, 6:0

Gabriela Van de Graaf (NED)(7) bye

Ekaterina Trashchenko (RUS) bye

Giorgia Testa (ITA)(8) bye

Magdalena Cordero (CHI) bye

Round 2

Yana Sizikova (RUS)(1) - Andreea Cula (ROU) 6:1, 6:2

Yulia Kulikova (RUS)(2) - Vittoria Avvantaggiati (ITA) 6:3, 6:3

Dominique Karregat (NED)(3) - Laura Margareta Luca (ROU) 6:4, 6:1

Cindy Castille (FRA)(4) - Gloria Ceschi (ITA) 7:6(7:1), 6:0

Andreea Prisacariu (ROU)(5) - Martina Lo Pumo (ITA) 6:0, 6:4

Elaine Genovese (MLT)(6) - Vinciane Remy (FRA) 7:5, 6:2

Gabriela Van De Graaf (NED)(7) - Ekaterina Trashchenko (RUS) 7:5, 6:2

Giorgia Testa (ITA)(8) - Magdalena Cordero (CHI) 6:1, 6:0

Main Tournament

Round 1

Paula Badosa Gibert (ESP)(1) - Yulia Kulikova (RUS) 6:0, 6:1

Dominique Karregat (NED) - Marie Temin (FRA) 6:3, 1:6, 6:3

Bojana Markovic (SRB) - Gabriela Van De Graaf (NED) 6:4, 6:2

Audrey Albie (FRA)(6) - Gloria Ceschi (ITA) 6:1, 6:3

Yana Sizikova (RUS)(4) - Max Mijatovic (SRB) 6:0, 6:1

Oana Gavrila (ROU) - Vittoria Avvantaggiati (ITA) 6:1, 6:2

Georgia Marchetti (ITA) - Anna Stefani (ITA) 6:0, 6:1

Cindy Castille (FRA) - Victoria Muntean (FRA)(5) 6:4, 6:4

Jelena Simic (BIH)(8) - Lisa Matviyenko (GER) 6:3, 6:4

Vasilisa Aponasenko (RUS) - Elaine Genovese (MLT) 6:3, 6:3

Andreea Prisacariu (ROU) - Francesca Gaida (ITA) 6:0, 1:0 Retired

Angelica Moratelli (ITA)(3) - Claudia Coppola (ITA) 1:1 Retired

Anastasia Nefedova (USA) - Alice Bacquie (FRA)(7) 6:1, 6:1

Leonie Kung (SUI) - Natasha Piludu (ITA) 6:2, 6:7(3:7), 6:2

Timea Pavlickova (SVK) - Georgia Testa (ITA) 6:4, 7:5

Beatrice Lombardo (ITA) - Chieh-Yu Hsu (TPE)(2) 6:4, 6:3

Round 2

Paula Badosa Gibert (ESP)(1) - Dominique Karregat (NED) 6:4, 6:0

Audrey Albie (FRA)(6) - Bojana Markovic (SRB) 6:3, 7:6(7:3)

Yana Sizikova (RUS)(4) - Oana Gavrila (ROU) 6:2, 6:3

Giorgia Marchetti (ITA) - Cindy Castille (FRA) 6:1, 6:4

Jelena Simic (BIH)(8) - Vasilisa Aponasenko (RUS) 7:5, 6:1

Angelica Moratelli (ITA) - Andreea Priscariu (ROU) 6:3, 6:1

Leonie Kung (SUI) - Anastasia Nefedova (USA) 2:6, 7:6(8:6), 7:5

Beatrice Lombardo (ITA) - Timea Pavlickova (SVK) 6:3, 6:2

Quarterfinal

Audrey Albie (FRA)(6) - Paula Badosa Gibert (ESP)(1) 6:4, 6:3

Yana Sizikova (RUS)(4) - Giorgia Marchetti (ITA) 7:5, 6:7(7:2), 6:4

Jelena Simic (BIH)(8) - Angelica Moratelli (ITA)(3) 3:6, 6:2, 6:4

Leonie Kung (SUI) - Beatrice Lombardo (ITA) 3:6, 7:5, 7:5

Semifinal

Yana Sizikova (RUS)(4) - Audrey Albie (FRA)(6) 6:0, 3:6, 6:3

Jelena Simic (BIH)(8) - Leonie Kung (SUI) 7:5, 6:0

Final

Jelena Simic (BIH)(8) - Yana Sizikova (RUS)(4) 6:7(5:7), 6:4, 7:6(7:2)