Qualification

Round 1

Ksenia Palkina (KGZ)(1) bye

Karine Sarkisova (RUS) - Weronika Jasmina Forys (POL)(11) 6:4, 6:7(5:7), 6:3

Akari Inoue (JPN)(2) bye

Ekaterina Klyueva (KAZ)(15) - Dana Issabayeva (KAZ) 6:0, 6:3

Daria Kruzhkova (RUS)(3) - Maria Manilova (RUS) 6:0, 7:5

Zhibek Kulambayeva (KAZ) - Diana Shecvhenko (RUS)(10) 4:6, 6:2, 6:1

Anna Pribylova (RUS)(4) - Anna Iakovleva (RUS) 6:0, 6:2

Vera Sakalouskaya (BLR)(12) - Laylo Bakhodirova (UZB) 6:7(4:7), 6:3, 6:2

Valeriya Urzhumova (RUS)(5) - Adrianna Sosnowska (POL) 6:3, 6:2

ElinaNepliy (RUS)(9) - Alisabeth Chantraine (BEL) 6:2, 6:2

Eva Alexandrova (BLR) - anatalie Kallmunzeroba (CZE)(6) 6:2, 6:3

Anna Ukolova (RUS)(13) - Olesya Nesterovich (RUS) 6:1, 6:0

Lea Tholey (FRA)(7) - Larisa Bekmetova (UZB) 6:1, 6:1

Kristina Kislyak (RUS)(14) - Sofia Sokhetskaya (KAZ) 6:3, 6:1

Albina Khabibulina (UZB)(8) - Anastasija Homutova (LAT) 6:2, 3:6, 6:2

Viktoriya Mun (BLR)(16) - Kamilla Bolatova (KAZ) 6:4, 6:1

Round 2

Karine Sarkisova (RUS) - Ksenia Palkina (KGZ)(1) 7:5, 4:6, 6:2

Akari Inoue (JPN)(2) - Ekaterina Kluyueva (KAZ)(15) 6:3, 6:0

Daria Kruzhkova (RUS)(3) - Zhibek Kulambayeva (KAZ) 6:4, 6:4

Anna Pribylova (RUS)(4) - Vera Sakalouskaya (BLR)(12) 2:6, 7:6(7:5), 6:3

Valeriya Urzhumova (RUS)(5) - elina Neply (RUS)(9) 6:0, 4:6, 6:3

Eva Alexandrova (BLR) - Anna Ukolova (RUS)(13) 7:6(7:5), 2:6, 6:1

Lea Tholeyy (FRA)(7) - Kristina Kislyak (RUS)(14) 6:2, 6:0

Albina Khabibulina (UZB)(8) - Viktoryia Mun (BLR)(16) 6:4, 6:2

Main Torunament

Round 1

Polina Monova (RUS)(1) - Britt Geukens (BEL) 6:2, 6:1

Eva Alexandrova (BLR) - Karine Sarkisova (RUS) 6:1, 6:3

Daria Kruzhkova (RUS) - Polina Goloputova (KAZ) 6:1, 6:2

Katharina Lehnert (PHI) - Anastasia Pribylova (RUS)(6) 3:6, 6:4, 6:4

Kamila Kerimbayeva (KAZ)(3) - Valeriya Zeleva (RUS) 6:3, 6:3

Alina Silich (RUS) - Arina Folts (UZB) 6:3, 6:3

Lea Tholey (FRA) - Mai Minokoshi (JPN) 6:3, 7:6(8:6)

Caroline Romeo (FRA)(7) - Ekaterina Yashina (RUS) 3:6, 7:6(7:2), 7:5

Valeriya Urzhumova (RUS) - Gozal Ainitdinova (KAZ)(8) 6:7(2:7), 6:3, 6:3

Ari Vangelova (BUL) - Yekaterina Dmitrichenko (KAZ) 2:6, 6:4, 6:3

Akari Inoue (JPN) - Erika Vogelsang (NED) 6:2, 7:5

Anna Morgina (RUS)(4) - Dariya Detkovskaya (KAZ) 4:6, 6:4, 6:2

Ekaterina Kazionova (RUS) - Pia Konig (AUT)(5) 7:5, 6:4

Aleksandra Pospelova (RUS) - Komola Umarova (UZB) 6:1, 7:6(7:5)

Alexandra Grinchishina (KAZ) - Albina Khabibulina (UZB) 6:4, 6:0

Olga Doroshina (RUS)(2) - Anna Pribylova (RUS) 6:3, 6:3

Round 2

Polina Monova (RUS)(1) - Eva Alexandrova (BLR) 6:2, 6:2

Daria Kruzhkova (RUS) - Katharina Lehnert (PHI) 7:6(11:9), 6:3

Alina Silich (RUS) - Kamila Kerimbayeva (KAZ)(3) 6:4, 6:2

Caroline Romeo (FRA)(7) - Lea Tholey (FRA) 6:7(6:8), 6:2, 6:3

Valeriya Urzhumova (RUS) - Ani Vangelova (BUL) 6:4, 6:0

Anna Morgina (RUS)(4) - Akari Inoue (JPN) 6:3, 7:5

Ekaterina Kazionova (RUS) - Aleksandra Pospelova (RUS) 6:3, 7:5

Olga Doroshina (RUS)(2) - Alexandra Krinchishina (KAZ) 6:1, 6:0

Quarterfinal

Polina Monova (RUS)(1) - Daria Kruzhkova (RUS) 6:4, 6:3

Alina Silich (RUS) - Caroline Romeo (FRA)(7) 6:3, 6:4

Anna Morgina (RUS)(4) - Valeriya Urzhumova (RUS) 6:4, 6:4

Olga Doroshina (RUS)(2) - Ekaterina Kazionova (RUS) 6:4, 6:0

Semifinal

Polina Monova (RUS)(1) - Alina Silich (RUS) 3:6, 6:3, 6:2

Olga Doroshina (RUS)(2) - Anna Morgina (RUS)(4) 6:2, 6:4

Final

Olga Doroshina (RUS)(2) - Polina Monova (RUS)(1) 4:1 Retired