Qualification

Round 1

Marina Erakovic (NZL)(1) - Marta Paigina (RUS) 6:4, 6:3

Julia Glushko (ISR)(10) - Eri Hozumi (JPN) 7:6(7:5), 6:4

Barbora Krejcikova (CZE) - Kai-Chen Chang (TPE)(2) 6:4, 6:7(3:7), 7:5

Miyu Kato (JPN)(9) - Shu-Ying Hsieh (TPE) 6:1, 6:0

Aleksandra Krunic (SRB)(3) - Ching-Wen Hsu (TPE) 6:2, 6:0

Conny Perrin (SUI)(12) - Shuko Aoyama (JPN) 6:3, 1:6, 6:0

Ayumi Morita (JPN) - Kai-Lin Zhang (CHN)(4) 6:3, 6:2

Ons Jabeur (TUN)(7) - Akiko Omae (JPN) 6:7(3:7), 6:3, 6:3

Tara Moore (GBR)(5) - Shiho Akita (JPN) 6:4, 3:6, 7:5

Lucie Hradecka (CZE)(8) - Chin-Wei Chan (TPE) 7:5, 6:2

Dalila Jakupovic (SLO)(6) - Jia-Jing Lu (CHN) 6:1, 7:6(7:5)

Chang Liu (CHN)- Lizette Cabrera (AUS)(11) 6:4, 6:2

Round 2

Marina Erakovic (NZL)(1) - Julia Glushko (ISR)(10) 7:6(7:1), 6:3

Miyu Kato (JPN)(9) - Barbora Krejcikova (CZE) 6:1, 5:7, 6:4

Aleksandra Krunic (SRB)(3) - Conny Perrin (SUI)(12) 7:6(7:3), 6:7(1:7), 6:2

Ons Jabeur (TUN)(7) - Ayumi Morita (JPN) 6:3, Retired

Lucie Hradecka (CZE)(8) - Tara Moore (GBR)(5) 6:3, 6:4

Dalila Jakupovic (SLO)(6) - Chang Liu (CHN) 6:2, 6:1

Main Tournament

Round 1

Elina Svitolina (UKR)(1) - Evgeniya Rodina (RUS) 6:0, 6:3

Lucie Hradecka (CZE) - Kateryna Kozlova (UKR) 7:6(7:3), 4:6, 6:1

Ons Jabeur (TUN) - Nicole Gibbs (USA) 6:4, 4:6, 6:1

Shelby Rogers (USA)(7) - Ya-Hsuan Lee (TPE) 6:3, 6:4

Caroline Garcia (FRA)(3) - Marina Erakovic (NZL) 6:3, 6:2

Mandy Minella (LUX) - Jana Cepelova (SVK) 1:6, 7:6(7:2), 6:4

Lin Zhu (CHN) - Magda Linette (POL) 6:3, 5:7, 6:4

Kurumi Nara (JPN) - Jelena Jankovic (SRB)(8) 6:7(4:7), 7:5, 6:4

Misaki Doi (JPN)(6) - Nao Hibino (JPN) 6:2, 2:6, 6:4

Risa Ozaki (JPN) - Sorana Cristea (ROU) 7:6(7:3), 3:2, Retired

Lucie Safarova (CZE) - Aleksandra Krunic (SRB) 6:3, 6:4

Anastasija Sevastova (LAT)(4) - Miyu Kato (JPN) 6:0, 6:4

Katerina Siniakova (CZE)(5) - Galina Voskoboeva (KAZ) 5:7, 6:4, 6:2

Shuai Peng (CHN) - Saisai Zheng (CHN) 6:2, 6:2

Dalila Jakupovic (SLO) - Francesca Schiavone (ITA) 7:6(7:2), 6:3

Samanta Stosur (AUS)(2) - Danka Kovinic (MNE) 6:2, 6:4

Round 2

Elina Svitolina (UKR)(1) - Lucie Hradecka (CZE) 6:4, 7:5

Ons Jabeur (TUN) - Shelby Rogers (USA)(7) 7:5, 6:2

Mandy Minella (LUX) - Caroline Garcia (FRA)(3) 6:4, 6:4

Lin Zhu (CHN) - Kurumi Nara (JPN) 4:6, 6:1, 6:2

Misaki Doi (JPN)(6) - Risa Ozaki (JPN) 6:4, 6:3

Lucie Safarova (CZE) - Anastasia Sevastova (LAT)(4) 6:2, 6:4

Shuai Peng (CHN) - Katerina Siniakova (CZE)(5) 6:1, 6:3

Samantha Stosur (AUS)(2) - Dalila Jakupovic (SLO) 3:6, 7:5, 6:3

Quarterfinal

Elina Svitolina (UKR)(1) - Ons Jabeur (TUN) 6:1, 3:6, 7:6(7:4)

Mandy Minella (LUX) - Lin Zhu (CHN) 1:6, 6:3, 7:5

Lucie Safarova (CZE) - Misaki Doi (JPN)(6) 6:4, 7:6(7:1)

Shuai Peng (CHN) - Samantha Stosur (AUS)(2) 6:4, 6:4

Semifinal

Elina Svitolina (UKR)(1) - Mandy Minella (LUX) 6:3, 6:2

Shuai Peng (CHN) - Lucie Safarova (CZE) 6:4, 6:2

Final

Elina Svitolina (UKR)(1) - Shuai Peng (CHN) 6:3, 6:2