Qualification

Eliessa Vanlangendonck (BEL)(1) bye

Lizaveta Hancharova (BLR) - Erem Akyurt (TUR) 6:2, 6:3

Valeriya Pogrebnyak (RUS)(2) bye

Shou Na Mu (CHN) - Doga Turkmen (TUR) 6:3, 6:1

Natsumi Chimura (JPN)(3) bye

Zhima Du - Tamara Arnold (SUI) 4:6, 6:4, 6:1

Julia Rosenqvist (SWE)(4) bye

Antje Rubbrecht (BEL) - Aza Petrova (UKR) 4:6, 6:4, 6:0

Catherine Shulman (CAN) bye

Anastasiya Khrustaleva (RUS) - Kate Zueva (UKR) 6:0, 6:2

Gaia Morganti (ITA) bye

Sabrina Rittberger (GER) - Esen Kokce (TUR) 6:2, 6:0

Aurora Ciavarelli (ITA) bye

Zhuoma Ni Ma (CHN) - Emma Nurgazieva (KGZ) 6:2, 6:4

Anastasia Bursa (RUS) - Celine Kern (SUI) 6:4, 6:3

Mi Zhuoma You (CHN) - Stephanie Belovukovic (AUS) 7:5, 6:1

Round 2

Eliessa Vanlangendonck (BEL)(1) - Lizaveta Hancharova (BLR) 6:1, 6:2

Shou Na Mu (CHN) - Valeriya Pogrebnyak (RUS)(2) 6:3, 7:6(11:9)

Zhima Du (CHN) - Natsumi Chimura (JPN)(3) 6:0, 6:2

Julia Rosenqvist (SWE)(4) - Antje Rubbrecht (BEL) 6:3, 7:5

Catherine Shulman (CAN) - Anastasiya Khrustaleva (RUS) 6:3, 6:4

Sabrina Rittberger (GER) - Gaia Morganti (ITA) 6:0, 6:0

Zhuoma Ni Ma (CHN) - Aurora Ciavarelli (ITA) 6:1, 6:1

Mi Zhuoma You (CHN) - Anastasia Bursa (RUS) 6:2, 6:2

Main Tournament

Round 1

Alona Fomina (UKR) - Ayla Aksu (TUR)(1) 2:6, 6:3, 6:4

Eliessan Vanlangendonck (BEL) - Shou Na Mu (CHN) 5:7, 6:4, 6:0

Nozomi Fujioka (JPN) - Sara Cvorovic (SRB) 6:0, 6:3

Julia Stamatova (BUL)(8) - Seven Oral (TUR) 6:0, 6:2

Pei-Chi Lee (TPE)(3) - Anastasia Surkova (RUS) 6:2, 6:2

Doga Selen Takunyaci (TUR) - Catherine Shulman (CAN) 7:6(7:0), 3:6, 6:3

Alex Pirok (HUN) - Cristina Adamescu (ROU) 6:4, 6:2

Yana Morderger (GER) - Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL)(7) 6:3, 6:1

Tayisiya Mogerger (GER)(5) - Melissa Morales (GUA) 6:1, 6:1

Kirsten-Andrea Weedon (GUA) - Norma Kurginyan (RUS) 6:3, 6:3

Polona Rebersak (SLO) - Zhuoma Ni Ma (CHN) 6:4, 2:6, 6:3

Raluca Georgiana Serban (ROU)(4) - Sabrina Rittberger (GER) 6:1, 6:3

Dia Evtimova (BUL)(6) - Mi Zhuoma You (CHN) 6:2, 6:2

Cemre Anil (TUR) - Mariana Drazic (CRO) 1:6, 7:5, 6:2

Zhima Du (CHN) - Julia Rosenqvist (SWE) 4:6, 6:1, 6:4

Dejana Radanovic (SRB)(2) - Karoline Kurz (AUT) 6:1, 6:1

Round 2

Alona Fomina (UKR) - Eliesse Vanlangendonck (BEL) 6:3, 6:3

Julia Stamatova (BUL)(8) - Nozomi Fujioka (JPN) 6:2, 6:2

Pei-Chi Lee (TPE)(3) - Doga Selen Takunyaci (TUR) 6:1, 6:1

Yana Morgerger (GER) - Alexa Pirok (HUN) 4:6, 6:1, 6:0

Tayisiya Morderger (GER)(5) - Kirsten-Andrea Weedon (GUA) 7:6(7:4), 6:2

Raluca Georgiana Serban (ROU)(4) - Polona Rebersak (SLO) 6:0, 6:4

Dia Evtimova (BUL)(6) - Cemre Anil (TUR) Walkover

Dejana Radanovic (SRB)(2) - Zhima Du (CHN) 6:2, 7:5

Quarterfinal

Alona Fomina (UKR) - Julia Stamatova (BUL)(8) 6:3, 6:3

Yana Morderger (GER) - Pei-Chi Lee (TPE)(3) 6:1, 6:0

Raluca Georgiana Serban (ROU)(4) - Tayisiya Morderger (GER)(5) 6:2, 6:4

Dejana Radanovic (SRB)(2) - Dia Evtimova (BUL)(6) 6:1, 6:4

Semifinal

Alona Fomina (UKR) - Yana Morderger (GER) 6:3, 4:6, 7:5

Raluca Georgiana Serban (ROU)(4) - Dejana Radanovic (SRB)(2) 7:6(7:5), 6:0

Final

Raluca Georgiana Serban (ROU)(4) - Alona Fomina (UKR) 6:2, 6:3