Qualification

Round 1

Georgia Andreea Craciun (ROU)(1) bye

Mirjam Bjorklund (SWE) bye

Claudia Coppola (ITA)(2) bye

Mariella Minetti (FIN) - Karolina Hakala (FIN) 6:3, 6:0

Vasilisa Aponasenko (RUS)(3) bye

Chiara Quattrone (ITA) bye

Anastasia Nefedova (USA)(4) bye

Vinciane Remy (FRA) - Vera Aleshcheva (RUS) 6:3, 6:2

Yulia Kulikova (RUS)(5) bye

Milka-Emilia Pasanen (FIN) bye

Dominique Karregat (NED)(6) bye

Valentina Del Marco (ITA) bye

Mallaurie Noel (FRA)(7) bye

Francesca Gaida (ITA) - Laura Margareta Luca (ROU) 2:6, 6:2, 6:2

Noelia Bouzo Zanotti (ESP)(8) bye

Mia Mijatovic (SRB) - Valentina Gaggini (ITA) 6:2, 6:2

Round 2

Georgia Andreea Craciun (ROU)(1) - Mirjam Bjorklund (SWE) 6:3, 3:6, 6:3

Claudia Coppola (ITA)(2) - Mariella Minetti (FIN) 6:1, 3:6, 6:2

Vasilisa Aponasenko (RUS)(3) - Chiara Quattrone (ITA) 7:5, 6:4

Anastasia Nefedova (USA)(4) - Vinciane Remy (FRA) 3:6, 6:0, 6:3

Yulia Kulikova (RUS)(5) - Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6:4, 6:3

Dominique Karregat (NED)(6) - Valentina Del Marco (ITA) 6:1, 6:2

Mallaurie Noel (FRA)(7) - Francesca Gaida (ITA) 6:0, 6:0

Noelia Bouzo Zanotti (ESP)(8) - Mia Mijatovic (SRB) 6:2, 7:5

Main Tournament

Round 1

Cristina Dinu (ROU)(1) - Bojana Markovic (SRB) 6:2, 6:2

Vasilisa Aponasenko (RUS) - Ekaterina Trashchenko (RUS) 6:0, 6:3

Margaux Bovy (BEL) - Claudia Coppola (ITA) 5:7, 6:3, 6:1

Emmanuelle Girard (FRA) - Laura Pigossi (BRA)(6) 6:3, 6:0

Angelica Moratelli (ITA)(4) - Yulia Kulikova (RUS) 6:4, 6:3

Jelena Simic (BIH) - Verena Hofer (ITA) 6:4, 7:5

Anastasia Nefedova (USA) - Natasha Piludu (ITA) 1:6, 6:3, 6:2

Yana Sizikova (RUS)(5) - Pauline Payet (FRA) 7:5, 6:4

Andrea Gamiz (VEN)(8) - Timea Pavlickova (SVK) 6:1, 6:1

Katharina Gerlach (GER) - Noelia Bouzo Zanotti (ESP) 6:3, 6:0

Victoria Muntean (FRA) - Despina Papamichail (GRE) 7:6(7:3), 6:2

Alexandra Dulgheru (ROU)(3) - Dominique Karregat (NED) 6:0, 6:3

Xu Liu Sun (CHN)(7) - Cindy Castille (FRA) 6:2, 7:5

Georgia Andreea Craciun (ROU) - Alice Bacquie (FRA) 6:2, 7:6(7:4)

Audrey Albie (FRA) - Mallaurie Noel (FRA) 6:3, 6:1

Paula Badosa Gibert (ESP)(2) - Marie Temin (FRA) 6:3, 6:3

Round 2

Cristina Dinu (ROU)(1) - Vasilisa Aponasenko (RUS) 4:6, 7:5, 6:0

Emmanuelle Girard (FRA) - Margaux Bovy (BEL) 3:6, 6:0 Retired

Jelena Simic (BIH) - Angelica Moratelli (ITA)(4) 7:6(7:3), 6:2

Yana Sizikova (RUS)(5) - Anastasia Nefedova (USA) 6:1, 5:7, 6:2

Katharina Gerlach (GER) - Andrea Gamiz (VEN)(8) 6:4, 6:1

Victoria Muntean (FRA) - Alexandra Dulgheru (ROU)(3) Walkover

Georgia Andreea Craciun (ROU) - Xu Liu Sun (CHN)(7) 7:6(7:2), 6:3

Paula Badosa Gibert (ESP)(2) - Audrey Albie (FRA) 6:4, 1:6, 6:2

Quarterfinal

Cristina Dinu (ROU)(1) - Emmanuelle Girard (FRA) 6:4, 6:4

Jelena Simic (BIH) - Yana Sizikova (RUS)(5) 6:2, 6:4

Katharina Gerlach (GER) - Victoria Muntean (FRA) 6:7(5:7), 7:6(7:4), 6:0

Georgia Andreea Craciun (ROU) - Paula Badosa Gibert (ESP)(2) 6:4, 6:3

Semifinal

Cristina Dinu (ROU)(1) - Jelena Simic (BIH) 6:1, 6:4

Katharina Gerlach (GER) - Georgia Andreea Craciun (ROU) 7:5, 6:4

Final

Cristina Dinu (ROU)(1) - Katharina Gerlach (GER) 6:2, 6:1