Qualification

Round 1

Ksenia Palkina (KGZ)(1) bye

Ksenia Kolesnikova (RUS) - Elisabeth Chantraine (BEL) 6:3, 6:3

Natalie Kallmunzerova (CZE)(2) bye

Zhibek Kulambayeva (KAZ) - Laylo Bakhodirova (UZB) 4:6, 6:2, 6:3

Lea Tholey (FRA)(3) bye

Eva Alexandrova (BLR) - Anastasija Homutova (LAT) 6:1, 6:1

Albina Khabibulina (UZB)(4) bye

Karine Sarkisova (RUS)(13) - Anna Iakovleva (RUS) 6:1, 6:3

Elina Nepliy (RUS)(5) bye

Kristina Kislyak (RUS)(10) - Karina Kalkenova (KAZ) 6:2, 6:0

Diana Shevchenko (RUS)(6) bye

Viktoryia Mun (BLR)(12) - Larisa Bekmetova (UZB) 6:1, 6:1

Weronika Jasmina Forys (POL)(7) - Polina Goloputova (KAZ) 6:1, 4:6, 6:1

Anna Ukolova (RUS)(9) - Adrianna Sosnowska (POL) 6:1, 6:1

Vera Sakalouskaya (BLR)(8) - Maria Manilova (RUS) 6:2, 6:7(5:7), 6:4

Olesya Nesterovich (RUS) - Ekaterina Klyueva (KAZ)(11) 6:2, 7:6(7:3)

Round 2

Ksenia Palkina (KGZ)(1) - Ksenia Klesnikova (RUS) 6:0, 6:0

Natalie Kallmuzerova (CZE)(2) - Zhibek Kulambayeva (KAZ)  6:4, 6:3

Eva Alexandrova (BLR) - Lea Tholey (FRA)(3) 2:6, 7:5, 6:2

Albina Khabibulina (UZB)(4) - Karine Sarkisova (RUS)(13) 6:3, 6:3

Kristina Kislyak (RUS)(10) - Elina Nepliy (RUS)(5) 6:4, 6:2

Viktoryia Mun (BLR)(12) - Diana Shevchenko (RUS)(6) 6:2, 6:0

Weronika Jasmina Forys (POL)(7) - Anna Ukolova (RUS)(9) 6:3, 4:6, 7:6(7:5)

Vera Sakalouskaya (BLR)(6) - Olesya Nesterovich (RUS) 6:2, 6:2

Main Tournament

Round 1

Polina Monova (RUS)(1) - Natalie Kallmunzerova (CZE) 7:5, 6:2

Mai Minokoshi (JPN) - Kristina Kislyak (RUS) 6:4, 6:7(5:7), 6:1

Eva Alexandrova (BLR) - Kamilla Bolatova (KAZ) 6:0, 6:1

Ekaterina Yashina (RUS)(7) - Ksenia Palkina (KGZ) 6:0, 6:2

Arina Folts (UZB) - Pia Konig (AUT)(3) 1:6, 7:5, 7:5

Akari Inoue (JPN) - Britt Geukens (BEL) 6:4, 7:6(7:3)

Valeriya Urzhumova (RUS) - Alina Silich (RUS) 6:1, 1:6, 6:3

Gozal Ainitdonova (KAZ)(6) - Komola Umarova (UZB) 6:3, 6:2

Katharina Lehnert (PHI)(8) - Weronika Jasmina Forys (POL) 7:6(7:3), 4:6, 7:5

Vera Sakalouskaya (BLR) - Yekaterina Dmitrichenko (KAZ) 6:3, 6:1

Alexandra Grinchishina (KAZ) - Erika Vogelsang (NED) 7:6(7:2), 6:3

Anastasia Pribylova (RUS)(4) - Anna Pribylova (RUS) 6:4, 7:5

Albina Khabibulina (UZB) - Caroline Romeo (FRA)(5) 4:6, 7:6(7:4), 7:5

Ekaterina Kazionova (RUS) - Ani Vangelova (BUL) 6:1, 6:1

Valeriya Zeleva (RUS) - Dariya Detkovskaya (KAZ) 6:1, 6:2

Kamila Kerimbayeva (KAZ)(2) - Viktoriyia Mun (BLR) 6:1, 7:5

Round 2

Polina Monova (RUS)(1) - Mai Minokoshi (JPN) 1:6, 6:0, 7:6(7:4)

Eva Alexandrova (BLR) - Ekaterina Yashina (RUS)(7) 4:6, 6:4, 6:2

Akari Inoue (JPN) - Arina Folts (UZB) 6:4, 6:0

Gozal Ainitdinova (KAZ)(6) - Valeriya Urzhumova (RUS) 1:6, 7:5, 6:2

Katharina Lehnert (PHI)(8) - Vera Sakalouskaya (BLR) 7:6(7:4), 4:6, 6:3

Anastasia Pribylova (RUS)(4) - Alexandra Grinchishina (KAZ) 3:6, 6:3, 6:0

Ekaterina Kazionova (RUS) - Albina Khabibulina (UZB) 6:4, 6:3

Kamila Kerimbayeva (KAZ)(2) - Valeriya Zeleva (RUS) 7:5, 6:1

Quarterfinal

Polina Monova (RUS)(1) - Eva Alexandrova (BLR) 6:2, 6:0

Akari Inoue (JPN) - Gozal Ainitdonova (KAZ)(6) 6:3, 6:4

Anastasia Pribylova (RUS)(4) - Katharina Lehnert (PHI)(8) 3:6, 6:4, 6:3

Ekaterina Kazionova (RUS) - Kamila Kerimbayeva (KAZ)(2) 6:3, 2:6, 7:5

Semifinal

Polina Monova (RUS)(1) - Akari Inoue (JPN) 2:6, 6:1, 6:3

Ekaterina Kazionova (RUS) - Anastasia Pribylova (RUS)(4) 2:6, 7:5, 6:2

Final

Polina Monova (RUS)(1) - Ekaterina Kazionova (RUS) 6:3, 6:3