Qualification

Round 1

Olga Saez Larra (ESP)(1) bye

Tena Lukas (CRO) - Lea Romain (FRA) 7:5, 3:6, 6:3

Valeria Savinykh (RUS) - Camilla Rosatello (ITA) 6:4, 6:2

Bibiane Schoofs (NED) - Ekaterine Gorgodze (GEO)(6) 6:4, 5:7, 6:2

Patty Schnyder (SUI) - Fanni Stollar (HUN)(2) 2:6, 6:4, 6:4

Michaela Honcova (SVK) - Mathilde Armitano (FRA) 6:2, 6:2

Ioana Loredana Rosca (ROU) - Margot Yerolymos (FRA) 7:6(7:5), 6:4

Magdalena Frech (POL)(5) - Kalia Le Bihan (FRA) 6:2, 6:0

Laura Schaeder (GER)(3) - Ilona Kremen (BLR) 6:2, 7:5

Dayana Yastremska (UKR) - Ronit Yurovsky (USA) 6:3, 7:6(7:2)

Cristina Bucsa (ESP) - emina Bektas (USA) 6:4, 6:2

Nina Stadler (SUI) - Diana Marcinkevica (LAT)(7) 7:5, 6:3

Akgul Amanmuradova (UZB) - Amanda Carreras (GBR)(4) 6:4, 7:6(7:4)

Lidziya Marozava (BLR) - Claure Feuerstein (FRA) 6:2, 6:0

Theo Gravouil (FRA) - Maria Patrascu (CAN) 6:3, 7:5

Bernarda Pera (USA) - Maria Marfutina (RUS) 6:2, 6:3

Round 2

Olga Saez Larra (ESP)(1) - Tena Lukas (CRO) 6:4, 7:5

Bibiane Schoofs (NED) - Valeria Savinykh (RUS) 6:4, 3:6, 6:2

Patty Schnyder (SUI) - Michaela Honcova (SVK) 6:3, 5:7, 6:4

Magdalena Frech (POL)(5) - Ioana Loredana Rosca (ROU) 6:1, 6:1

Dayana Yastremska (UKR) - Laura Schaeder (GER)(3) 6:0, 7:6(7:3)

Cristina Bucsa (ESP) - Nina Stadler (SUI) 6:1, 6:4

Akgul Amanmuradova (UZB) - Lidziya Marozava (BLR) 2:6, 6:1, 6:4

Bernarda Pera (USA)(8) - Theo Gravouil (FRA) 6:1, 6:3

Round 3

Bibiane Schoofs (NED) - Olga Saez Larra (ESP)(1) 6:2, 7:5

Magdalena Frech (POL)(5) - Patty Schnyder (SUI) 3:6, 7:6(7:4), 6:4

Dayana Yastremska (UKR) - Cristina Bucsa (ESP) 6:1, 6:3

Bernarda Pera (USA)(8) - Akgul Ananmuradova (UZB) 6:2, 6:2

Main Tournament

Round 1

Sara Sorribes Tormo (ESP)(1) - Marina Melnikova (RUS) 3:6, 7:5, 3:0 Retired

Anna Sadikovic (SUI) - Virginie Razzano (FRA) 6:2, 6:1

Quirine Lemoine (NED) - Martina Trevisan (ITA) 6:4, 2:6, 6:4

Laura Robson (GBR) - Cindy Burger (NED)(6) 6:4, 6:4

Anett Kontaveit (EST)(3) - Sofia Shapatava (GEO) 6:3, 7:5

Kathinka Von Deichmann (LIE) - Jasmine Paolini (ITA) 3:6, 6:3, 6:2

Akgul Amanmuradova (UZB) - Bibiane Schoofs (NED) 6:3, 6:7(4:7), 6:3

Tamara Korpatsch (GER)(8) - Lesley Kerkhove (NED) 6:4, 7:5

Bernarda Pera (USA) - Ana Bogdan (ROU)(5) 6:3, 6:7(6:8), 6:4

Lou Brouleau (FRA) - Chloe Paquet (FRA) 6:4, 6:1

Anna Kalinskaya (RUS) - Maon Arcangioli (FRA) 6:4, 6:3

Tereza Smitkova (CZE) - Silvia Soler-Espinosa (ESP)(4) 6:1, 6:4

Ivana Jorovic (SRB)(7) - Valeriya Strakhova (UKR) 6:7(5:7), 6:0, 6:2

Magdalena Frech (POL) - Sherazad Reix (FRA) 6:1, 6:3

Tereza Martincova (VZE) - Dayana Yastremska (UKR) 6:4, 6:2

Rebecca Sramkova (SVK)(2) - Harmony Tan (FRA) 7:6(7:2), 6:2

Round 2

Anna Sadikovic (SUI) - Sara Sorribes Tormo (ESP)(1) 7:5, 7:6(7:4)

Laura Robson (GBR) - Quirine Lemoine (NED) 6:4, 6:0

Anett Kontaveit (EST)(3) - Kathinka Von Deichmann (LIE) 7:6(7:4), 4:6, 6:4

Tamara Korpatsch (GER)(8) - Akgul Amanmuradova (UZB) 6:1, 6:2

Lou Brouleau (FRA) - Bernarda Pera (USA) 6:4, 5:7, 6:4

Tereza Smitkova (CZE) - Anna Kalinskaya (RUS) 6:2, 6:4

Ivana Jorovic (SRB)(7) - Magdalena Frech (POL) 6:4, 6:1

Tereza Martincova (CZE) - Rebecca Sramkova (SVK)(2) 4:6, 6:4, 6:4

Quarterfinal

Anna Sadikovic (SUI) - Laura Robson (GBR) 7:6(7:5), 6:3

Anett Kontaveit (EST)(3) - Tamara Korpatsch (GER)(8) 7:5, 6:3

Tereza Smitkova (CZE) - Lou Brouleau (FRA) 6:4, 6:3

Ivana Jorovic (SRB)(7) - Tereza Martincova (CZE) 6:3, 2:6, 6:4

Semifinal

Anett Kontaveit (EST)(3) - Anna Sadikovic (SUI) 6:1, 6:2

Ivana Jorovic (SRB)(7) - Tereza Smitkova (CZE) 6:2, 6:1

Final

Anett Kontaveit (EST)(3) - Ivana Jorovic (SRB)(7) 6:4, 7:6(7:5)