Qualification

Round 1

Kirsten-Andrea Weedon (GUA)(1) bye

Zhouma Ni Ma (CHN) - Doga Turkmen (TUR) 6:4, 6:0

Alexa Pirok (HUN)(2) bye

Mi Zhouma You (CHN) - Aza Petrova (UKR) 6:2, 6:2

Cemre Anil (TUR)(3) bye

Anastasiia Surkova (RUS) - Aylin Abdioglu (TUR) 6:3, 6:3

Veronika Stotyka (UKR)(4) bye

Anastasia Bursa (RUS) - Tuana Tinaztepe (TUR) 6:2, 6:1

Simona Borisova (BUL) bye

Nevena Georgieva (BUL) - Seven Oral (TUR) 6:2, 6:1

Antje Rubbrecht (BEL) bye

Esen Kokce (TUR9 - Catherine Shulman (CAN) 7:6(7:2), 6:2

Shou Na Mu (CHN) bye

Zhima Du (CHN) - Melek Yesilyurt (TUR) 6:2, 6:0

Kate Zueva (UKR) bye

Viktoriya Petrenko (UKR) - Zeynep Oyku Sarli (TUR) 6:0, 6:0

Round 2

Zhouma Ni Ma (CHN) - Kirsten-Andrea Weedon (GUA)(1) 5:7, 6:4, 7:6(7:5)

Alexa Pirok (HUN)(2) - Mi Zhuoma You (CHN) 6:2, 5:7, 6:4

Cemre Anil (TUR)(3) - Anastasiia Surkova (RUS) 6:4, 6:4

Anastasia Bursa (RUS) - Veronika Stotyka (UKR)(4) 6:0, 3:1 Retired

Nevena Georgieva (BUL) - Simona Borisova (BUL) 6:1, 6:4

Antje Rubbrecht (BEL) - Esen Kokce (TUR) 2:6, 6:4, 6:2

Shou Na Mu (CHN) - Zhima Du (CHN) 5:7, 7:6(7:1), 6:4

Viktoriya Petrenko (UKR) - Kate Zueva (UKR) 6:0, 6:0

Main Tournament

Round 1

Olesya Pervushina (RUS)(1) - Evgeniya Burdina (RUS) 6:2, 6:3

Valeriya Pogrebnyak (RUS) - Melissa Morales (GUA) 6:4, 6:2

Polona Rebersak (SLO) - Ante Rubbrecht (BEL) 7:5, 6:3

Alona Fomina (UKR) - Kristina Schmiedlova (SVK)(7) 6:3, 6:7(3:7), 6:0

Dejana Radanovic (SRB)(4) - Julia Stamatova (BUL) 6:1, 3:6, 6:2

Kateryna Sliusar (UKR) - Cristina Adamescu (ROU) 6:2, 6:2

Viktoriya Petrenko (UKR) - Betina Tokac (TUR) 6:1, 6:4

Aleksandra Pospelova (RUS) - Pei-Chi Lee (TPE)(5) 6:2, 3:6, 6:1

Tayisiya Morderger (GER)(8) - Irina Fetecau (ROU) 2:0 Retired

Cemre Anil (TUR) - Sara Cvorovic (SRB) 6:0, 6:2

Maria Fernanda Herazo-Gonzalez (COL) - Zhuoma Ni Ma (CHN) 6:3, 6:4

Martina Caregaro (ITA)(3) - Anastasia Bursa (RUS) 7:6(7:3), 6:3

Sofiya Kovalets (UKR)(6) - Ksenia Palkina (KGZ) 6:0, 6:3

Emma Nurgazieva (KGZ) - Nevena Georgieva (BUL) 5:7, 6:1, 6:2

Alexa Pirok (HUN) - Shou Na Mu (CHN) 7:6(7:3), 3:6, 6:4

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Yana Morderger (GER) 6:7(5:7), 6:1, 6:3

Round 2

Olesya Percushina (RUS)(1) - Valeriya Pogrebnyak (RUS) 6:4, 6:3

Alona Fomina (UKR) - Polona Rebersak (SLO) 6:4, 6:2

Dejana Radanovic (SRB)(4) - Kateryna Sliusar (UKR) 6:3, 7:6(7:3)

Aleksandra Pospelova (RUS) - Biktoriya Petrenko (UKR) 6:1, 6:0

Tayisiya Morderger (GER)(8) - Cemre Anil (TUR) 6:0, 6:1

Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL) - Martina Caregaro (ITA)(3) 7:5, 6:1

Sofiya Kovalets (UKR)(6) - Emma Nurgazieva (KGZ) 6:1, 6:0

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Alexa Pirok (HUN) 6:1, 6:4

Quarterfinal

Alona Fomina (UKR) - Olesya Pervushina (RUS)(1) 6:4, 6:1

Aleksandra Pospelova (RUS) - Dejana Radanovic (SRB)(4) 6:3, 4:6, 6:3

Tayisiya Morderger (GER)(8) - Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL) 6:2, 7:6(7:5)

Anastasiya Vaylyeva (UKR)(2) - Sofiya Kovalets (UKR)(6) 2:6, 7:5, 7:5

Semifinal

Aleksandra Pospelova (RUS) - Alona Fomina (UKR) 6:4, 6:3

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Tayisiya Morderger (GER)(8) 6:4, 3:6, 6:2

Final

Aleksandra Pospelova (RUS) - Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) 6:4, 1:6, 6:4