Qualification

Round 1

Alexandra Dulgheru (ROU)(1) bye

Valentina Del Marco (ITA) - Jihane Megdiche (TUN) 6:0, 6:0

Georgia Andreea Craciun (ROU)(2) bye

Mirjam Bjorklund (SWE) - Milka-Emilia Pasanen (FIN) 6:0, 6:3

Verena Hofer (ITA)(3) bye

Chiara Quattrone (ITA) - Mariella Minetti (FIN) 3:6, 7:6(7:5), 6:0

Vasilisa Aponasenko (RUS)(4) bye

Carlotta Ripa (ITA) - Karolina Hakala (FIN) 6:2, 6:1

Verena Meliss (ITA)(5) bye

Vera Aleshcheva (RUS) - Sarra Ata (TUN) 7:6(7:5), 6:0

Timea Pavlickova (SVK) - Victoria Smirnova (BEL)(6) 7:5, 6:1

Louise Lampla (FRA) - Mia Mijatovic (SRB) 6:1, 6:3

Anastasia Nefedova (USA)(7) - Loudmilla Bencheikh (FRA) 3:6, 6:2, 6:3

Marketa Panackova (CZE) - Warona Mdlulwa (RSA)(10) 6:7(5:7), 6:2, 7:6(7:3)

Yulia Kulikova (RUS)(8) - Angela Diez Plagaro (ESP) 6:2, 6:1

Noelia Bouzo Zanotti (ESP)(9) - Valentina Gaggini (ITA) 6:2, 6:1

Round 2

Alexandra Dulgheru (ROU)(1) - Valentina Del Marco (ITA) 6:3, 6:2

Georgia Andreea Craciun (ROU)(2) - Mirijam Bjorklund (SWE) 3:6, 6:1, 6:4

Verena Hofer (ITA)(3) - Chiara Quattrone (ITA) 6:3, 6:2

Casilisa Aponasenko (RUS)(4) - Carlotta Ripa (ITA) 6:3, 6:2

Vera Aleshcheva (RUS) - Verena Meliss (ITA)(5) 3:6, 6:4, 2:0 Retired

Timea Pavlickova (SVK) - Louise Lampla (FRA) 6:4, 6:4

Anastasia Nefedova (USA)(7) - Marketa Panackova (CZE) 6:1, 6:4

Noelia Bouzo Zanotti (ESP)(9) - Yulia Kulikova (RUS)(8) 6:1, 6:3

Main Tournament

Round 1

Cristina Dinu (ROU)(1) - Vera Aleshcheva (RUS) 6:0, 6:1

Katharina Gerlach (GER) - Bojana Markovic (SRB) 6:2, 6:1

Emmanuelle Girard (FRA) - Noelia Bouzo Zanotti (ESP) 5:7, 6:1, 7:6(7:2)

Andrea Gamiz (VEN) - Xu Liu Sun (CHN)(7) 6:2, 6:0

Paula Badosa Gibert (ESP)(3) - Vasilisa Aponasenko (RUS) 6:0, 6:0

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) - Despina Papamichail (GRE) 6:1, 6:3

Marine Partaud (FRA) - Anastasia Smirnova (BEL) 6:3, 1:6, 6:3

Yana Sizkova (RUS)(5) - Francesca Gaida (ITA) 6:0, 6:1

Josephine Boualem (FRA)(8) - Claudia Coppola (ITA) 6:2, 6_2

Chiara Grimm (SUI) - Anastasia Nefedova (USA) 6:2, 3:6, 6:2

Georgia Andreea Craciun (ROU) - Olga Puchkova (RUS) 6:3, 6:2

Alexandra Dulgheru (ROU)(4) - Jelena Simic (BIH) 7:5, 6:1

Laura Pigossi (BRA)(6) - Verena Hofer (ITA) 7:5, 6:2

Audrey Albie (FRA) - Victoria Muntean (FRA) 7:6(7:2), 4:6, 6:1

Margaux Bovy (BEL) - Timea Pavlickova (SVK) 6:3, 0:6, 7:5

Julia Grabher (AUT)(2) - Pauline Payet (FRA) 6:0, 6:2

Round 2

Cristina Dinu (ROU)(1) - Katharina Gerlach (GER) 6:3, 7:6(7:5)

Andrea Gamiz (VEN) - Emmanuelle (Girard (FRA) 6:4, 6:0

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) - Paula Badosa Gibert (ESP)(3) 6:4, 6:4

Marine Partaud (FRA) - Yana Sizkova (RUS)(5) 6:2, 6:3

Josephine Boualem (FRA)(8) - Chiara Grimm (SUI) 6:3, 7.6(7:4)

Alexandra Dulgheru (ROU)(4) - Georgia Andreea Craciun (ROU) 6:3, 7:6(7:4)

Laura Pigossi (BRA)(6) - Audrey Albie (FRA) 6:3, 6:4

Julia Grabher (AUT)(2) - Margaux Bovy (BEL) 6:0, 6:3

Quarterfinal

Andrea Gamiz (VEN) - Cristina Dinu (ROU)(1) 6:1, 3:6, 6:3

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) - Marine Partaud (FRA) 6:2, 6:1

Alexandra Dulgheru (ROU)(4) - Josephine Boualem (FRA)(8) 6:4, 6:2

Laura Pigossi (BRA)(6) - Julia Grabher (AUT)(2) 6:4, 6:1

Semifinal

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) - Andrea Gamiz (VEN) 7:5, 6:4

Alexandra Dulgheru (ROU)(4) - Laura Pigossi (BRA)(6) 6:3, 7:6(7:2)

Final

Maria-Teresa Torro-Flor (ESP) - Alexandra Dulgheru (ROU)(4) 6:3, Retired