Qualification

Round 1

Ioana Diana Pietrou (ROU)(1) - Lena Greiner (GER) 6:0, 6:1

Ekaterina Kazionova (RUS)(12) - Linda Prenkovic (GER) 6:1, 7:6(7:4)

Anastasiya Shoshyna (UKR)(2) - Tereza Prochazkova (CZE) 7:5, 5:7, 6:2

Romy Koelzer (GER) - Anastasiya Fedoryshyn (UKR)(13) 6:4, 6:2

Miriam Kolodziejova (CZE)(3) - Vivien Klein (GER) 7:5, 6:1

Lena Rueffer (GER)(16) - Luisa Marie Huber (GER) 7:6(7:5), 6:4

Laura-Ioana Andrei (ROU)(4) - Suzan Lamens (NED) 6:3, 3:0 Retired

Verdula Zovincova (CZE)(10) - Natalie Proese (GER) 6:0, 6:3

Emina Bektas (USA)(5) - Linnea Malmqvist (SWE) 7:6(9:7), 6:4

Iva Primorac (CRO)(14) - Lea Romain (FRA) 6:1, 6:1

Ilona Kremen (BLR)(6) - Steffi Distelmans (BEL) 6:4, 7:5

Nina Stadler (SUI)(15) - Nora Niedmers (GER) 6:2, 6:1

Katharina Lehnert (PHI)(7) - Vivian Wolff (GER) 6:4, 6:3

Katarina Zavatska (UKR)(11) - Nina Kruijer (NED) 7:6(7:5), 6:2

Anastasia Zarytska (UKR)(8) - Michaela Bayerlova (CZE) 6:2, 6:2

Jil Nora Engelmann (GER) - Nina Potocnik (SLO)(9) 6:4, 6:1

Round 2

Ekaterina Kazionova (RUS)(12) - Iona Diana Pietroiu (ROU)(1) 6:4, 7:6(7:2)

Anastasiya Shoshyna (UKR)(2) - Romy Koelzer (GER) 6:1, 6:2

Miriam Kolodziejova (CZE)(3) - Lena Rueffer (GER)(16) 6:1, 6:4

Laura-Ioana Andrei (ROU)(4) - Vendula Zovincova (CZE)(10) 7:5, 4:6, 6:1

Emina Bektas (USA)(5) - Iva Primorac (CRO)(14) 6:4, 7:5

Nina Stadler (SUI)(15) - Ilona Kremen (BLR)(6) 6:4, 7:6(7:1)

Katarina Zavatska (UKR)(11) - Katharina Lehnert (PHI)(7) 6:4, 6:2

Anastasia Zarytska (UKR)(8) - Jil Nora Engelmann (GER) 6:1, 6:4

Main Tournament

Round 1

Katharina Hobgarski (GER) - Tamara Korpatsch (GER)(1) 6:4, 7:5

Emina Bektas (USA) - Tess Sugnaux (SUI) 6:3, 3:6, 6:1

Katarzyna Kawa (POL) - Miriam Kolodziejova (CZE) 6:2, 6:1

Greet Minnen (BEL) - Tena Lukas (CRO)(8) 7:5, 4:6, 7:5

Ronit Yurovsky (USA) - Kathinka Van Deichmann (LIE)(3) 7:6(8:6), 7:5

Laura-Ioana Andrei (ROU) - Petra Krejsova (CZE) 6:4, 7:5

Nina Stadler (SUI) - Kathleen Kanev (GER) 6:1, 6:1

Anna Zaja (GER)(5) - Carmen Schultheiss (GER) 6:1, 6:3

Bernarda Pera (USA)(7) - Michaela Honcova (SVK) 6:3, 6:3

Ekaterina Kazionova (RUS) - Anna Gabric (GER) 6:2, 7:6(7:4)

Lou Brouleau (FRA) - Anastasia Zarytska (UKR) 6:1, 6:4

Magdalena Frech (POL)(4) - Akqui Amanmuradova (UZB) 6:3, 6:3

Katie Boulter (GBR) - Chloe Paquet (FRA)(6) 6:4, 6:1

Marketa Vondrousova (CZE) - Katarina Zavatska (UKR) 6:2, 6:1

Anastasiya Shoshyna (UKR) - Emily Seibold (GER) 6:3, 6:1

Deniz Khazaniuk (ISR)(2) - Kimberley Zimmermann (BEL) 7:6(7:5), 6:4

Round 2

Katharina Hobgarski (GER) - Emine Bektas (USA) 6:4, 7:5

Greet Minnen (BEL) - Katarzyna Kawa (POL) 6:2, 6:3

Ronit Yurovsky (USA) - Laura-Ioana Andrei (ROU) 3:6, 7:5, 6:3

Anna Zaja (GER)(5) - Nina Stadler (SUI) 6:4, 6:1

Ekaterina Kazionova (RUS) - Bernarda Pera (USA)(7) 3:6, 6:4, 7:6(10:8)

Lou Brouleau (FRA) - Magdalena Frech (POL)(4) 6:3, 4:6, 6:2

Marketa Vondrousova (CZE) - Katie Boulter (GBR) 6:1, 6:3

Anastasiya Shoshyna (UKR) - Deniz Khazaniuk (ISR)(2) 7:6(7:5), 6:1

Quarterfinal

Greet Minnen (BEL) - Katharina Hobgarski (GER) 6:2, 6:3

Anna Zaja (GER)(5) - Ronit Yurovsky (USA) 6:7(3:7), 7:6(7:3), 6:1

Lou Brouleau (FRA) - Ekaterina Kazionova (RUS) 6:1, 5:7, 6:1

Marketa Vondrousova (CZE) - Anastasiya Shoshyna (UKR) 6:0, 2:0 Retired

Semifinal

Anna Zaja (GER)(5) - Greet Minnen (BEL) 6:3, 6:1

Marketa Vondrousova (CZE) - Lou Brouleau (FRA) 6:1, 7:5

Final

Marketa Vondrousova (CZE) - Anna Zaja (GER)(5) 3:6, 6:2, 6:1