Qualification

Round 1

Nikolina Dzunov (SRB) bye

Aza Petrova (UKR) bye

Evgeniya Burdina (RUS) - Berna Yahe (BUL) 7:6(7:1), 6:3

Viktoriya Petrenko (UKR) bye

Tuana Tinaztepe (TUR) - Kate Zueva (UKR) Default

Duda Ewa (POL) - Esen Kokce (TUR) Default

Denya Yahe (BUL) bye

Ante Rubbrecht (BEL) - Emma Nurgazieva (KGZ) 6:2, 7:5

Main Tournament

Round 1

Olesya Pervushina (RUS)(1) - Yana Morderger (GER) 6:2, 6:3

Betina Tokac (TUR) - Emma Nurgazieva (KGZ) 6:0, 6:2

Julia Stamatova (BUL) - Ante Rubbrecht (BEL) 6:2, Retired

Sofiya Kovalets (UKR)(5) - Duda Ewa (POL) 6:0, 6:0

Dejana Radanovic (SRB)(3) - Vivian Mayumi Toma (BRA) 6:0, 6:0

Evgeniya Burdina (RUS) - Derya Yahe (BUL) 6:2, 6:1

Aleksandra Pospelova (RUS) - Berna Yahe (BUL) 6:0, 6:1

Tayisiya Morderger (GER)(7) - Nikolina Dzunov (SRB) 6:0, 6:3

Viktoriya Petrenko (UKR) - Kristina Schmiedlova (SVK)(6) 7:5, 5:7, 6:4

Aza Petrova (UKR) - Simona Borisova (BUL) 6:2, 6:1

Kateryna Sliusar (UKR) - Tuana Tinaztepe (TUR) 6:1, 6:0

Dea Herdzelas (BIH)(4) - Ksenia Palkina (KGZ) 6:0, 6:2

Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL)(8) - Sofya Golubovskaya (RUS) 2:6, 6:2, 6:3

Alona Fomina (UKR) - Seven Oral (TUR) 6:2, 6:1

Cemre Anil (TUR) - Nevena Georgieva (BUL) 6:4, 3:6, 7:5

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Valeriya Pogrebnyak (RUS) 6:2, 6:4

Round 2

Olesya Pervushina (RUS)(1) - Betina Tokac (TUR) 6:1, 6:0

Sofiya Kovalets (UKR)(5) - Julia Stamatova (BUL) 6:4, 6:4

Dejana Radanovic (SRB)(3) - Evgeniya Burdina (RUS) 6:3, 6:1

Tayisiya Morderger (GER)(7) - Aleksandra Pospelova (RUS) 6:1, 6:1

Viktoriya Petrenko (UKR) - Aza Petrova (UKR) 6:1, 6:2

Kateryna Sliusar (UKR) - Dea Herdzelas (BIH)(4) 6:2, 1:1 Retired

Alona Fomina (UKR) - Maria Fernanda Herazo Gonzalez (COL)(8) 6:1, 6:3

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Cemre Anil (TUR) 6:0, 6:0

Quarterfinal

Sofiya Kavalets (UKR)(5) - Olesya Pervushina (RUS)(1) 3:6, 6:4, 6:4

Tayisiya Morderger (GER)(7) - Dejana Radanovic (SRB)(3) 6:2, 3:6, 6:3

Kateryna Sliusar (UKR) - Viktoriya Petrenko (UKR) 6:2, 6:1

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Alona Fomina (UKR) 4:6, 6:1, 6:1

Semifinal

Tayisiya Morderger (GER)(7) - Sofiya Kovalets (UKR)(5) 6:3, 6:2

Anastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Kateryna Sliusar (UKR) 2:6, 6:4, 7:5

Final

Aastasiya Vasylyeva (UKR)(2) - Tayisiya Morderger (GER)(7) 7:5, 6:3