Qualification

Round 1

Filip Brtnicky (CZE)(1) bye

Ren Nakamura (JPN) - Oleg Ladik (RUS) 6:0, 6:2

Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) - Lazar Dokov (BUL) 5:7, 6:4, 6:3

Davide Guerra (ITA) bye

Pavel Krainik (CAN)(2) bye

Philip Aplienz (AUT) - Yasin Berk Cebeci (TUR) 6:0, 6:1

Amaury Delmas (FRA) - Rishabdev Raman (IND) 6:4, 7:5

Cosmin Ontica (ROU)(13) bye

Victor Vlad Cornea (ROU)(3) bye

Ignace Van den Steene (BEL) - Lorenzo Corioni (ITA) 6:2, 6:4

Andrea Artieri (ITA) - Nicholas Nugent (GBR) 1:0 Retired

Kris Krawcewicz (AUT)(11) bye

Yasha Zemel (ISR)(4) bye

Patrick Grigoriu (ROU) - Osmancan Soyler (TUR) 6:7(4:7), 6:2, 6:3

Cengiz Aksu (TUR) - Alexandr Melnitskiy (RUS) 6:1, 6:0

Jonathan Morr (GER)(12) bye

Andrew Ruppli (SUI)(5) bye

Samuel Bothwell (IRL) - Guerra Yuri Guerra Yuri (ITA) 6:1, 6:1

Bulut Ozcelik (TUR) - Kutsal Korkmaz (TUR) 6:3, 6:1

Maksim Tikhomirov (USA)(10) bye

Mohamed Abdel-Aziz (EGY)(6) bye

Nathan Lavanchy (SUI) - Arslan Kellou (USA) 6:3, 6:4

Davide Negrotti (ITA) - Atakan Gezer (TUR) 6:4, 2:6, 6:4

Alexander Erler (AUT)(15) bye

Alexandru Vasile Maole (ROU)(7) bye

Vitomir Markovic (SRB) bye

Luka Matic (AUT) - Mert Cemri (TUR) 6:1, 6:2

Daniiar Duldaev (KGZ)(14) bye

Naoki Takeda (JPN)(8) bye

Emir Ari (TUR) - Luka Stojcevic (SRB) 6:3, 6:4

Alexander Donski (BUL) - Pierre Louis Dodens (SUI) 6:4, 6:3

Dusty H. Boyer (USA)(9) bye

Round 2

Filip Brtnicky (CZE)(1) - Ren Nakamura (JPN) 7:5, 6:3

Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) - Davide Duerra (ITA) 3:6, 7:5, 6:1

Pavel Karinik (CAN)(2) - Philip Aplienz (AUT) 6:1, 6:0

Cosmin Ontica (ROU)(13) - Amaury Delmas (FRA) 6:3, 6:1

Victor Vlad Cornea (ROU)(3) - Ignace Van Den Steene (BEL) 6:1, 7:5

Kris Krawcewicz (AUT)(11) - Andrea Artieri (ITA) 6:3, 6:1

Patrick Grigoriu (ROU) - Yasha Zemel (ISR)(4) 6:3, 6:3

Cengiz Aksu (TUR) - Jonathan Morr (GER)(12) 6:3, 6:3

Andrew Ruppli (SUI)(5) - Samuel Bothwell (IRL) 6:2, 6:1

Maksim Tukhomirov (USA)(10) - Bulut Ozcelik (TUR) 6:1, 6:4

Mohamed Abdel-Aziz (EGY)(6) - Nathan Lavanchy (SUI) 6:0, 6:0

Alexander Erler (AUT)(15) - Davide Negrotti (ITA) 6:3, 6:4

Alexandru Vasile Manole (ROU)(7) - Vitomir Markovic (SRB) 1:6, 6:3, 6:1

Damiiar Duldaev (KGZ)(14) - Luka Matic (AUT) 6:4, 6:1

Naoki Takeda (JPN)(8) - Emir Ari (TUR) 6:0, 6:0

Dusty H. Boyer (USA)(9) - Alexander Donski (BUL) 6:4, 6:4

Round 3

Filip Brtnicky (CZE)(1) - Vincentiu Andrei Niculescu (ROU) 6:3, 6:2

Pavel Krainik (CAN)(2) - Cosmin Ontica (ROU)(13) 5:7, 6:1, 7:5

Victor Vlad Cornea (ROU)(3) - Kris Krawcewicz (AUT)(11) 6:2, 6:2

Cengiz Aksu (TUR) - Patrick Grigoriu (ROU) 6:3, 2:0 Retired

Maksim Tikhomirov (USA)(10) - Andrew Ruppli (SUI)(5) 6:4, 7:5

Alexander Erler (AUT)(15) - Mohamed Abdel-Aziz (EGY)(6) 6:4, 6:3

Daniiar Duldaev (KGZ)(14) - Alexandru Vasile Manole (ROU)(7) 1:6, 7:6(7:2), 6:1

Naoki Takeda (JPN)(8) - Dusty H. Boyer (USA)(9) 6:3, 7:5

Main Tournament

Round 1

Naoki Takeda (JPN) - Stebastian Ofner (AUT)(1) 6:3, 7:5

Alexander Erler (AUT) - Fili Brtnicky (CZE) 6:3, 6:4

Matej Vocel (CZE) - Bastian Wagner (GER) 6:4, 7:5

Milan Drinic (SRB) - Vasile Antonescu (ROU)(8) 6:4, 6:0

Felipe Mantilla (COL) - Claudio Fortuna (ITA)(4) 6:4, 6:3

Koray Kirci (TUR) - Sefa Suluoglu (TUR) 6:1, 6:3

Andrew Ruppli (SUI) - Javier Pulgar-Garcia (ESP) 6:3, 6:2

Miliaan Niesten (NED)(6) - Cengiz Aksu (TUR) 6:1, 2:0 Retired

Mircea-Alexandru Jecan (ROU) - Yuichi Ito (JPN)(7) 3:6, 6:3, 7:5

Sarp Agabigun (TUR) - Maksim Tikhomirov (USA) 6:4, 6:1

Tom Kocevar-Desman (SLO) - Peter Bothwell (IRL) 6:1, 6:3

Peter Kobelt (USA)(3) - Dekel Bar (ISR) 6:3, 7:5

Anton Zaitcev (RUS)(5) - Pavel Krainik (CAN) 6:2, 6:1

Victor Vlad Cornea (ROU) - Daniiar Dudaev (KGZ) 7:6(7:5), 7:6(8:6)

Bernd Kossler (AUT) - Alp Sentay (TUR) 3:6, 6:4, 6:4

Vladimir Uzhylovsky (UKR) - Dimitar Kuzmanov (BUL)(2) 6:3, 6:2

Round 2

Alexander Erler (AUT) - Naoki Takeda (JPN) 6:2, 6:1

Milan Drinic (SRB) - Matej Vocel (CZE) 4:6, 6:3, 6:1

Felipe Mantilla (COL) - Koray Kirci (TUR) 6:4, 6:2

Miliaan Niesten (NED)(6) - Andrew Ruppli (SUI) 6:4, 6:4

Mircea-Alexandru Jecan (ROU) - Sarp Agabigun (TUR) 6:3, 6:3

Peter Kobelt (USA)(3) - Tom Kocevar-Desman (SLO) 6:3, 6:2

Anton Zeitcev (RUS)(5) - Victor Vlad Cornea (ROU) 6:2, 6:2

Vladimir Uzhylovsky (UKR) - Bernd Kossler (AUT) 6:3, 6:2

Quarterfinal

Milan Drinic (SRB) - Alexander Erler (AUT) 6:4, 3:6, 7:5

Miliaan Niesten (NED)(6) - Felipe Mantilla (COL) 7:6(7:1), 6:4

Peter Kobelt (USA)(3) - Mircea-Alexandru Jecan (ROU) 7:6(7:5), 7:5

Anton Zaitcev (RUS)(5) - Vladimir Uzhylovsky (UKR) 1:6, 6:0, 6:3

Semifinal

Milan Drinic (SRB) - Miliaan Niesten (NED)(6) 6:7(7:9), 6:3, 1:0 Retired

Peter Kobelt (USA)(3) - Anton Zaitcev (RUS)(5) 7:6(7:5), 6:4

Final

Milan Drinic (SRB) - Peter Kobelt (USA)(3) 2:6, 6:4, 6:4