Qualification

Round 1

Wilson Leite (BRA)(1) bye

Thomas Hulme (GBR) bye

Vasil Yehorov (UKR) - Joel Meda (CIV) 6:1, 6:4

Nenad Vladusic (AUT) bye

Gleb Alekseenko (UKR)(2) bye

Lluis Dolz (ESP) - Mohamed Ali Abibsi (ALG) 6:1, 6:1

Mark Vervoort (NED) bye

Jacopo Berrettini (ITA)(12) bye

Ayoub Chakrouni (MARG)(3) bye

Francesco Liucci (ITA) bye

Antonio Garbin (ITA) - Louis Quaynor (JAM) Walkover

Manfred Fellin (ITA)(15) bye

Paco Climent Gregori (ESP)(4) bye

Pedro Munafo (ARG) - Ruslan Khunarikov (RUS) 6:2, 6:4

Yuri Lorenzi (ITA) - Bogdan Didenko (UKR) 6:0, 6:2

Oleg Koval (UKR)(13) bye

Mikalai Haliak (BLR)(5) bye

Riccardo Siciliano (ITA) bye

Gabriele Maria Noce (ITA) - Milos Dabic (SRB) 6:3, 4:6, 6:2

Alberto Nieto (ESP)(14) bye

Sam Grace (EGY)(6) bye

Michael Jalpota (GBR) bye

James Allemby (GBR) - Luis Faria (POR) 6:3, 6:2

Laerte Di Falco (ITA)(10) bye

Alexander Lebedyn (UKR)(7) bye

Owen Kirk (IRL) bye

Davide Melchiorre (ITA) - Giacomo Pantanella (ITA) 7:6(7:3), 6:7(7:9), 6:2

Mikhail Korovin (RUS)(9) bye

Rrezart Cungu (MNE)(8) bye

Ludovico Scerrati (ITA) bye

Goncalo Ferreira (POR) - Danail Banov (BUL) 6:3, 6:3

Datko Bojanovic (BIH)(11) bye

Round 2

Wilson Leite (BRA)(1) - Thomas Hulme (GBR) 6:0, 6:1

Nenad Vladusic (AUT) - Vasil Yehorov (UKR) 6:7(4:7), 6:3, 6:0

Lluis Dolz (ESP) - Gleb Alekseenko (UKR)(2) 6:4, 6:0

Jacopo Berrettini (ITA)(12) - Mark Vervoort (NED) Walkover

Ayoub Chakrouni (MAR)(3) - Francesco Liucci (ITA) 5:7, 7:5, 7:6(7:5)

Manfred Fellini (ITA)(15) - Antonio Garbin (ITA) 6:0, 6:3

Paco Climent Gregori (ESP)(4) - Pedro Munafo (ARG) 1:6, 7:5, 6:1

Yuri Lorenzi (ITA) - Oleg Koval (UKR)(13) 6:3, 6:3

Mikalai Haliak (BLR)(5) - Riccardo Siciliano (ITA) 4:6, 6:4, 6:1

Alberto Nieto (ESP)(14) - Gabriele Maria Noce (ITA) 7:5, 6:3

Samy Grace (EGY)(6) - Michael Jalpota (GBR) 6:2, 6:0

Laerte Di Falco (ITA)(10) - James Allemby (GBR) 7:6(9:7), 6:4

Alexander Lebedyn (UKR)(7) - Owen Krik (IRL) 6:4, 6:3

Mikhail Korovin (RUS)(9) - Davide Melchiorre (ITA) 6:1, 6:4

Rrezart Cungu (MNE)(8) - Ludovico Scerrati (ITA) 6:1, 6:1

Darko Bojanovic (BIH)(11) - Goncalo Ferreira (POR) 6:3, 6:3

Round 3

Wilson Leite (BRA)(1) - Nenad Vladusic (AUT) 6:1, 6:2

Jacopo Berrettini (ITA)(12) - Lluis Dolz (ESP) 6:3, 6:2

Manfred Fellin (ITA)(15) - Ayoub Chakrouni (MAR)(3) 6:4, 6:2

Paco Climent Gregori (ESP)(4) - Yuri Lorenzi (ITA) 6:3, 6:3

Alberto Nieto (ESP)(14) - Mikalai Haliak (BLR)(5)

Samy Grace (EGY)(6) - Laerte Di Falco (ITA)(10) 7:5, 6:4

Mikhail Korovin (RUS)(9) - Alexander Lebedyn (UKR)(7) 6:2, 6:1

Darko Bojanovic (BIH)(11) - Rrezart Cungu (MNE)(8) 0:6, 6:4, 6:4

Main Tournament

Round 1

Kristian Mesaros (CRO)(1) - Alexey Aleshchev (RUS) 6:1, 6:4

Manfred Fellin (ITA) - Gibril Diarra (AUT) 6:3, 6:7(2:7), 6:2

Paolo Dagnino (ITA) - Aria Harajchi (SUI) 6:4, 6:3

Ivan Gakhov (RUS)(8) - Ayoub Chakraouni (MAR) 7:6(9:7), 1:6, 6:1

Carlos Taberner (ESP)(3) - Alberto Nieto (ESP) 6:2, 6:2

Joao Monteiro (POR) - Francois-Arthur Vibert (FRA) 5:7, 6:0, 6:2

Ljubomir Celebic (MNE) - Darko Bojanovic (BIH) 6:1, 6:0

Jacopo Berrettini (ITA) - Matteo Viola (ITA)(7) 6:3, 6:4

Marc Giner (ESP)(6) - Cristian Carli (ITA) 6:1, 7:5

Alessandro Luisi (ITA) - Yurii Dzhavakian (UKR) 7:6(7:2), 6:4

Paco Climent Gregori (ESP) - Tiago Cacao (POR) 7:5, 6:4

Ivan Nedelko (RUS)(4) - Cristian Rodriguez (COL) 3:6, 6:1, 6:2

Walter Trusendi (ITA)(5) - Ramy Labna (EGY) 6:1, 6:2

Wilson Leite (BRA) - Colin Van Beem (NED) 6:4, 6:4

Mikhail Kroovin (RUS) - Samy Grace (EGY) 6:2, 6:1

Oriol Roca Batalla (ESP)(2) - Goncalo Oliveira (POR) 4:6, 6:2, 6:4

Round 2

Kristijan Mesaros (CRO)(1) - Manfred Fellini (ITA) 7:6(7:1), 6:1

Ivan Gakhov (RUS)(8) - Paolo Dagnino (ITA) 6:3, 6:3

Carlos Taberner (ESP)(3) - Joao Monteiro (POR) 6:4, 6:2

Ljubomir Celebic (MNE) - Jacopo Berrettini (ITA) 6:2, 4:6, 6:4

Marc Giner (ESP)(6) - Alessandro Luisi (ITA) 6:3, 6:4

Paco Climent Gregori (ESP) - Ivan Nedelko (RUS)(4) 6:1, 6:4

Walter Trusendi (ITA)(5) - Wilson Leite (BRA) 6:2, 6:3

Oriol Roca Batalla (ESP)(2) - Mikhail Korovin (RUS) 6:3, 6:4

Quarterfinal

Kristijan Mesaros (CRO)(1) - Ivan Gakhov (RUS)(8) 6:3, 6:2

Carlos Taberner (ESP)(3) - Ljubomir Celebic (MNE) 6:3, 4:6, 6:4

Marc Giner (ESP)(6) - Paco Climent Gregori (ESP) 6:1, 7:5

Oriol Roca Batalla (ESP)(2) - Walter Trusendi (ITA)(5) 6:2, 6:1

Semifinal

Kristijan Mesaros (CRO)(1) - Carlos Taberner (ESP)(3) 6:3, 7:6(7:3)

Marc Giner (ESP)(6) - Oriol Roca Batalla (ESP)(2) 7:6(8:6), 6:4

Final

Marc Giner (ESP)(6) - Kristijan Mesaros (CRO)(1) 6:1, 6:1