Qualification

Round 1

Bogdan Borza (ROU)(1) - Goncalo Andrade (POR) 1:6, 6:4, 4:1 Retired

Jose Von Hafe Perez (POR) - Joaquin Barraza Escobares (ESP) 6:2, 6:1

Toby Martin (GBR) - Casper Bonapart (NED) 6:4, 6:2

Davide Pontoglio (ITA)(11) - Stephanos Schinas (GRE) 6:3, 6:3

Raul Brancaccio (ITA)(2) - Adria Alvarez (ESP) 6:2, 6:2

Alejandro Artunedo (ESP) - Patrick Mayer (GER) 6:1, 6:2

Jesse Paul Krattiger (SUI) - Giuliano Maderner (AUT) 6:1, 6:4

Fabio Marcuri (ITA) - Javier Barranco Cosano (ESP)(16) 6:4, 3:6, 7:5

David Vega Hernandez (ESP)(3) - Joan B. Borras Isern (ESP) 6:0, 6:0

Jorge Blanco Guadalupe (ESP) - Yan Bondarevskiy (RUS) 6:3, 6:0

Jake Hersey (GBR) - Tao Castillo Bernal (ESP) 6:0, 6:0

Juan Pablo Canas Garcia (ESP) - Aaron Cortes Alcaraz (ESP)(13) 6:0, 6:3

Filippo Leonardi (ITA)(4) - Gerard Escandell Juan (ESP) 6:3, 6:2

Luca Prevosto (ITA) - Aitor Sanz Llopis (ESP) 7:5, 6:4

Gianluca Acquaroli (ITA) - Evan Kennedy (GBR) 6:1, 6:1

Billy Harris (GBR)(12) - Enrique Luque Rico (ESP) 6:3, 6:2

Andrei Stefan Apostol (ROU)(5) - Daniel Hernandez (ESP) 6:3, 6:3

Quim Sorni Chavaria (ESP) - Athanasios Bilis (GRE) 6:0, 6:0

Sam Price (GBR) - Jordi Bou (ESP) 6:2, 6:4

Adria Mas Mascolo (ESP)(15) - Ivan Marrero Curbelo (ESP) 6:1, 6:2

Daniele Capecchi (ITA)(6) - Pedro Ortega (BRA) 6:2, 6:2

Sergi Perez Contri (ESP) - Benjamin Winter Lopez (ESP) 6:4, 7:6(7:4)

Jose Antonio Dugo Reyes (ESP) - Roberto Martin Chong Maura (ESP) 6:1, 7:6(7:3)

Jorge Lopez Perez Fuster (ESP)(9) - Grigoriy Kiribeynikov (UZB) 6:4. 6:1

Juan Lizariturry (ESP)(7) - Floris Van den Brink (NED) 6:2, 6:1

Bruno Mardones (ESP) - Harry Butler (GBR) 7:6(7:4), 6:1

Eric Galeguer (BRA) - Leu Julien Sebaoun (JPN) 2:6, 6:3, 6:1

Dante Gennaro (ARG)(14) - Juan Miguel Palacio Vila (ESP) 6:0, 6:1

Davy Van Geerke (NED) - Erik Everett (USA) 6:4, 6:4

Stefano Reitano (ITA) - Ivan Jelezovski (BLR) 6:2, 6:3

Sergio Capel Vicente (ESP) - Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) 6:3, 6:1

David Jorda Sanchis (ESP) - Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6:1, 7:5

Runde 2

Bogdan Borza (ROU)(1) - Jose Von Hafe Perez (POR) 6:4, 6:2

Toby Martin (GBR) - Davide Pontoglio (ITA)(11) 7:6(7:4), 6:4

Raul Brancaccio (ITA)(2) - Alejandro Artunedo (ESP) 6:0, 6:2

Fabio Marcuri (ITA) - Jesse Paul Krattiger (SUI) 6:1, 6:2

David Vega Hernandez (ESP)(3) - Jorge Blanco Guadalupe (ESP) 7:5, 6:1

Juan Pablo Canas Garcia (ESP) - Jake Hersey (GBR) 6:2, 6:4

Filippo Leonardi (ITA)(4) - Luca Prevosto (ITA) 6:2, 6:1

Gianluca Acquaroli (ITA) - Billy Harris (GBR)(12) 7:5, 3:6, 7:6(10:8)

Quim Sorni Chavarria (ESP) - Andrei Stefan Apostol (ROU)(5) 4:6, 6:3, 6:2

Adria Mas Mascolo (ESP)(15) - Sam Price (GBR) 6:0, 6:1

Daniele Capecchi (ITA)(6) - Sergi Perez Contri (ESP) 4:6, 7:5, 6:1

Jose Antonio Dugo Reyes (ESP) - Jorge Lopez Perez Fuster (ESP)(9) 7:5, 6:0

Juan Lizariturry (ESP)(7) - Bruno Mardones (ESP) 6:3, 6:2

Dante Gennaro (ARG)(14) - Eric Caleguer (BRA) 7:5, 2:6, 7:5

Stefano Reitano (ITA) - Davy Van Geerke (NED) 6:1, 6:2

David Jorda Sanchis (ESP)(13) - Sergio Capel Vicente (ESP) 6:1, 6:3

Round 3

Toby Martin (GBR) - Bogdan Borza (ROU)(1) 6:7(4:7), 7:6(13:11), 7:6(9:7)

Raul Brancaccio (ITA)(2) - Fabio Marcuri (ITA) 6:2, 6:1

David Vega Hernandez (ESP)(3) - Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6:0, 6:3

Filippo Leonardi (ITA)(4) - Gianluca Acquaroli (ITA) 6:4, 7:6(7:4)

Quim Sorni Chavarria (ESP) - Adria Mas Mascolo (ESP)(15) 6:2, 6:1

Daniele Capecchi (ITA)(6) - Jose Antonio Dugo Reyes (ESP) 6:3, 6:1

Juan Lizarirurry (ESP)(7) - Dante Gennaro (ARG)(14) 6:1, 6:3

David Jorda Sanchis (ESP)(10) - Stefano Reitano (ITA) 4:6, 7:6(7:2), 6:1

Main Tournament

Round 1

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Filippo Leonardi (ITA) 6:2, 6:1

David Jorda Sanchis (ESP) - Jumpei Yamasaki (JPN) 3:6, 7:6(7:1), 6:1

Gonzalo Villanueva (ARG) - Alberto Romero de Avila Senise (ESP) 6:2, 6:1

Alexander Ward (GBR)(7) - Sergio Martos Gornes (ESP) 6:4, 7:6(7:5)

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Samuel Bensoussan (FRA) 6:1, 6:1

Pedro Sakamoto (BRA) - James Marsalek (GBR) 6:2, 6:4

Gerard Granollers-Pujol (ESP) - Carlos Boluda-Purkiss (ESP) 6:3, 6:3

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(6) - Juan Lizariturry (ESP) 2:6, 6:0, 6:2

Pedro Cachin (ARG)(8) - Miguel Semmler (ESP) 6:3, 6:0

Raul Brancaccio (ITA) - Simon Solbas (ESP) 6:3, 6:1

Guy Den Heijer (NED) - Imanol Lopez Morillo (ESP) 6:4, 6:1

Stefano Travaglia (ITA)(4) - Toby Martin (GBR) 6:4, 6:1

Pascal Meis (GER) - Maxime Dhazal (FRA)(5) 4:6, 6:2, 6:2

Marcos Giraldi Requena (ESP) - Luca Pancaldi (ITA) 6:1, 6:3

Daniele Capecchi (ITA) - Quim Sorni Chavarria (ESP) 3:6, 6:2, 6:2

David Vega Hernandez (ESP) - Jaume Munar (ESP)(2) 2:6, 6:4, 7:6(7:3)

Round 2

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1)  David Jorda Sanchis (ESP) 6:2, 6:3

Alexander Ward (GBR)(7) - Gonzalo Villanueva (ARG) 6:4, 5:7, 6:2

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Pedro Sakamoto (BRA) 6:3, 6:4

Gerard Granollers-Pujol (ESP) - Alvaro Lopez San Martin (ESP)(6) 7:6(7:4), 0:6, 7:5

Pedro Cachin (ARG)(8) - Raul Brancaccio (ITA) 7:6(7:4), 6:4

Stefano Travvaglia (ITA)(4) - Guy Den Heijer (NED) 6:4, 6:4

Pascal Meis (GER) - Marcos Giraldi Requena (ESP) 7:6(7:5), 6:4

David Vega Hernandez (ESP) - Daniele Capecchi (ITA) 6:1, 6:3

Quarterfinal

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Alexander Ward (GBR)(7) 6:2, 6:1

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Gerard Granollers-Pujol (ESP) 4:6, 6:1, 6:3

Stefano Travaglia (ITA)(4) - Pedro Cachin (ARG)(8) 7:5, 6:7(5:7), 6:1

David Vega Hernandez (ESP) - Pascal Meis (GER) 3:6, 6:3, 6:4

Semifinal

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) 7:6(7:5), 2:6, 6:3

Stefano Travaglia (ITA)(4) - David Vega Hernandez (ESP) 6:4, 6:1

Final

Stefano Travaglia (ITA)(4) - Pedro Martinez Portero (ESP)(3) 7:6, 6:1