Qualification

Round 1

Florent Diep (FRA)(1) bye

Alexander Sazankov (RUS) - Michelangelo Endrizzi (ITA) 6:3, 6:3

Samir Iftikhar (PAK) - Denis Merkulov (RUS) 6:4, 6:3

Frederik Press (GER)(11) - Mats Hermans (NED) 6:1, 6:0

Joy Vigani (ITA)(2) bye

Keisuke Numjairi (JPN) - Tomas Liska (SVK) 6:2, 6:1

Lakshit Sood (IND) - Alexey Prokopchuk (UKR) 3:6, 6:0, 6:4

Niklas Johansson (SWE) - Aryan Goveas (IND)(9) 5:7, 6:4, 6:2

Petr Hajek (CZE)(3) bye

Sergey Ksenzov (RUS) - Michal Lusovsky (CZE) 6:2, 6:2

Filip Duda (CZE) - Nazar Khrustalev (RUS) 6:2, 6:3

Lukas Klein (SVK)(12) - Nikita Gudozhnikov (RUS) 6:1, 2:6, 6:2

Olekg Khotkov (UKR)(4) bye

Bart Stevens (NED) - Rudolf Scudlik (CZE) 6:4, 6:2

Chandril Sood (IND) - Manuel Montalvo Hidalgo (ESP) 6:4, 5:7, 6:3

Dmytro Badanov (UKR)(13) - Ivan Krivic (CRO) 4:6, 6:2, 6:2

Daniil Zarichanskyy (UKR)(5) - Edoardo Sardella (ITA) 6:2, 6:2

Bogdan Bobrov (RUS) - Aditya Deswal (IND) 6:2, 6:3

Martin Trefny (CZE) - Vadym Zrazhevskyy (UKR) 6:4, 6:3

Nathan Eshmade (AUS)(16) - Lance-Pierre Du Toit (RSA) 6:2, 7:6(7:4)

Jurij Rodionov (AUT)(6)- Veljko Blagojevic (SRB) 6:2, 6:1

Adrian Bodmer (SUI) - Sagar Ahuja (IND) 6:0, 6:1

Martin Simecek (CZE) - Vitalii Kotelianets (UKR) 6:2, 7:6(7:4)

Cesar Testoni (REU)(14)  - Joshua Luck (RSA) 2:6, 6:4, 6:2

Mitchell Thomas McDAniels (USA)(7) - Dominik Suc (CZE) 6:0, 6:2

Michiel De Krom (NED) - Roman Boychuk (UKR) 6:4, 6:4

Alexander Weis (ITA) - Riaan Du Toit (CAN) 4:6, 6:2, 6:3

Maxime Pauwels (BEL) - Nicolo Turchetti (ITA)(10) 6:4, 4:6, 6:1

Oleg Prihodko (UKR)(8) - Jan Zednik (CZE) 6:0, 6:1

roy Sarut De Valk (NED) - Sem Verbeek (NED) 6:7(6:8), 6:2, 7:6(7:4)

Aleksei Khomich (BLR) - Miles Seemann (USA) 6:4, 6:7(4:7), 6:2

Olexiy Kolisnyk (UKR)(15) - Marco De Rossi (SMR) 6:1, 6:7(5:7), 7:5

Round 2

Florent Diep (FRA)(1) - Alexander Sazankov (RUS) 6:4, 6:4

Frederik Press (GER)(11) - Samir Iftikhar (PAK) 6:2, 3:6, 6:1

Keisuke Numajiri (JPM) - Joy Vigani (ITA)(2) 7:5, 6:1

Lakshit Sood (IND) - Niklas Johansson (SWE) 3:6, 7:5, 6:1

Petr Hajek (CZE)(3) - Sergey Ksenzov (RUS) 6:4, 7:6(7:1)

Lukas Klein (SVK)(12) - Filip Duda (CZE) 7:5, 6:3

Oleg Khotkov (UKR)(4) - Bart Stevens (NED) 6:2, 6:3

Dmytro Badanov (UKR)(13) - Chandril Sood (IND) 6:0, 6:2

Daniil Zarichanskyy (UKR)(5) - Bogdan Bobrov (RUS) 6:2, 6:4

Nathan Eshmade (AUS)(16) - Martin Trefny (CZE) 6:3, 7:6(7:3)

Jurij Rodionov (AUT)(6) - Adrian Bodmer (SUI) 4:6, 6:2, 6:4

Cesar Testoni (REU)(14) - Martin Simecek (CZE) 6:3, 6:0

Mitchell Thomas McDaniels (USA)(7) - Michiel De Krom (NED) 6:1, 6:4

Maxime Pauwels (BEL) - Alexander Weis (ITA) 7:6(8:6), 6:2

Oleg Prihodko (UKR)(8) - Roy Sarut De Valk (NED) 3:6, 6:2, 6:3

Olexiy Kolisnyk (UKR)(15) - Aleksei Khomich (BLR) 6:3, 3:6, 6:4

Round 3

Frederick Press (GER)(11) - Florent Diep (FRA)(1) 4:6, 6:1, 7:6(7:4)

Keisuke Numajiri (JPN) - Lakshit Sood (IND) 7:5, 6:2

Lukas Klein (SVK)(12) - Petr Hajek (CZE)(3) 6:3, 7:6(7:1)

Oleg Khotkov (UKR)(4) - Dmytro Badanov (UKR)(13) 4:6, 6:2, 7:5

Daniil Zarichanskyy (UKR)(5) - Nathan Eshmade (AUS)(16) 6:2, 6:3

Jurij Rodioniov (AUT)(6) - Cesar Testoni (REU)(14) 6:2, 6:1

Mitchell Thomas McDaniels (USA)(7) - Maxime Pauwels (BEL) 7:5, 6:2

Olexiy Kolisnyk (UKR)(15) - Olek Prihodko (UKR)(8) 7:6(8:6), 0:6, 6:3

Main Tournament

Round 1

Altin Setkic (BIH)(1) - Libor Salaba (CZE) 6:7(4:7), 6:2, 6:3

Sherif Sabry (EGY) - Bernardo Saraiva (POR) 6:2, 6:2

Olexiy Kolisnyk (UKR) - Jurij Rodionov (AUT) 6:3, 7:5

Vit Kopriva (CZE)(7) - Keisuke Numajiri (JPN) 6:2, 6:4

Lorenzo Frigerio (ITA) - Frederik Press (GER) 6:2, 6:1

Oleg Khotkov (UKR) - Ryoto Tachi (JPN) 6:2, 6:2

Nicola Kuhn (ESP) - Ilija Vucic (SRB) 7:6(7:3), 7:5

Jose Foo. Vidal Azorin (ESP) - Antoine Hoang (FRA)(5) 2:6, 7:6(7:2), 6:3

Antoine Escoffier (FRA)(8) - Daniil Zarichanskyy (UKR) 6:2, 6:2

Jakob Sude (GER) - Andres Ariel Fernandez Lopez (ARG) 6:1, 6:2

Hiroyasu Ehara (JPN) - Lukas Klein (SVK) 6:3, 7:6(7:3)

Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(3) - Mitchell Thomas McDaniels (USA) 7:6(8:6), 6:1

Riccardo Bonadio (ITA)(6) - Zhizhen Zhang (CHN) 6:4, 6:4

Michal Schmid (CZE) - Issam Haitham Taweel (EGY) 4:6, 6:2, 6:4

Patrik Nema (SVK) - Hugo Largo (ESP) 6:0, 6:2

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(2) - Nicolas Uryson (ARG) 6:4, 6:2

Round 2

Aldin Setkic (BIH)(1) - Sherif Sabry (EGY) 6:3, 6:0

Vit Kopriva (CZE)(7) - Olexiy Kolisnyk (UKR) 6:4, 6:4

Lorenzo Frigerio (ITA)(4) - Oleg Khotkov (UKR) 7:6(7:4), 6:1

Nicola Kuhn (ESP) - Jose Foo. Vidal Azorin (ESP) 7:6(7:5), 7:5

Antoine Escoffier (FRA)(8) - Jakob Sude (GER) 6:1, 7:5

Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(3) - Hiroyasu Ehara (JPN) 6:0, 6_3

Riccardo Bonadio (ITA)(6) - Michal Schmid (CZE) 6:3, 6:0

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(2) - Patrik Nema (SVK) 6:2, 7:6(7:5)

Quaterfinal

Aldin Setkic (BIH)(1) - Vit Kopriva (CZE)(7) 6:2, 6:4

Nicola Kuhn (ESP) - Lorenzo Frigerio (ITA)(4) 6:2, 5:7, 6:1

Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(3) - Antoine Escoffier (FRA)(8) 6:4, 6:3

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(2) - Riccardo Bonadio (ITA)(6) 6:2, 6:1

Semifinal

Aldin Setkic (BIH)(1) - Nicola Kuhn (ESP) 6:3, 6:1

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(2) - Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(3)

Final

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(2) - Aldin Setkic (BIH)(1) 6:2, 7:6(7:1)