Qualification

Round 1

Ivan Davydov (RUS)(1) - Beibit Zhukayev (KAZ) 7:5, 6:3

Semen Pankin (RUS) - Milan Radojkovic (SRB) 5:7, 6:3, 6:4

Marek Gengel (CZE)(2) - Rodion Pak (KAZ) 7:5, 5:7, 6:2

Pavel Petrov (KAZ)(15) - Adil Eltaev (KAZ) 6:1, 6:1

Mikhail Fufygin (RUS)(3) - Bulat Galiev (RUS) 6:3, 6:3

Ivo Minar (CZE)(14) - Alexander Pavlioutchenkov (RUS) Walkover

Maxim Ratniuk (RUS)(4) - Timur Maulenov (KAZ) 6:3, 6:4

Sharobiddin Abzalov (UZB)(11) - Evgeny Danilov (KAZ) 6:2, 6:1

Pavel Kotov (RUS)(5) - Alexandre David (FRA) 6:0, 6:1

Stanislav Korshunov (RUS)(9) - Dan Deicher (KAZ) 6:0, 6:2

Matei Sabanov (CRO)(6) - Fariduni Hamid (TJK) 6:1, 6:1

Ivan Sabanov (CRO)(12) - Alexey Kedryuk (KAZ) 7:5, 6:3

Saida'lo Saidkarimov (UZB)(7) - Ilgar Akchurin (RUS) 7:6(7:1), 6:4

Vladimir Polyakov (RUS)(10) - Irakli Tsurtsumia (GEO) 6:1, 6:0

Denis Klok (RUS)(8) - Sultan Narbekov (KAZ) 6:1, 6:0

Andrei Levine (RUS)(13) - Zhansultan Chembotayev (KAZ) 6:1, 6:4

Round 2

Ivan Davydov (RUS)(1) - Semen Pankin (RUS) 6:2, 6:2

Marek Gengel (CZE)(2) - Pavel Petrov (KAZ)(15) 6:1, 6:0

Mikhail Fufygin (RUS)(3) - Ivo Minar (CZE)(14) 6:4, 6:2

Maxim Ratniuk (RUS)(4) - Sharobiddin Abzalov (UZB)(11) 7:5, 6:4

Pavel Kotov (RUS)(5) - Stanislav Korshunov (RUS)(9) 6:3, 3:0 Retired

Matej Sabanov (CRO)(6) - Ivan Sabanov (CRO)(12) 6:3, 6:4

Saida'lo Saidkarimov (UZB)(7) - Vladimir Polyakov (RUS)(10) 6:4, 6:4

Denis Klok (RUS)(8)  Andrei Levine (RUS)(13) 6:3, 6:4

Main Tournament

Round 1

Lorenzo Giustino (ITA)(1) - Sagadat Ayap (KAZ) 6:3, 6:2

Denis Matsukevitch (RUS) - Robin Stanek (CZE) 6:4, 1:6, 7:6(9:7)

Ivan Davydov (RUS) - Danylo Kalenichenko (UKR) 7:6(7:5), 6:2

Jan Mertl (CZE)(6) - Mikhail Fufygin (RUS) 6:3, 6:7(3:7), 6:2

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Denis Klok (RUS) 6:2, 7:6(7:2)

David Pichler (AUT) - Marek Gengel (CZE) 6:1, 6:2

Pavel Kotov (RUS) - Markos Kalocelonis (RUS) 6:2, Retired

Botic Van De Zandschulp (NED)(7) - Alexander Lobkov (RUS) 6:4, 2:6, 6:4

Maximilian Neuchrist (AUT)(8) - Saida'lo Saidkarimov (UZB) 6:3, 6:3

Maxim Ratniuk (RUS) - Tomas Papik (CZE) 6:3, 6:2

N. Vijay Sundar Prashanth (IND) - Denis Yevseyev (KAZ) 7:6(7:3), 6:2

Andriej Kapas (POL) - Dzmitry Zhyrmont (BLR)(4) 7:6(7:5), 6:1

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Roman Khassanov (KAZ) 6:1, 6:3

Timur Khabibulin (KAZ) - Sasi Kumar Mukund (IND) 6:4, 6:4

Matej Sabanov (CRO) - Niels Lootsma (NED) 5:7, 6:4, 6:2

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Grigoriy Lomakin (KAZ) 6:2, 6:4

Round 2

Denis Matsukevitch (RUS) - Lorenzo Giustino (ITA)(1) 6:2, 6:4

Jan Mertl (CZE)(6) - Ivan Davydov (RUS) 6:3, 6:1

Danilo Petrovic (SRB)(3) - David Pichler (AUT) 6:4, 7:6(11:9)

Botic Van De Zandschulp (NED)(7) - Pavel Kotov (RUS) 7:6(7:1), 7:6(9:7)

Maximilian Neuchrist (AUT)(8) - Maxim Ratniuk (RUS) 7:6(7:5), 2:6, 7:6(8:6)

Andriej Kapas (POL) - N. Vijay Sundar Prashanth (IND) 6:4, 6:2

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Timur Khabibulin (KAZ) 6:3, 6:2

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Matej Sabanov (CRO) 7:5, 7:5

Quarterfinal

Jan Mertl (CZE)(6) - Denis Matsukevitch (RUS) 7:6(7:4), 7:6(7:3)

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Botic Van De Zandschulp (NED)(7) 6:2, 4:6, 6:3

Andriej Kapas (POL) - Maximilian Neuchrist (AUT)(8) 6:7(3:7), 7:6(9:7), 6:4

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Vaclav Safranek (CZE)(2) 6:7(7:9), 6:2, 6:2

Semifinal

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Jan Mertl (CZE)(6) 6:3, 6:2

Andriej Kapas (POL) - Vladyslav Manafov (UKR)(5) 6:4, 7:5

Final

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Andriej Kapas (POL) 6:1, 6:7(2:7), 6:3