Qualification

Round 1

Dayne Kelly (AUS)(1) bye

Lawrence Bataljin (AUS) - Thomas Youl (AUS) 6:2, 6:4

Dane Propoggia (AUS) - Stefan Skadarka (AUS) 6:4, 6:2

Issei Okamura (JPN)(5) - Jeremy Beale (AUS) 1:6, 6:3, 6:2

Maverick Banes (AUS)(2) bye

Darren Polkinghorne (AUS) - David Barclay (AUS) 6:4, 6:4

Nathan Pasha (USA) - Tsung-Hua Yang (TPE) 6:3, 6:4

Steven De Ward (AUS)(7) - Patrick Fitzgerald (AUS) 6:2, 6:3

Sebastian Fanselow (GER)(3) bye

Tomislav Edward Papac (AUS) - Danut Cuc (AUS) 6:0, 7:5

James Frawley (AUS) - Brandon Walkin (AUS) 7:5, 6:2

Luca Margaroli (SUI) - Yusuke Watanuki (JPN)(8) 7:6(7:3), 6:2

Greg Jones (AUS)(4) - Patrick Daciek (USA) 6:3, 6:2

Jake Delaney (AUS) - Scott Puodziunas (AUS) 6:3, 7.6(7:4)

Jacob Grills (AUS) - Zach Itzstein (AUS) 6:1, 6:7(9:11), 6:3

Daniel Nolan (AUS)(6) - Mario Matejcek (AUS) 6:3, 6:3

Round 2

Dayne Kelly (AUS)(1) - Lawrence Bataljin (AUS) 6:2, 6:2

Dane Propoggia (AUS) - Issei Okamura (JPN)(5) 6:4, 6:2

Maverick Banes (AUS)(2) - Darren Polkinghorne (AUS) 6:1, 6:0

Nathan Pasha (USA) - Steven De Waard (AUS)(7) 6:2, 6:2

Sebastian Fanselow (GER)(3) - Tomislav Edward Papac (AUS) 6:0, 6:1

James Frawley (AUS) - Luca Margaroli (SUI) 3:6, 6:4, 6:2

Greg Jones (AUS)(4) - Jake Delaney (AUS) 7:6(7:2), 6:3

Jacob Grills (AUS) - Daniel Nolan (AUS)(6) 6:4, 6:4

Round 3

Dayne Kelly (AUS)(1) - Dane Propoggia (AUS) 7:5, 6:3

Maverick Banes (AUS)(2) - Nathan Pasha (USA) 3:6, 6:2, 6:0

James Frawley (AUS) - Sebastian Fanselow (GER)(3) 6:2, 3:6, 7:5

Greg Jones (AUS)(4) - Jacob Grills (AUS) 7:6(10:8), 5:7, 6:3

Main Tournament

Round 1

Dayne Kelly (AUS) - Go Soeda (JPN)(1) 6:4, 6:2

Alex Bolt (AUS) - Evan King (USA) 7:6(7:5), 7:6(7:1)

Riccardo Bellotti (ITA) - Max Purcell (AUS) 2:6, 6:1, 6:3

Akira Santillan (JPN)(8) - Brydan Klein (GBR) 6:3, 3:6, 6:2

Mohamed Safwat (EGY)(4) - Bradley Mouskey (AUS) 7:6(7:3), 6:2

Blake Mott (AUS) - Greg Jones (AUS) 6:0, 7:5

Maverick Banes (AUS) - Takuto Niki (JPN) 6:3, 4:6, 6:2

Noah Rubin (USA)(6) - Mitchell Krueger (USA) 6:2, 7:6(7:3)

Matthew Barton (AUS)(5) - Marc Polmans (AUS) 6:1, 6:4

Omar Jasika (AUS) - Daniel Nguyen (USA) 6:3, 6:4

Matthew Ebden (AUS) - Harry Bourchier (AUS) 6:7(2:7), 6:2, 6:0

Blaz Rola (SLO) - Andrew Whittington (AUS)(3) 6:7(5:7), 6:4, 6:4

Alexander Bublik (KAZ)(7) - Yuya Kibi (JPN) 6:3, 7:5

Christopher O'Connell (AUS) - James Frawley (AUS) 6:2, 2:6, 6:0

Dmitry Popko (KAZ) - Pedja Krstin (SRB) 6:1, 6:4

Luke Saville (AUS) - Jason Jung (TPE)(2) 2:6, 6:1, 6:4

Round 2

Alex Bolt (AUS) - Dayne Kelly (AUS) 6:3, 6:4

Akira Santillan (JPN)(8) - Riccardo Bellotti (ITA) 6:3, 6:4

Blake Mott (AUS) - Mohamed Safwat (EGY)(4) 7:6(7:3), 6:3

Maverick Banes (AUS) - Noah Rubin (USA)(6) 7:6(7:5), 6:4

Omar Jasika (AUS) - Matthew Barton (AUS)(5) 6:1, 7:5

Matthew Ebden (AUS) - Blaz Rola (SLO) 6:4, 6:4

Christopher O'Connell (AUS) - Alexander Bublik (KAZ)(7) 7:6(8:6), 7:5

Dmitry Popko (KAZ) - Luke Saville (AUS) 4:6, 6:3, 6:4

Quarterfinal

Akira Santillan (JPN)(8) - Alex Bolt (AUS) 6:3, 4:6, 6:2

Blake Mott (AUS) - Maverick Banes (AUS) 6:2, 7:6(10:8), 6:3

Omar Jasika (AUS) - Matthew Ebden (AUS) 7:6(7:2), 2:6, 6:2

Dmitry Popko (KAZ) - Christopher O'Connell (AUS) 6:1, 6:4

Semifinal

Blake Mott (AUS) - Akira Santillan (JPN)(8) 7:6(8:6), 5:7, 6:4

Omar Jasika (AUS) - Dmitry Popko (KAZ) 6:1, 1:6, 6:3

Final

Omar Jasika (AUS) - Blake Mott (AUS) 6:2, 6:2