Qualification

Round 1

Marco Bortolotti (ITA)(1) bye

Danail Banov (BUL) bye

Paolo Dagnino (ITA) - Oleg Koval (UKR) 6:4, 7:6(7:4)

Samy Grace (EGY)(9) bye

Aria harajchi (SUI)(2)

Mark Vervoort (NED) bye

Bogdan Didenko (UKR) - Vasil Yehorov (UKR) 6:7(1:7), 6:3, 2:1 Retired

Jacopo Berrettini (ITA)(14) bye

Alessandro Luisi (ITA)(3) bye

Sebastian Zapata (CAN) bye

Goncalo Ferreira (POR) - David Gorsic (SLO) 6:3, 3:0 Retired

Rrezart Cungu (MNE)(11) bye

Tiago Cacao (POR)(4) bye

Andrey Chepelev (RUS) - Marco Gjomarkaj (ITA) 6:1, 6:1

Giorgio Passalacqua (ITA) - Aleksa Lazarevic (SRB) 6:4, 5:7, 7:6(7:5)

Mikhail Korovin (RUS)(12) bye

Thibault Venturino (FRA)(5) bye

Owen Kirk (IRL) bye

Robin Peham (AUT) - Lluis Dolz (ESP) 6:2, 3:6, 6:2

Alexander Lebedyn (UKR)(10) bye

Ayoub Chakrouni (MAR)(6) bye

Tommaso Gabrieli (ITA) - Ludovico Scerrati (ITA) 6:0, 6:1

Pedro Munafo (ARG) bye

Francesco Salviato (ITA)(15) bye

Paco Climent Gregori (ESP)(7) bye

Alberto Nieto (ESP) bye

Luis Faria (POR) - Ignacio Sandoval Rodriguez (ESP) 6:3, 6:0

Luca Gelhardt (GER)(13) bye

Mialai Haliak (BLR)(8) bye

Oleg Kossov (RUS) bye

Francisco Faria (POR) - Alexey Aleshchev (RUS) 5:7, 7:6(7:5), 6:2

Yan Bondarevskiy (RUS)(16) bye

Round 2

Marco Bortolotti (ITA)(1) - Danail Banov (BUL) 6:0, 6:1

Samy Grace (EGY)(9) - Paolo Dagnino (ITA) 6:2, 6:3

Mark Vervoort (NED) - Aria Harajchi (SUI)(2) 7:6(7:2), 6:1

Jacopo Berrettini (ITA)(14) - Bogdan Didenko (UKR) 6:1, 6:2

Alessandro Luisi (ITA)(3) - Sebastian Zapata (CAN) 6:0, 6:0

Rrezart Cungu (MNE)(11) - Goncalo Ferreira (POR) 6:2, 6:3

Tiago Cacao (POR)(4) - Andrey Chepelev (RUS) 6:0, 7:5

Mikhail Korovin (RUS)(12) - Giorgio Passalacqua (ITA) 6:3, 6:2

Thibault Venturino (FRA)(5) - Owek Kirk (IRL) 6:0, 6:3

Alexander Lebedyn (UKR)(10) - Robin Peham (AUT) 7:6(7:4), 6:2

Tommaso Gabrieli (ITA) - Ayoub Chakrouni (MAR)(6) 6:3, 3:6, 7:5

Francesco Salviato (ITA)(15) - Pedro Munafo (ARG) 6:4, 6:0

Paco Climent Gregori (ESP)(7) - Alberto Nieto (ESP) 4:6, 6:1, 7:6(7:5)

Luis Faria (POR) - Luca Gelhardt (GER)(13) 6:4, 6:1

Mikalai Haliak (BLR)(8) - Oleg Kossov (RUS) 6:2, 6:0

Yan Bondarevskiy (RUS)(16) - Francisco Faria (POR) 2:6, 6:1, 6:4

Round 3

Marco Bortolotti (ITA)(1) - Samy Grace (EGY)(9) 6:2, 6:2

Jacopo Berrettini (ITA)(14) - Mark Vervoort (NED) 6:4, 6:1

Rrezart Cungu (MNE)(11) - Alessandro Luisi (ITA)(3) 6:7(4:7), 6:4, 6:3

Tiago Cacao (POR)(4) - Mikhail Korovin (RUS)(12) 6:4, 3:6, 7:5

Thibault Venturino (FRA)(5) - Alexander Lebedyn (UKR)(10) 6:3, 6:4

Francesco Salviato (ITA)(15) - Tommaso Gabrieli (ITA) 6:1, 6:3

Paco Climent Gregori (ESP)(7) - Luis Faria (POR) 6:2, 6:2

Mikhalai (Haliak (BLR)(8) - Yan Bondarevskiy (RUS)(16) 6:2, 6:1

Main Tournament

Round 1

Pedro Spusa (POR)(1) - Nicola Ghedin (ITA) 6:4, 6:1

Ivan Gakhov (RUS) - Yuri Dzhavakian (UKR) 6:2, 6:0

Ljubomir Celebic (MNE) - Darko Bojanovic (BIH) 6:3, 6:1

Benjamin Bonzi (FRA)(5) - Ameur Ben Hassen (TUN) 6:1, 6:3

Joao Domingues (POR)(4) - Tiago Cacao (POR) 6:0, 6:1

Paco Climent Gregori (ESP) - Jacopo Berrettini (ITA) 1:6, 6:4, 6:3

Gibril Diarra (AUT) - Joao Monteiro (POR) 6:2, 6:3

Ivan Nedelko (RUS)(6) - Johan Sebastien Tatlot (FRA) 3:6, 6:1, 6:2

Marc Giner (ESP)(7) - Cristian Carli (ITA) 6:1, 4:6, 6:3

Goncalo Oliveira (POR) - Thibault Venturino (FRA) 6:0, 6:1

Jordan Ubiergo (FRA) - Francesco Ferrari (ITA) 6:0, 6:2

Carlos Taberner (ESP)(3) - Wilson Leite (BRA) 2:6, 6:2, 6:0

Marco Bortolotti (ITA)(8) - Laslo Urrutia Fuentes (CHI) 6:1, 6:1

Mikalai Haliak (BLR) - Kooros Ghasemi (CAN) 6:1, 6:3

Rrezart Cungu (MNE) - Fabrizio Ornago (ITA) 6:4, 7:6(7:5)

Orio Roca Batalla (ESP)(2) - Francesco Salviato (ITA) 7:5, 6:3

Round 2

Pedro Sousa (POR)(1) - Ivan Gakhov (RUS) 6.2, 6:7(4:7), 6:3

Ljubomir Celebic (MNE) - Benjamin Bonzi (FRA)(5)

Joao Domingues (POR)(4) - Paco Climent Gregori (ESP) 6:2, 6:2

Ivan Nedelko (RUS)(6) - Gibril Diarra (AUT) 6:0, 6:1

Goncalo Oliveira (POR) - Marc Giner (ESP)(7) 7:6(7:4), 6:2

Carlos Taberner (ESP)(3) - Jordan Ubiergo (FRA) 6:2, 6:2

Marco Bortolotti (ITA)(8) - Mikalai Haliak (BLR) 6:3, 6:1

Oriol Roca Batalla (ESP)(2) - Rrezart Cungu (MNE) 6:2, 7:6(8:6)

Quarterfinal

Ljubomir Celebic (MNE) - Pedro Sousa (POR)(1) Walkover

Joao Domingues (POR)(4) - Ivan Nedelko (RUS)(6) 6:1, 7:6(7:4)

Carlos Tabernier (ESP)(3) - Goncalo Oliveira (POR) 6:2, 4:0 Retired

Marco Bortolotti (ITA)(8) - Oriol Roca Batalla (ESP)(2) 6:4, 6:2

Semifinal

Joao Domingues (POR)(4) - Ljubomir Celebic (MNE) 3:6, 6:3, 6:1

Marco Bortolotti (ITA)(8) - Carlos Taberner (ESP)(3) 2:6, 6:2, 6:2

Final

Joao Domingues (POR)(4) - Marco Bortolotti (ITA)(8) 6:4, 3:6, 6:1