Qualification

Round 1

Manuel Ladron de Guevara Hidalgo (ESP) - Dev Saraf (IND) 6:0, 6:0

Javier Ladron De Guevara Hi (ESP) - Neal Seifert (GER) Walkover

Rafael Mazon-Hernandez (ESP) - Vital Flurin Leuch (LIE) 6:3, 6:1

Bruno Mardones (ESP)(11) - Simon Solbas (ESP) 6:1, 6:0

Andres Fernandez Canovas (ESP) - Aryan Manchanda (IND) 6:0, 6:0

Eduard Simo Durall (ESP) - Jonathan Mahrt Guyou (DEN) 6:3, 6:3

Joan B. Borras Isern (ESP) - Casey Recci (GBR) 6:1, 6:2

Jaime Fermosell (ESP)(9) - Evan Kennedy (GBR) 6:0, 6:0

Marc Fornell-Mestres (ESP)(3) - Davy Van Geerke (NED) 6:1, 6:1

Patrick Mayer (GER) - Ryunosuke Watanabe (JPN) 6:0, 6:1

Barney Fitzpatrick (GBR) - Yahir Alcolea Salido (ESP) 6:0, 3:6, (10:6)

Luca Prevosto (ITA)(13) - Aaron Cohen (ISR) 6:1, 6:3

Sergio Martos Gornes (ESP)(4) - Seiya Funahashi (JPN) 6:0, 6:0

Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) - Ignacio Benzala Alia (ESP) 6:3, 6:2

Jesse Paul Krattiger (SUI) - Ralph Regus (GER) Walkover

Juan Pablo Canas Garcia (ESP)(12) - Benjamin Niv (BUL) Walkover

Alberto Cammarata (ITA)(5) - Bilal Anjum (CAN) 6:3, 6:0

Pablo Irigaray Guarnes (ESP) - Seichiro Ichikawa (JPN) 6:0, 6:0

Stefano Reitano (ITA) - Adil Kalyanpur (IND) 3:6, 7:5, (2:0) Retired

Eric Caleguer (BRA)(16) - Athanasios Bilis (GRE) 6:3, 6:0

Billy Harris (GBR)(6) - Gerard Escandell Juan (ESP) 6:0, 6:1

Stephanos Schinas (GRE) - Roberto Martin Chong Maura (ESP) 6:3, 6:1

Daniel Hernandez (ESP) - Ivan Jelezovski (BLR) 7:6(7:2), 5:7, (10:2)

Toby Martin (GBR)(10) - Conni Wieser (GBR) 6:0, 6:0

Enrique Luqie Rico (ESP) - Hugo Nieto Alonso (ESP) 6:2, 6:4

Jonas Trinker (AUT) - Eduard Guell Bartrina (ESÜ) 6:1, 6:4

Jorge Blanco Guadalupe (ESP)(14) - Pau Riera Rodriguez (ESP) 6:1, 6:0

Adria Mas Mascolo (ESP)(8) - Giuliano Maderner (AUT) Walkover

Goncalo Andrade (POR) - Jordi Bou (ESP) 6:1, 6:3

Joaquin Barraza Escobares (ESP) - Erik Everett (USA) 6:7(1:7), 6:3, (10:6)

Fabio Marcuri (ITA)(15) - Adria Alvarez (ESP) 6:1, 7:6(13:11)

Round 2

Manuel Ladron De Guevara Hidalgo (ESP) - Javier Ladron De Guevara Hi (ESP) 2:6, 7:5, (11:9)

Bruno Mardones (ESP)(11) - Rafael Mazon-Hernandez (ESP) 6:2, 6:3

Andres Fernandez Canovas (ESP) - Eduard Simo Durall (ESP) 6:0, 6:0

Jaime Fermosell (ESP)(9) - Joan B. Borras Isern (ESP) 4:6, 6:4, (10:7)

Marc Fornell-Mestres (ESP)(3) - Patrick Mayer (GER) 6:4, 6:2

Barney Fitzpatrick (GBR) - Luca Prevosto (ITA)(13) 6:4, 0:6, (10:6)

Sergio Martos Gornes (ESP)(4) - Daniel Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) 6:2, 6:3

Juan Pavlo Canas Garcia (ESP)(12) - Jesse Paul Krattiger (SUI) 6:0, 6:2

Alberto Cammarata (ITA)(5) - Pablo Irigaray Guarne (ESP) 6:2, 6:1

Stefano Reitano (ITA) - Eric Caleguer (BRA)(16) 4:6, 6:2, (10:4)

Billy Harris (GBR)(6) - Stephanos Schinas (GRE) 6:0, 6:2

Toby Martin (GBR)(10) - Daniel Hernandez (ESP) 6:3, 6:4

Enrique Luque Rico (ESP) - Adrian Cures Mateos (ESP) 6:0, 6:1

Jonas Trinker (AUT) - Jorge Blanco Guadalupe (ESP)(14) 7:5, 6:2

Adria Mas Mascolo (ESP)(8) - Goncalo Andrade (POR) 6:1, 6:2

Fabio Marcuri (ITA)(15) - Joaquin Barraza Escobares (ESP) 6:1, 6:3

Round 3

Bruno Mardones (ESP)(11) - Manuel Ladron De Guevara Hidalgo (ESP) Walkover

Andes Fernandez Canovas (ESP) - Jaime Fermosell (ESP)(9) 7:5, 6:3

Marc Fornell-Mestres (ESP)(3) - Barney Fitzpatrick (GBR) 6:0, 6:2

Juan Pablo Canas Garcia (ESP)(12) - Sergio Martos Gornes (ESP)(4) 6:2, 7:5

Alberto Cammarata (ITA)(5) - Stefano Reitano (ITA) 6:2, 6:0

Billy Harris (GBR)(6) - Toby Martin (GBR)(10) 4:6, 6:3 (18:16)

Jonas Trinker (AUT) - Enrique Luque Rico (ESP) 7:5, 6:0

Adria Mas Mascolo (ESP)(8) - Fabio Mercuri (ITA)(15) 2:6, 6:1, (10:3)

Main Tournament

Round 1

Jordi Samper-Montana (ESP)(1) - Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 6:4, 6:2

Pedro Cachin (ARG) - Andrei Stefan Apostol (ROU) 6:0, 6:2

Bogdan Borza (ROU) - Adria Mas Mascolo (ESP) 3:6, 6:4, 6:1

Stefano Travaglia (ITA)(5) - Andres Fernandez Canovas (ESP) 6:2, 6:1

Pedro Martinez Portero (ESP)(4) - Pablo Schelcher Muro (ESP) 6:0, 6:0

Pascal Meis (GER) - Lucas Pancaldi (ITA) 6:4, 6:2

Billy Harris (GBR) - Marc Fornell-Mestres (ESP) 6:2, 7:5

Maxime Chazal (FRA)(6) - Bruno Mardones (ESP) 6:1, 6:4

Edan Leshem (ISR)(8) - Jake Hersey (GBR) 6:4, 4:6, 6:4

Juan Lizariturry (ESP) - Harry Butler (GBR) 6:1, 6:2

Alberto Cammarata (ITA) - Daniel Cukierman (ISR) 4:6, 7:6(7:2), 6:4

Jaume Munar (ESP)(3) - David Vega Hernandez (ESP) 6:1, 6:4

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(7) - Dan Dowson (GBR) 6:3, 2:0 Retired

Omar Giacalone (ITA) - Jonas Trinker (AUT) 7:5, 7:5

Gonzalo Villanueva (ARG) - Imanol Lopez Morillo (ESP) 5:7, 6:4, 7:6(7:3)

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(2) - filippo Leonardi (ITA) 6:2, 6:0

Round 2

Pedro Cachin (ARG) - Jordi Samper-Montana (ESP)(1) 6:7(3:7), 7:6(7:2), 1:0 Retired

Stefano Travaglia (ITA)(5) - Bogdan Borza (ROU) 6:2, 6:7(10:12), 6:1

Pedro Martinez Portero (ESP)(4) - Pascal Meis (GER) 6:2, 6:1

Maxime Chazal (FRA)(6) - Billy Harris (GBR) 6:4, 6:1

Juan Lizariturry (ESP) - Erdan Leshem (ISR)(8) 2:6, 6:3, 6:3

Jaume Munar (ESP)(3) - Alberto Cammarata (ITA) 6:2, 6:2

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(7) - Omar Giacalone (ITA) 6:1, 6:2

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(2) - Gonzalo Villanueva (ARG) 6:0, 6:3

Quarterfinal

Pedro Cachin (ARG) - Stefano Travaglia (ITA)(5) 6:3, 6:7(3:7), 6:3

Maxime Chazal (FRA)(6) - Pedro Martinez Portero (ESP)(4) 4:6, 7:6(7:5), 6:2

Jaume Munar (ESP)(3) - Juan Lizariturry (ESP) 7:6(7:5), 6:2

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(2) - Alvaro Lopez San Martin (ESP)(7) 6:3, 7:5

Semifinal

Pedro Cachin (ARG) - Maxime Chazal (FRA)(6) 7:5, 6:7(5:7), 6:4

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(2) - Jaume Munar (ESP)(3) 0:6, 6:4, 6:1

Final

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(2) - Pedro Cachin (ARG) 6:4, 6:3