Qualification

Round 1

Ivan Davydov (RUS)(1) bye

Pavel Petrov (KAZ)(16) - Alexandre David (FRA) 7:5, 6:3

Marek Gengel (CZE)(2) bye

Ivan Sabanov (CRO)(13) - Fariduni Hamid (TJK) 6:3, 6:2

Mikhail Fufygin (RUS)(3) - Adil Eltaev (KAZ) 6:2, 6:4

Sagadat Ayao (KAZ)(11) - Irakli Tsurtsumia (GEO) 6:1, 6:1

Maxim Ratniuk (RUS)(4) - Evgany Danilov (KAZ) 6:1, 6:2

Pavel Tsoy (UZB)(15) - Ilgiz Valiev (RUS) 7:6(7:5), 6:4

Pavel Kotov (RUS)(5) - Milan Radojkovic (SRB) 6:3, 6:1

Stanislav Korshunov (RUS)(9) - Dan Deicher (KAZ) 6:0, 6:3

Matej Sabanov (CRO)(6) - Timur Maulenov (KAZ) 6:4, 6:2

Andrei Levine (RUS)(14) - Beibit Zhukayev (KAZ) 6:4, 6:1

Saida'lo Saidkarimov (UZB)(7) - Zhansultan Chembotayev (KAZ) 4:6, 6:3, 6:2

Sharobiddin Abzalov (UZB)(12) - Sultan Narbekov (KAZ) 6:4, 6:2

Denis Klok (RUS)(8) - Rodion Pak (KAZ) 6:3, 6:4

Vladimir Polyakov (RUS)(10) - Ilgar Akchurin (RUS) 6:4, 6:1

Round 2

Ivan Davydov (RUS)(1) - Pavel Petrov (KAZ)(16)

Marek Gengel (CZE)(2) - Ivan Sabanov (CRO)(13) 7:6(7:5), 7:6(7:4)

Mikhail Fufygin (RUS)(3) - Sagadat Ayap (KAZ)(11) 6:0, 7:5

Maxim Ratniuk (RUS)(4) - Pavel Tsoy (UZB)(15) 6:4, 6:4

Pavel Kotov (RUS)(5) - Stanislav Korshunov (RUS)(9) 6:4, 6:4

Matej Sabanov (CRO)(6) - Andrei Levine (RUS)(14) 6:2, 6:1

Saida'lo Saidkarimov (UZB)(7) - Sharobiddin Abzalov (UZB)(12) 6:4, 6:4

Denis Klok (RUS)(8) - Vladimir Polyakov (RUS)(10) 6:3, 7:6(7:2)

Main Tournament

Round 1

Lorenzo Giustino (ITA)(1) - Roman Khassanov (KAZ) 4:1 Retired

Maxim Ratniuk (RUS) - Grigoriy Lomakin (KAZ) 6:7(5:7), 6:2, 6:2

Andrej Kapas (POL) - Maximilian Neuchrist (AUT) 7:6(13:11), 7:6(11:9)

Sanjar Fayziev (UZB)(6) - N. Vijay Sundar Prashanth (IND) 6:4, 7:5

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Pavel Kotov (RUS) 6:1, 6:1

Alexander Lobkov (RUS) - Sasi Kumar Mukund (IND) 6:2, 6:3

Niels Lootsma (NED) - Mikhail Fufygin (RUS) 6:4, 6:2

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Marek Gengel (CZE) 6:3, 6:3

Robin Stanek (CZE) - Botic Van De Zandschulp (NED)(8) 5:7, 6:4, 6:1

Matej Sabanov (CRO) - Denis Klok (RUS) 6:4, 6:1

David Pichler (AUT) - Danylo Kalenichenko (UKR) 5:7, 7:6(7:2), 6:4

Dmitry Zhyrmont (BLR)(4) - Ivan Davydov (RUS) 6:3, 6:3

Jan Mertl (CZE)(7) - Saida'lo Saidkarimov (UZB) 6:1, 7.6(7:4)

Tomas Papik (CZE) - Markos Kalovelonis (RUS) 6:1, 7:5

Danis Yevseyev (KAZ) - N. Sriram Balaji (IND) 7:5, 6:4

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Timur Khabibulin (KAZ) 7:6(7:0), 7:6(7:4)

Round 2

Lorenzo Giustino (ITA)(1) - Maxim Ratniuk (RUS) 6:1, 6:7(1:7), 6:3

Sanjar Fayzieb (UZB)(6) - Andriej Kapas (POL) 6:3, 6:2

Danilo Petrovic (SRB)(3) - Alexander Lobkov (RUS) 6:3, 4:6, 6:3

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Niels Lootsma (NED) 6:4, 6:2

Robin Stanek (CZE) - Matej Sabanov (CRO) 6:3, 4:6, 7:6(7:2)

David Pichler (AUT) - Dzmitry Zhyrmont (BLR)(4) 6:2, 6:4

Jan Mertl (CZE)(7) - Tomas Papik (CZE) 7:6(8:6), 6:1

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Danis Yevseyev (KAZ) 6:1, 6:3

Quarterfinal

Lorenzo Giustino (ITA)(1) - Sanjar Fayziev (UZB)(6) 4:6, 7:6(7:3), 7:6(7:2)

Vladyslav Manafov (UKR)(5) - Danilo Petrovic (SRB)(3) 6:1, 6:4

Robin Stanek (CZE) - David Pichler (AUT) 4:6, 6:4, 6:4

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Jan Mertl (CZE)(7) 5:7, 6:2, 7:6(7:2)

Semifinal

Vladislav Manafov (UKR)(5) - Lorenzo Giustino (ITA)(1) 7:6(7:5), 6:7(11:9), 7:6(7:3)

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Robin Stanek (CZE) 7:6(7:3), 6:4

Final

Vaclav Safranek (CZE)(2) - Vladyslav Manafov (UKR)(5) 7:6(7:5), 7:6(7:2)