Qualification

Round 1

Dominik Boehler (GER)(1) bye

Adriaan De Jager (NED) - Nicholas Garcia (GER) 5:7, 6:3, 6:4

Klemen Nikolas (SLO) - Philipp Uhde (GER) 6:4, 1:6, 6:1

Benjamin Hassan (GER)(15) bye

Patrik Niklass-Salminen (FIN)(2) bye

Adrian Obert (GER) - Oliver Mrose (SUI) 2:6, 6:3, 6:1

Leon Hoeveler (GER) - Jannik Albuszies (GER) 6:0, 6:1

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(13) bye

Johannes Haerteis (GER)(3) bye

Robin Lang (GER) - Yanik Kaelin (SUI) 7:6(7:5), 6:1

Mick Veldheer (NED) - Jonathan Morr (GER) 6:2, 6:2

Rudolf Molleker (GER)(11) bye

Elmar Ejupovic (GER)(4) bye

David Novotny (GER) - Henrik Traskin (LTU) 6:3, 6:0

Patrik Hartmeier (SUI) - Andriano Quinti (GER) 6:1, 6:2

Sebastian Prechtel (GER)(10) bye

Hiroyasu Ehara (JPN)(5) bye

Jordi Walder (GER) - Urs Thurau (GER) 6:7(7:9), 6:3, 7:6(7:4)

Valentin Guenther (GER) - Moritz Hoffmann (GER) 6:3, 6:7(6:8), 6:3

Matvey Khomentovskiy (RUS)(12) bye

Duje Kekez (CRO)(6) bye

Dominik Recek (CZE) - Justin Schlageter (GER) 6:4, 6:1

Leopold Zima (GER) - Luca Keist (SUI) 6:7(3:7), 6:4, 7:5

Nils Brinkmann (GER)(9) bye

Johann Willems (GER)(7) bye

Varun Venkat (USA) - Oezen Usakli (TUR) 6:3, 6:0

Alexander Mannapov (GER) - Alexander Kuerschner (GER) 7:6(7:5), 6:4

Aljaz Radinski (SLO)(16) bye

Lukas Ruepke (GER)(8) bye

Stefan Frljanic (CAN)- Niklas Albuszies (GER) 6:3, 7:6(7:2)

Yvo Panak (CZE) - Marvin Rehberg (GER) 7:6(8:6), 6:1

Jannis Kahlke (GER)(14) bye

Round 2

Dominik Boehler (GER)(1) - Adriaan de Jager (NED) 6:3, 6:7(4:7), 7:6(7:3)

Benjamin Hassan (GER)(15) - Klemen Nikolas (SLO) 6:2, 1:6, 6:4

Patrik Niklas-Salminen (FIN)(2) - Adrian Obert (GER) 6:2, 6:3

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(13) - Leon Hoeveler (GER) 6:2, 6:0

Johannes Haerteis (GER)(3) - Robin Lang (GER) 7:5, 6:3

Rudolf Molleker (GER)(11) - Mick Veldheer (NED) 6:7(6:8), 6:2, 6:4

Elmar Ejupovic (GER)(4) - David Novotny (GER) 6:7(5:7), 6:3, 6:3

Sebastian Prechtel (GER)(10) - Patrik Hartmeier (SUI) 6:4, 6:4

Hiroyasu Ehara (JPN)(5) - Jordi Walder (GER) 6:4, 3:6, 6:2

Valentin Guenther (GER) - Matvey Khomentovskiy (RUS)(12) 5:7, 7:6(7:4), 6:3

Dominik Recek (CZE) - Duje Kekez (CRO)(6) 6:4, 6:4

Nils Brinkmann (GER)(9) - Leopold Zima (GER) 7:5, 7:5

Johann Willems (GER)(7) - Varun Venkat (USA) 6:0, 6:1

Alexander Mannapov (GER) - Aljaz Radinski (SLO)(16) 7:5, 6:1

Lukas Ruepke (GER)(8) - Stefan Frljanic (CAN) 6:2, 6:1

Jannis Kahlke (GER)(14) - Yvo Panak (CZE) 6:4, 6:4

Round 3

Dominik Boehler (GER)(1) - Benjamin Hassan (GER)(15) 6:4, 7:6(7:2)

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(13) - Patrik Niklas-Salminen (FIN)(2) 6:3, 6:4

Johannes Haerteis (GER)(3) - Rudolf Molleker (GER)(11) 6:4, 6:3

Elmar Ejupovic (GER)(4) - Sebastian Prechtel (GER)(10) 6:2, 6:2

Hiroyasu Ehara (JPN)(5) - Valentin Guenther (GER) 6:1, 2:0 Retired

Dominik Recek (CZE) - Nils Brinkmann (GER)(9) 7:6(9:7), 7:6(8:6)

Alexander Mannapov (GER) - Johann Willems (GER)(7) 7:6(10:8), 6:2

Lukas Ruepke (GER)(8) - Jannis Kahlke (GER)(14) 6:2, 7:5

Main Tournament

Round 1

Daniel Masur (GER)(1) - Takanyi Garanganga (ZIM) 6:1, 6:4

Vadym Ursu (UKR) - Dominik Boehler (GER) 6:4, 7:5

Oscar Otte (GER) - David Poljak (CZE) 6:2, 6:3

Yann Marti (SUI)(8) - Alexander Mannapov (GER) 6:4, 1:0 Retired

Lloyd Harris (RSA)(4) - Hiroyasu Ehara (JPN) 6:1, 6:3

Marvin Netuschil (GER) - Jonas Luetjen (GER) 6:4, 7:6(7:9)

Louis Wessels (GER) - Sami Reinwein (GER) 7:5, 6:3

Daniel Altmaier (GER)(7) - Lukas Ruepke (GER) 7:6(7:3), 6:2

Yannick Hanfmann (GER)(6) - Pavel Nejdely (CZE) 6:4, 6:3

Mats Moraing (GER) - Paul Woerner (GER) 6:4, 6:2

Robin Kern (GER) - Nils Langer (GER) 6:4, 6:2

Eduardo Struvay (COL)(3) - Dominik Recek (CZE) 7:6(12:10), 7:6(7:4)

Alexey Vatutin (RUS)(5) - Tim Heger (GER) 6:3, 6:1

Vincent Jaensch-Mueller (GER) - Alexander Lazarov (BUL) 6:0, 3:6, 6:4

Jan Chonski (GER) - Elmar Ejupovic (GER) 6:3, 6:3

Laurynas Grigelis (LTU)(2) - Johannes Haerteis (GER) 6:4, 4:6, 6:2

Round 2

Daniel Masur (GER)(1) - Vadym Ursu (UKR) 4:6, 6:3, 6:3

Oscar Otte (GER) - Yann Marti (SUI)(8) 7:6(8:6), 4:3 Retired

Marvin Netuschil (GER) - Lloyd Harris (RSA)(4) 6:4, 6:1

Daniel Altmaier (GER)(7) - Louis Wessels (GER) 3:0 Retired

Mats Moraing (GER) - Yannick Hanfmann (GER)(6) 7:6(7:3), 6:4

Robin Kern (GER( - Eduardo Struvay (COL)(3) 7:6(10:8), 7:5

Alexeay Vatutin (RUS)(5) - Vincent Jaensch-Mueller (GER) 3:6, 6:4, 6:3

Han Choinski (GER) - Larynas Grigelis (LTU)(2) 6:4, 7:5

Quarterfinal

Daniel Masur (GER)(1) - Oscar Otte (GER) 6:4, 5:7, 6:4

Marvin Netuschil (GER) - Daniel Altmaier (GER)(7) 6:4, 6:4

Mats Moraing (GER) - Robin Kern (GER) 6:4, 6:2

Alexey Vatutin (RUS)(5) - Jan Choinski (GER) 6:0, 6:3

Semifinal

Daniel Masur (GER)(1) - Marvin Netuschil (GER) 7:5, 7:6(12:10)

Mats Moraing (GER) - Alexey Vatutin (RUS)(5) 6:4, 3:6, 6:4

Final

Mats Moraing (GER) - Daniel Masur (GER)(1) 7:6(7:5), 7:6(7:5)