Qualification

Round 1

Vladimir Uzhylovsky (UKR)(1) bye

Mert Guven Antal (TUR) bye

Luka Stojcevic (SRB) bye

Salih Can Akkus (TUR) bye

Piotr Matuszewski (POL)(2) bye

Alexander Donski (BUL) bye

Nicolas Pietsch (GER) - Can Iyiuyarlar (TUR) 6:4, 6:1

Florian Jakob (GER) bye

Gabriel Donev (BUL)(3) bye

Mustafa Erdogan (TUR) bye

Semen Tripolskiy (RUS) - Oduzhan Sady Parlak (TUR) 6:0, 6:4

Alexander Ovcharov (RUS)(12) bye

Sarp Agabigun (TUR)(4) bye

Recep Ulas Uzun (TUR) bye

Cengiz Aksu (TUR) - Lazar Dokov (BUL) 6:0, 6:0

Yuanfeng Li (CHN)(10) bye

Gleb Alekseenko (UKR)(5) bye

Amaury Delmas (FRA) bye

Shinnosuke Hiramatsu (JPN) - Hakan Uyanik (TUR) 6:1, 6:0

Luc Fomba (FRA)(11) bye

Alp Sentay (TUR)(6) bye

Evgeniy Bankov (BUL) bye

Vincentiu andrei Niculescu (ROU) - Andrei Molyak (RUS) 6:3, 7.6(7.4)

Maksim Tikhomirov (USA)(13) bye

Andrew Ruppli (SUI)(7) bye

Alexandru Ionel Stroe (ROU) bye

Koray Kirci (TUR) - Ritesh Dubey (IND) 6:0, 6:1

Sefa Suluoglu (TUR)(9) bye

Goran Markovic (SRB)(8) bye

David Fox (GBR) bye

Oleksandr Varichenko (UKR) - Nikita Smirnov (RUS) 6:0, 6:1

Luke Johnson (GBR)(14) bye

Round 2

Vladimir Uzhylovsky (UKR)(1) - Mert Guven Antal (TUR) Walkover

Luka Stojcevic (SRB) - Salih Can Akkus (TUR) 6:4, 6:3

Piotr Matuszewski (POL)(2) - Alexander Donski (BUL) 7:5, 7:6(13:11)

Florian Jakob (GER) - Nicolas Pietsch (GER) 6:2, 6:2

Gabriel Donev (BUL)(3) - Mustafa Erdogan (TUR) 6:4, 6:7(7:9), 6:0

Alexander Ovcharov (RUS)(12) - Semen Tripolskiy (RUS) 2:6, 6:4, 6:3

Sarp Agabigun (TUR)(4) - Recep Ulas Uzun (TUR) 6:0, 6:2

Yuanfeng Li (CHN)(10) - Cengiz Aksu (TUR) 7:6(7:5), 6:3

Amaury Delmas (FRA) - Gleb Alekseenko (UKR)(5) 7:5, 6:1

Luc Fomba (FRA)(11) - Shinnosuke Hiramatsu (JPN) 7:6(7:1), 6:4

Alp Sentay (TUR)(6) - Evgeniy Bankov (BUL) 6:2, 6:3

Maksim Tikhomirov (USA)(13) - Vincentiu andrei Niculescu (ROU) 7:6(7:1), 6:2

Andrew Ruppli (SUI)(7) - Alexandru Ionel Stroe (ROU) 6:0, 6:2

Koray Kirci (TUR) - Sefa Suluoglu (TUR)(9) 6:3, 6:2

Goran Markovic (SRB)(8) - David Fox (GBR) 6:0, 7:5

Luke Johnson (GBR)(14) - Oleksandr Varichenko (UKR) 6:4, 2:6, 7:5

Round 3

Vladimir Uzhylovsky (UKR)(1) - Luka Stojcevic (SRB) 6:2, 6:0

Florian Jakob (GER) - Piotr Matuszewski (POL)(2) 6:2, 6:4

Gabriel Donev (BUL)(3) - Alexander Ovcharov (RUS)(12) 6:3, 3:6, 6:2

Yuanfeng Li (CHN)(10) - Sarp Agabigun (TUR)(4) 6:3, 6:2

Luc Fomba (FRA)(11) - Amaury Delmas (FRA) 6:3, 6:0

Maksim Tikhomirov (USA)(13) - Alp Sentay (TUR)(6) 4:6, 6:4, 6:1

Andrew Ruppli (SUI)(7) - Koray Kirci (TUR) 6:2, 7:6(7:3)

Goran Markovic (SRB)(8) - Luke Johnson (GBR)(14) 7:5, 6:4

Main Tournament

Round 1

Miliaan Nesten (NED) - Marsel Ilhan (TUR)(1) 6:4, 7:6(7:5)

Lucas Catarina (MON) - David Argasinski (POL) 6:2, 6:1

Christian Hirschmueller (GER) - Nino Serdarusic (CRO) 6:2, 5:7, 7:6(7:5)

Michal Konecny (CZE)(6) - Gabriel Donev (BUL) 6:1, 7:6(7:5)

Anton Zaitcev (RUS) - Ti Chen (TPE)(3) 6:3, 6:0

Mate Delic (CRO) - Anil Yuksel (TUR) 3:6, 6:3, 6:3

Nik Razborsek (SLO) - Goran Markovic (SRB) 7:6(9:7), 6:2

Tallon Griekspoor (NED)(7) - Florent Diep (FRA) 6:2, 6:4

Aleksandar Lazov (BUL)(8) - Yasha Zemel (ISR) 7:6(8:6), 6:3

Andrew Ruppli (SUI) - Isa Mammetgulyyev (TKM) 6:4, 6:1

Yuanfeng Li (CHN) - Florian Jakob (GER) 6:3, 7:5

Muhammet Haylaz (TUR) - Kamil Majchrzak (POL)(4) 6:4, 6:4

Liam Broady (GBR)(5) - Petar Conkic (SRB) 6:2, 6:3

Altug Celikbilek (TUR) - Maksim Tikhomirov (USA) 6:3, 6:2

Viktor Durasovic (NOR) - Luc Fomba (FRA) 6:7(5:7), 6:1, 7:6(7:4)

Marc Sieber (GER)(2) - Vladimir Uzhylovsky (UKR) 6:2, 6:0

Round 2

Miliaan Nesten (NED) - Lucas Catarina (MON) 6:2, 6:3

Michal Konecny (CZE)(6) - Christian Hirschmueller (GER) 6:3, 3:6, 6:4

Mate Delic (CRO) - Anton Zaitcev (RUS) 6:2, 7:5

Tallon Griekspoor (NED)(7) - Nik Razborsek (SLO) 6:1, 6:4

Aleksandar Lazov (BUL)(8) - Andrew Ruppli (SUI) 6:1, 6:2

Muhammet Haylaz (TUR) - Yuanfeng Li (CHN) 6:3, 7:5

Liam Broady (GBR)(5) - Altug Celikbilek (TUR) 7:6(7:4), 6:3

Marc Sieber (GER)(2) - Viktor Durasovic (NOR) 6:1, 6:2

Quarterfinal

Michal Konecny (CZE)(6) - Miliaan Niesten (NED) 6:2, 6:4

Tallon Griekspoor (NED)(7) - Mate Delic (CRO) 6:4, 3:6, 6:0

Aleksandar Lazov (BUL)(8) - Muhammet Haylaz (TUR) 6:1, 6:4

Liam Broady (GBR)(5) - Marc Sieber (GER)(2) 2:6, 6:4, 6:1

Semifinal

Tallon Griekspoor (NED)(7) - Michal Konecny (CZE)(6) 6:4, 6:4

Aleksandar Lazov (BUL)(8) - Liam Broady (GBR)(5) 6:0, 6:1

Final

Aleksandar Lazov (BUL)(8) - Tallon Griekspoor (NED)(7) 6:4, 2:6, 7:6(7:5)