Qualification

Round 1

Yurii Dzhavakian (UKR)(1) bye

Aleksa Lazarevic (SRB) - skander Ben Abdallah (TUN) 6:1, 6:0

Horst Rieder (ITA) - Aymane Chahoui (MAR) Walkover

Nicolas Tastet (FRA) - Oleg Koval (UKR)(16) 6:0, 7:5

Paul Woerner (GER)(2) bye

Alberto Berbegal Moreno (ESP) - Danail Banov (BUL) 6:0, 6:0

Andrey Chepelev (RUS) - Robin Peham (AUT) 6:3, 1:6, 7:5

Francisco Faria (POR) - Yan Bondarevskiy (RUS)(14) 7:5, 6:3

Francesco Ferrari (ITA)(3) bye

Mattia Bedolo (ITA) - Fedor Litovchenko (RUS) 6:3, 6:0

Alejandro Garcia (ESP) - Robert Ziganshin (RUS) 7:5, 6:4

Tada Babelis (LUTU)(9) bye

Thibault Venturino (FRA)(4) bye

Alexey Aleshchev (RUS) - Patric Prinoth (ITA) 4:6, 6:1, 6:3

Luigi Sorrentino (ITA) - Giorgio Passalacqua (ITA) 6:0, 6:1

Darko Bojanovic (BIH)(10) - Rafael Moreno-Higueras (ESP) 6:3, 7:6(7:4)

Nikalai Haliak (BLR)(5) bye

Mattia Ros (ITA) - Pedro Munafo (ARG) 6:2, 5:7, 6:3

Mario Mansilla Diez (ESP) - Bogdan Didenko (UKR) 6:3, 7:5

Luca Gelhardt (GER)(11) - Kooros Ghasemi (CAN) 6:2, 6:1

Andrea Grazioso (ITA)(6) bye

Marco Gjomarkaj (ITA) - Victor Haddad (MEX) 6:2, 6:2

Andrea Baldoni (ITA) - Mohamed Sli Abibsi (ALG) 6:2, 6:4

Francesco Salviato (ITA)(12) - Nicolas Barz (GER) 6:4, 6:1

Alexander Lebedyn (UKR)(7) bye

Nicolas Alvarez Varona (ESP) - Mohamed Anouar Braham (TUN) 6:3, 6:2

Louis Dussin (FRA) - Hamza Ben Yaavoub (TUN) 6:0, 6:0

David Gorsic (SLO)(15) - Vasil Yehorov (UKR) 6:1, 6:1

Rrezart Cungu (MNE)(8) bye

Sorin Andrei Iordache (ROU) - Oleg Kossov (RUS) 6:4, 4:6, 6:1

Erwin Troebinger (ITA) - Adam Nagoudi (TUN) 6:2, 6:2

Calin Manda (ROU)(13) - Ignacio Sandoval Rodriguez (ESP) 6:0, 6:0

Round 2

Yurii Dzhavakian (UKR)(1) - Aleksa Lazarevic (SRB) 6:2, 7:5

Nicolas Tastet (FRA) - Horst Rieder (ITA) 6:3, 6:3

Paul Woerner (GER)(2) - Alberto Berbegal Moreno (ESP) 6:4, 6:4

Andrey Chepelev (RUS) - Francisco Faria (POR) 6:2, 6:2

Francesco Ferrari (ITA)(3) - Mattia Bedolo (ITA) 6:1, 6:2

Alejandro Garcia (ESP) - Tadas Babelis (LTU)(9) 7:5, 7:6(7:2)

Thibault Venturino (FRA)(4) - Alexey Aleshchev (RUS) 6:4, 6:4

Luigi Sorrentino (ITA) - Darko Bojanovic (BIH)(10) 6:3, 3:6, 6:3

Mikalai Haliak (BLR)(5) - Mattia Ros (ITA) 6:3, 6:1

Luca Gelhardt (GER)(11) - Mario Mansilla Diez (ESP) 6:1, 6:0

Andrea Grazioso (ITA)(6) - Marco Gjomarkaj (ITA) 4:6, 6:3, 6:4

Francesco Salviato (ITA)(12) - Andrea Baldoni (ITA) 6:1, 6:0

Alexander Lebedyn (UKR)(7) - Nicolas Alvarez Varona (ESP) 6:1, 4:3 Retired

Louis Dussin (FRA) - David Gorsic (SLO)(15) 1:6, 6:0, 6:3

Rrezart Cungu (MNE)(8) - Sorin Andrei Iordache (ROU) 6:0, 6:2

Calin Manda (ROU)(13) - Erwin Troebinger (ITA) 6:2, 6:0

Round 3

Nicolas Tastet (FRA) - Yurii Dzavakian (UKR)(1) 6:3, 7:6(9:7)

Andrey Chepelev (RUS) - Paul Woerner (GER)(2) 7:6(7:3), 6:4

Francesco Ferrari (ITA)(3) - Alejandro Garcia (ESP) 6:3, 6:4

Thibault Venturino (FRA)(4) - Luigi Sorrentino (ITA) 6:7(3:7), 7:6(9:7), 6:2

Mikalai Haliak (BLR)(5) - Luca Gelhardt (GER)(11) 6:0, 6:4

Francesco Salviato (ITA)(12) - Andrea Grazioso (ITA)(6) 6:4, 6:3

Alexander Lebedyn (UKR)(7) - Louis Dussin (FRA) 7:5, 7:5

Rrezart Cungu (MNE)(8) - Calin Manda (ROU)(13) 6:3, 6:2

Main Tournament

Round 1

Oriol Roca Batalla (ESP)(1) - Jordan Ubiergo (FRA) 6:2, 0:6, 7:6(7:4)

Aria Harajchi (SUI)  - Sebastian Zapata (CAN) 6:0, 6:2

Ljubomir Celebic (MNE) - Bastian Wagner (GER) 6:0 Retired

Laslo Urrutia Fuentes (CHI) - Ivan Nedelko (RUS)(5) 3:6, 7:6(8:6), 6:4

Joao Domingues (POR)(3) - Wilson Leite (BRA) 6:1, 6:1

Francesco Salviato (ITA) - Mikalai Haliak (BLR) 6:1, 4:6, 6:4

Neman Fatic (BIH) - Francesco Ferrari (ITA) 6:2, 6:3

Marc Giner (ESP)(6) - Nicolas Tastet (FRA) 6:0, 6:3

Goncalo Oliveira (POR)(8) - Johan Sebastien Tatlot (FRA) 6:4, 6:2

Fabrizio Ornago (ITA) - Alexander Lebedyn (UKR) 6:3, 6:4

Baptiste Crepatte (FRA) - Vadim Alekseenko (UKR) 6:4, 6:2

Benjamin Bonzi (FRA)(4) - Andrey Chepelev (RUS) 6:1, 7:6(8:6)

Marco Bortolotti (ITA)(7) - Youssef Dabbabi (TUN) 6:2, 6:3

Nicola Ghedin (ITA) - Louis Dussin (FRA) 6:0, 7:6(7:3)

Rrezart Cungu (MNE) - Thibault Venturino (FRA) 4:6, 7:5, 6:4

Attila Balazs (HUN)(2) - Tommaso Gabrieli (ITA) 6:0, 6:2

Round 2

Oriol Roca Batalla (ESP)(1) - Aria Harajchi (SUI) 6:4, 6:1

Laslo Urrutia Fuentes (CHI) - Ljubomir Celebic (MNE) 3:6, 7:6(8:6), 6:3

Joao Domingues (POR)(3) - Francesco Salviato (ITA) 3:6, 6:2, 6:3

Marc Giner (ESP)(6) - Neman Fatic (BIH) 6:3, 6:2

Goncalo Oliveira (POR)(8) - Fabrizio Ornago (ITA) 6:2, 6:4

Baptiste Crepatte (FRA) - Benjamin Bonzi (FRA)(4) 7:6(7:5), 6:4

Nicola Ghedin (ITA) - Marco Bartolotti (ITA)(7) 2:6, 6:3, 6:3

Attila Balazs (HUN)(2) - Rrezart Cungu (MNE) 6:3, 6:4

Quarterfinal

Oriol Roca Batalla (ESP)(1) - Laslo Urrutia Fuentes (CHI) 6:3, 6:2

Joao Domingues (POR)(3) - Marc Giner (ESP)(6) 5:7, 7:6(7:3), 6:4

Goncalo Oliveira (POR)(8) - Baptiste Crepatte (FRA) 6:1, 6:2

Attila Balazs (HUN)(2) - Nicola Ghedin (ITA) 6:3, 6:1

Semifinal

Joao Domingues (POR)(3) - Oriol Roca Batalla (ESP)(1) 5:7, 7:5, 6:4

Goncalo Oliveira (POR)(8) - Attila Balazs (HUN)(2) 6:4, 6:4

Final

Joao Domingues (POR)(3) - Goncalo Oliveira (POR)(8) 2:6, 6:4, 6:3