Qualification

Round 1

Bruno Mardones (ESP)(1) bye

Ignacio Benzal Alia (ESP) - Jesse Paul Krattiger (SUI) 6:4, 4:6, 6:2

Pedro Vives Marcos (ESP) - Jonathan Mahrt Guyou (DEN) 6:2, 6:1

Joen Moth-Poulsen (DEN) - Bilal Anjum (CAN) 6:0, 6:0

Juan Pablo Canas Garcia (ESP)(2) bye

Maximilian Mann (AUT) - Juan Romero Oliver (ESP) 6:3, 6:0

Pablo Schelcher Murc (ESP) - Erik Everett (USA) 6:3, 6:1

Daniel Webb (GBR) - Adrian Cures Mateos (ESP) 6:1, 3:6, 6:1

Jorge Blanco Gudadalupe (ESP)(3) bye

Nicolas Carlone (ITA) - Roger Romero (ESP) 6:0, 6:0

Joan B. Borras Isern (ESP) - Hugo Nieto Alonso (ESP) 6:2, 6:1

Juan Miguel Palacio Vila (ESP) - Miguel Munoz Martinez (ESP) 6:2, 6:0

Fabio Marcuri (ITA)(4) bye

Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) - Jake Hersey (GBR) 7:5, 2:0 Retired

Harry Butler (GBR) - Julian Henry (AUS) 6:0, 6:0

Pep Rossello Coll (ESP) - Ryunosuke Watanabe (JPN) 6:1, 6:3

Remy Bertola (SUI)(5) - Jordi Bou (ESP) 6:2, 6:3

Barney Fitzpatrick (GBR) - Davy Van Geerke (NED) 7:6(11:9), 6:3

Enrique Luque Rico (ESP) - Luca McManus (GBR) 6:1, 6:0

Aaron Cohen (ISR) - Casey Recci (GBR) 5:7, 6:2, 6:4

Oscar Mancineiras Cornella (ESP)(6) - Seiichiro Ichikawa (JPN) 6:0, 6:0

Adria Alvarez (ESP) - Marco Schiera (GER) 6:0, 6:2

Eduard Guell Bartrina (ESP) - Vital Flurin Leuch (LIE) 6:0, 6:2

Ralph Regus (GER) - Evan Kennedy (GBR) 6:2, 6:1

Eric Caleguer (BRA)(7) - Dev Saraf (IND) 6:0, 6:0

Joaqin Barraza Escobares (ESP) - Neal Seifert (GER) 6:1, 6:1

Daniel Hernandez (ESP) - Athanasios Bilis (GRE) 7:5, 7:5

Yahir Alcolea Salido (ESP) - Conni Wieser (GBR) 6:0, 6:0

Pablo Irigaray Guarne (ESP)(8) - Gerard Escandell Juan (ESP) 6:0, 6:1

Roberto Martin Chong Maura (ESP) - Ivan Jelezovski (BLR) 6:1, 4:6, 6:4

Jonas Trinker (AUT) - Giuliano Maderner (AUT) 6:1, 6:0

Pau Piera Rodriguez (ESP) - Zaid Ahmed (KSA) 6:4, 4:6, 6:4

Round 2

Bruno Mardones (ESP)(1) - Ignacio Benzal Alia (ESP) 6:3, 6:2

Pedro Vives Marcos (ESP) - Joen Moth-Poulsen (DEN) 6:3, 6:1

Juan Pablo Canas Garcia (ESP)(2) - Maximilian Mann (AUT) 6:0 Retired

Pablo Schelcher Muro (ESP) - Daniel Webb (GBR) 6:2, 6:3

Nicolas Carlone (ITA) - Jorge Blanco Guadalupe (ESP)(3) 6:3, 6:3

Joan B. Borras Isern (ESP) - Juan Miguel Palacio Vila (ESP) 6:3, 6:0

Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) - Fabio Marcuri (ITA)(4) 4:6, 6:4, 6:3

Harry Butler (GBR) - Pep Rossello Coll (ESP) 6:1, 6:0

Remy Bertola (SUI)(5) - Barney Fitzpatrick (GBR) 6:1, 6:1

Enrique Luque Rico (ESP) - Aaron Cohen (ISR) 6:0, 6:0

Oscar Mancineiras Cornella (ESP) - Adria Alvarez (ESP) 6:4, 6:4

Eduard Guell Bartrina (ESP) - Ralph Regus (GER) 6:1, 3:6, 6:4

Eric Caleguer (BRA)(7) - Joaquin Barraza Escobares (ESP) 6:1, 6:3

Daniel Hernandez (ESP) - Yahir Alcolea Salido (ESP) 6:1, 6:4

Pablo Irigaray Guarne (ESP)(8) - Roberto Martin Chong Maura (ESP) 6:0, 6:1

Jonas Trinker (AUT)  Pau Riera Rodriguez (ESP) 6:0, 6:0

Round 3

Bruno Mardones (ESP)(1) - Pedro Vives Marcos (ESP) 3:6, 6:3, 7:5

Juan Pablo Canas Garcia (ESP)(2) - Pablo Schelcher Muro (ESP) 6:3, 6:1

Nicolas Carlone (ITA) - Joan B. Borras Isern (ESP) 7:6(8:6), 6:1

Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) - Harry Butler (GBR) 2:6, 7:5, 7:6(7:2)

Remy Bertola (SUI)(5) - Enrique Luque Rico (ESP) 6:1, 6:2

Eduard Guell Bartrina (ESP) - Oscar Mancineiras Cornella (ESP)(6) 6:4, 6:2

Eric Caleguer (BRA)(7) - Daniel Hernandez (ESP) 6:4, 6:1

Pablo Irigaray Guarne (ESP)(8) - Jonas Trinker (AUT) 6:2, 6:3

Main Tournament

Round 1

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Remy Bertola (SUI) 6:1, 6:1

Pablo Irigaray Guarne (ESP) - Nicolas Carlone (ITA) 6:1, 6:1

Adil Kalyanpur (IND) - Eric Caleguer (BRA) 3:6, 6:2, 6:1

Omar Giacalone (ITA)(8) - Jaime Fermosell (ESP) 6:0, 6:2

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Marc Fornell-Mestres (ESP) 3:6, 6:3, 6:3

Maxime Mora (FRA) - Eduard Simo Durall (ESP) 6:0, 3:6, 6:4

David Vega Hernandez (ESP) - Bruno Mardones (ESP) 6:2, 6:4

Pedro Cachin (ARG)(7) - Billy Harris (GBR) 6:1, 6:2

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(5) - Luca Pancaldi (ITA) 6:1, 7:6(7:1)

Eduard Guell BArtrina (ESP) - Simon Solbas (ESP) 6:0, 6:0

Alberto Cammarata (ITA) - Juan Pablo Canas Garcia (ESP) 5:7, 6:4, 6:4

Maxime Chazal (FRA)(4) - Filippo Leonardi (ITA) 6:2, 7:6(9:7)

Bernabe Zapata Miralles (ESP)(6) - Imanol Lopez Morillo (ESP) 6:1, 6:4

Demian Raab (GER) - Daniel-Andrea Rodriguez-Redondo (ESP) 7:6(7:4), 4:6, 6:4

Sergio Martos Gornes (ESP) - Dan Dowson (GBR) 6:3, 6:3

Jaume Munar (ESP)(2) - Pascal Meis (GER) 6:1, 6:2

Round 2

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Pablo Irigaray Guarne (ESP) 6:3, 6:4

Omar Giacalone (ITA)(8) - Adil Kalyanpur (IND) 6:0, 7:6(9:7)

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Maxime Mora (FRA) 7:5, 4:1 Retired

Pedro Cachin (ARG)(7) - David Vega Hernandez (ESP) 6:2, 6:1

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(5) - Eduard Guell Bartrina (ESP) 6:1, 6:3

Maxime Chazal (FRA)(4) - Alberto Cammarata (ITA) 6:3, 6:3

Bernabe Zapata Miralles (ESP)(6) - Demian Raab (GER) 6:2, 6:0

Jaume Munar (ESP)(2) - Sergio Martos Gornes (ESP) 6:2, 6:3

Quarterfinal

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Omar Giacalone (ITA)(8) 6:1, 6:3

Pedro Martinez Portero (ESP)(3) - Pedro Cachin (ARG)(7) 6:2, 7:5

Alvaro Lopez San Martin (ESP)(5) - Maxime Chazal (FRA)(4) 7:5, 0:6, 7:5

Jaume Munar (ESP)(2) - Bernabe Zapata Miralles (ESP)(6) 7:5, 6:1

Semifinal

Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) - Pedro Martinez Portero (ESP)(3) 6:1, 6:0

Jaume Munar (ESP)(2) - Alvaro Lopez San Martin (ESP)(5) 6:3, 6:3

Final

Jaume Munar (ESP)(2) - Ricardo Ojeda Lara (ESP)(1) 6:3, 6:3