Qualification

Round 1

Rlmar Ejupovic (GER)(1) bye

Leonid Avramenko (RUS) - Vuk Trbojevic (SRB) 6:4, 6:4

Karlo Cubelic (GER) - Marcel Hein (GER) 6:1, 6:0

Daniel Czepielewski (GER) - Tom Schonenberg (GER)(12) 6:3, 7:6(7:4)

Colin Van Beem (NED)(2) - Mark Geurts (NED) 6:3, 6:0

Buvaysar Gadamaur (BEL) - Henrik Traskin (LTU) 3:6, 7:6(7:5), 7:6(7:2)

Turpal Gadamaur (BEL) - Leonard Von Hindte (GER) 6:4, 6:3

Eero Vasa (FIN)(10) - Mick Veldheer (NED) 6:4, 6:2

Hiroyasu Ehara (JPN)(3) - Alessandro Papalia (ITA) 6:1, 6:0

Bart Van den Berg (NED) - Stijn Slump (NED) 6:3, 6:1

Yannick Staschen (GER) - Michael Avetisyan (GER) 3:6, 6:2, 6:3

Philippe Gelade (BEL) - Stephan Gerritsen (NED)(15) 2:6, 7:6(7:4), 7:6(7:4)

Johann Willems (GER)(4) - Mats Hermans (NED) 6:2, 6:3

Yvo Panak (CZE) - Stefan Frljanic (CAN) 6:3, 6:4

Mark-Flavius Andres (GER) - Oscar Galimardanov (RUS) 3:6, 6:4, 6:4

Mats Rosenkranz (GER)(14) - Jordi Walder (GER) 6:2, 5:7, 6:1

David Pel (NED)(5) - Simon Beaupain (BEL) 6:7(7:9), 6:4, 6:1

Jonathan Binding (GBR) - Carlo Buechkmann (GER) 7:5, 6:3

Benjamin Fitzon (GER) - Lovre Zupic (CRO) 6:3, 6:4

Robin Lang (GER) - Denis Klok (RUS)(16) 6:3, 7:5

Pirmin Haenle (GER)(6) - Alexander Kuerschner (GER) 6:4, 7:6(7:4)

Tim Van der Horst (NED) - Lars Veldheer (NED) 6:2, 6:4

Adriaan de Jager (NED) - Janis Podzus (LAT) 4:6, 6:3, 6:4

Jannis Kahlke (GER)(11) - Valentin Guenther (GER) 6:3, 7:6(7:1)

Adrian Obert (GER) - Miguel Semedo (POR)(7) 6:1, 6:4

Tim Seibert (GER) - Alyise Montresor (ITA) 6:4, 6:4

Yannick Stephan Born (GER) - Nicholas Garcia (GER) 6:4, 6:4

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(9) - Maurice Geilen (NED) 6:0, 6:0

Matvey Khomentovskiy (RUS)(8) - Mike Loccisano (GER) 6:2, 6:2

Christian Braun (GER) - Christian Damgaard Qvist (DEN) 6:0, 6:1

Benjamin Loccisano (GER) - Diogo Jesus (POR) 6:1, 6:1

Oezen Usakli (TUR) - Levente Godry (HUN)(13) Walkover

Round 2

Elmar Ejupovic (GER)(1) - Leonid Avramenko (RUS) 6:4, 6:3

Daniel Czepielewski (GER) - Karlo Cubelic (GER) 6:2, 6:3

Colin Van Beem (NED)(2) - Buvaysar Gadamauri (BEL) 6:2, 6:1

Eero Vasa (FIN)(10) - Turpal Gadamauri (BEL) 6:3, 6:7(4:7), 6:1

Hiroyasu Ehara (JPN)(3) - Bart Van den Berg (NED) 6:1, 6:1

Yannick Staschen (GER) - Philippe Gelade (BEL) 7:6(7:3), 6:4

Johann Willems (GER)(4) - Yvo Panak (CZE) 6:4, 6:2

Mats Rosenkranz (GER)(14) - Mark-Flavius Andres (GER) 6:2, 6:4

Jonathan Binding (GBR) - David Pel (NED)(5) 7:5, 6:3

Robin Lang (GER) - Benjamin Fitzon (GER) 6:3, 4:0 Retired

Pirmin Haenle (GER)(6) - tim Van der Horst (NED) 6:4, 6:4

Jannis Kahlke (GER)(11) - Adriaan De Jager (NED) 7:6(9:7), 6:4

Tim Seibert (GER) - Adrian Obert (GER) 7:6(7:5), 6:2

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(9) - Yannick Stephan Born (GER) 6:4, 6:4

Matvey Khomentovskiy (RUS)(8) - Christian Braun (GER) 6:0, 6:2

Benjamin Loccisano (GER) - Oezen Usakli (TUR) 6:0, 6:0

Round 3

Elmar Ejupovic (GER)(1) - Daniel Czepielewski (GER) 6:4, 6:4

Colin Van Beem (NED)(2) - Eero Vasa (FIN)(10) 6:3, 7.6(7:5)

Hiroyasu Ehara (JPN)(3) - Yannick Staschen (GER) 6:3, 6:3

Johann Willems (GER)(4) - Mats Rosenkranz (GER)(14) 7:6(7:5), 3:0 Retired

Robin Lang (GER) - Jonathan Binding (GBR) 3:6, 7:6(7:2), 7:5

Jannis Kahlke (GER)(11) - Pirmin Haenle (GER)(6) 6:4, 7.5

Vincent Jaensch-Mueller (GER)(9) - Tim Seibert (GER) 6:2, 6:1

Benjamin Loccisano (GER) - Matvey Khomentovskiy (RUS)(8) 6:1, 6:3

Main Tournament

Round 1

Vladimir Ivanov (EST)(1) - Hugo Voljacques (FRA) 6:4, 6:4

Julian Dinken (GER) - Benjamin Loccisano (GER) 6:7(6:8), 6:2, 6:1

Lukas Ollert (GER) - Jonari Vliegen (BEL) 7:5, 6:4

Oscar Otte (GER)(5) - Hiroyasu Ehara (JPN) 7:5, 6:1

Gijs Brouwer (NED) - Evgeny Karlovskiy (RUS)(3) 3:6, 6:4, 6:1

Vincent Jaensch-Mueller (GER) - Patrick Niklas-Salminen (FIN) 7:6(7:1), 6:3

Neil Pauffley (GBR) - Henri Squire (GER) 7:6(11:9), 6:3

Vadym Ursu (UKR)(7) - Colin Van Beem (NED) 6:4, 6:3

David Poljak (CZE) - Michal Schmid (CZE)(6) 7:6(7:3), 7:6(7:2)

Yannick Vandenbulcke (BEL) - Farris Fathi Gosea (GBR) 6:4, 6:4

Martin Podzus (LAT) - Cornell Wette (GER) 6:2, 6:0

Yaraslav Shyla (BLR)(4) - Robin Lang (GER) 6:4, 6:4

Elmar Ejupovic (GER) - Pavel Nejdely (CZE)(8) 6:2, 6:4

Alexander Mannapov (GER) - Johann Willems (GER) 6:4, 6:4

Rudolf Molleker (GER) - Johannes Harteis (GER) 4:6, 6:4, 6:4

Mats Moraing (GER)(2) - Jannis Kahlke (GER) 6:1, 6:4

Round 2

Vladimir Ivanov (EST)(1) - Julian Onken (GER) 6:3, 6:4

Oscar Otte (GER)(5) - Lukas Ollert (GER) 6:2, Retired

Vincent Jaensch-Mueller (GER) - Gijs Brouwer (NED) 6:1, 6:4

Vadym Ursu (UKR)(7) - Neil Pauffley (GBR) 6:2, 6:3

Yannick Vandenbulcke (BEL) - David Poljak (CZE) 6:2, 6:3

Yaraslav Shyla (BLR)(4) - Martins Podzus (LAT) 7:6(7:4), 4:6, 6:4

Elmar Ejupovic (GER) - Alexander Mannapov (GER) 6:1, 6:4

Mats Moraing (GER)(2) - Rudolf Molleker (GER) 6:0, 6:4

Quaterfinal

Oscar Otte (GER)(5) - Vladimir Ivanov (EST)(1) 6:4, 6:3

Vadym Ursu (UKR)(7) - Vincent Jaensch-Mueller (GER) 6:3, 4:6, 6:1

Yaraslav Shyla (BLR)(4) - Yannick Vandenbulcke (BEL) 6:4, 6:4

Elmar Ejupovic (GER) - Mats Moraing (GER)(2) 6:1, 6:7(2:7), 7:5

Semifinal

Oscar Otte (GER)(5) - Vladym Ursu (UKR)(7) 6:2, 6:3

Elmar Ejupovic (GER) - Yaraslav Shyla (BLR) 7:6(7:4), 7:6(7:5)

Final

Elmar Ejupovic (GER) - Oscar Otte (GER)(5) 7:6(7:4), 6:7(3:7), 6:4