Qualification

Round 1

Jurabek Karimov (UZB)(1) bye

Marco Miceli (ITA)(14) - Dinesh Chandra Suyal (IND) 6:1, 6:0

Jakob Sude (GER)(2) - Yuvray Chaldhary (IND) 6:1, 6:4

Alexey Prokopchuk (UKR) - Alexander Sazankov (RUS)(13) 7:6(7:5), 6:3

Issam Haitham Taweel (EGY)(3) - Nikita Gudozhinkov (RUS) 7:6(7:3), 4:6, 6:4

Miles Seemann (USA) - Abdulrahman Alawadh (KUW)(16) 6:2, 6:1

Oleg Khotkov (UKR)(4) - Veliko Blagojevic (SRB) 6:3, 6:1

Abdulhamid Mubarak (KUW)(15) - Sagar Ahuja (IND) 6:2, 2:6, 6:1

Mitchell Thomas McDaniels (USA)(5) - Vadym Zrazhevskyy (UKR) 6:3, 7:6(7:4)

Vladyslav Orlov (UKR)(11) - Dawood Sayed Hashim (KUW) 6:1, 6:1

Alexandru Danes (FRA)(6) - Sergey Ksenzov (RUS) 7:6(7:4), 6:4

Hugo Largo (ESP) - Alessandro Ricci (CZE)(10) 7:6(7:4), 7:6(7:5)

Samir Iftikhar (PAK) - Javesj Pungliya (IND)(7) 6:4, 6:2

Arturs Lazdins (LAT)(9) - Vitali Koteljanets (UKR) 6:1, 6:1

Adrian Bodmer (SUI)(8) - Tomas Liska (SVK) 7:5, 6:1

Niklas Johansson (SWE)(12) - Matteo De Vincentis (ITA) 6:4, 7:5

Round 2

Jurabek Karimov (UZB)(1) - Marco Miceli (ITA)(14) 6:2, 6:0

Jakob Sude (GER)(2) - Alexey Prokopchuk (UKR) 6:3, 6:4

Issam Haitham Taweel (EGY)(3) - Miles Seemann (USA) 6:2, 6:2

Oleg Khotkov (UKR)(4) - Abdulhamid Mubarak (KUW)(15) 6:3, 7:5

Mitchell Thomas McDaniels (USA)(5) - Vladyslav Orlov (UKR)(11) 6:2, 6:2

Alexandru Danes (FRA)(8) - Hugo Largo (ESP) 6:4, 7:6(8:6)

Samir Iftikhar (PAK) - Arturs Lazdins (LAT)(9) 5:7, 7:5, 1:0 Retired

Adrian Bodmer (SUI)(8) - Niklas Johansson (SWE)(12) 6:4, 7.6(7:3)

 

Main Tournament

Round 1

Aldin Setkic (BIH)(1) - Alexander Vasilenko (RUS) 6:3, 6:4

Oleg Khotkov (UKR) - Danil Zarchanskyy (UKR) 7:6(9:7), 6:1

Samir Iftikhar (PAK) - Mitchell Thomas McDaniels (USA) 6:0, 6:4

Antoine Escoffier (FRA)(8) - Jakob Sude (GER) 6:3, 6:1

alexandre Muller (FRA)(3) - Nicholas S. Hu (USA) 6:4, 6:2

Issam Haitham Taweel (EGY) - Fakih Najib (LIB) 6:2, 6:4

Jules Okala (FRA) - Jurabek Karimov (UZB) 7:6(7:3), 6:3

Roberto Ortega-Olmedo (ESP)(5) - Nathan Eshmade (AUS) 6:2, 6:1

Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(6) - Mateusz Terczynski (POL) 7:6(7:5), 6:3

Nicola Kuhn (ESP) - Alexander Gornet (USA) 5:7, 6:3, 6:2

Dmytro Badanov (UKR) - Gabor Borsos (HUN) 4:6, 6:4, 6:0

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(4) - Lukas Klein (SVK) 7:6(7:4), 6:1

Adrian Bodmer (SUI) - Romain Barbosa (BEL)(7) 4:6, 7:6(12:10), 7:6(7:5)

Anis Ghorbel (TUN) - Alexandru Danes (FRA) 6:4, 7:6(7:4)

Aryan Goveas (IND) - Jose Foo Vidal Azorin (ESP) 7:5, 6:4

Frederico Ferreira Silva (POR)(2) - Jamie Whiteford (GBR) 6:3, 4;6, 6:0

Round 2

Aldin Setkic (BIH)(1) - Oleg Khotkov (UKR) 6:4, 6:2

Antoine Escoffier (FRA)(8) - Samir Iftikhar (PAK) 6:2, 6:4

Alexandre Muller (FRA)(3) - Issam Haitham Taweel (EGY) 6:0, 6:0

Jules Okala (FRA) - Roberto Ortega-Olmedo (ESP)(5) 6:3, 6:4

Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(6) - Nicola Kuhn (ESP) 6:4, 6:4

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(4) - Dmytro Badanov (UKR) 6:0, 6:0

Adrian Bodmer (SUI) - Anis Ghorbel (TUN) 6:4, 6:4

Frederico Ferreira Silva (POR)(2) - Aryan Goveas (IND) 7:5, 4:6, 7:6(7:2)

Quarterfinal

Aldin Setkic (BIH)(1) - Antoine Escoffier (FRA)(8) 1:6, 6:4, 7:5

Jules Okala (FRA) - Alexandre Muller (FRA)(3) 6:4, 4:6, 7:5

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(4) - Pablo Vivero Gonzalez (ESP)(6) 6:4, 6:2

Adrian Bodmer (SUI) - Frederico Ferreira Silva (POR)(2) 7:6(7:3), 3:6, 7:5

Semifinal

Aldin Setkic (BIH)(1) - Jules Okala (FRA) 6:4, 6:1

Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(4) - Adrian Bodmer (SUI) 6:1, 6:1

Final

Aldin Setkic (BIH)(1) - Karim-Mohamed Maamoun (EGY)(4) 6:3, 7:5