Qualification

Round 1

Filip Horansky (SVK) - Maxime Janvier (FRA)(1) 4:6, 6:4, 6:3

Jonas Luetjen (GER) - Louis Wessels (GER) 6:2, 7:5

Patrik Rosenholm (SWE) - Julien Dubail (BEL) 7:6(7:1), 6:3

Marvin Netuschil (GER) - Alexey Vatutin (RUS)(7) 6:7(3:7), 7:5, 6:2

Christopher Heyman (BEL) - Maxime Authom (BEL)(2) 6:4, 6:3

Roman Safiullin (RUS) - Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 7:5, 6:3

Michal Przysiezny (POL) - Andres Artunedo Martinavarr (ESP) 6:2, 6:4

Petr Michnev (CZE)(6) - Jan Simon (SVK) 6:0, 6:3

Adrian Ungur (ROU) - Edward Corrie (GBR)(3) 6:1, 6:4

Rene Schulte (GER) - Egor Gerasimov (BLR) 6:3, 6:4

Nils Langer (GER) - Raphael Loukas (GER) 6:1, 6:1

Edan Leshem (ISR) - Kevin Krawietz (GER)(8) 6:4, 6:4

Lukas Ruepke (GER) - Eduardo Struvay (COL)(4) 6:7(2:7), 6:3, 6:4

Yann Marti (SUI) - Urs Ferdinand Breitenberger (GER) 6:0, 6:0

Adrien Bossel (SUI) - Dylan Gee (GBR) 7:6(7:3), 6:3

Dzmytry Zhyrmont (BLR) - Sam Barry (IRL)(5) 7:5, 6:3

Round 2

Filip Horansky (SVK) - Jonas Luetjen (GER) 6:4, 6:4

Marvin Netuschil (GER) - Patrik Rosenholm (SWE) 6:3, 3:6, 6:3

Roman Safiullin (RUS) - Christopher Heyman (BEL) 7:5, 6:7(2:7), 6:4

Michal Przysiezny (POL) - Petr Michnev (CZE)(6) 6:0, 7:6(7:5)

Adrian Ungur (ROU) - Rene Schulte (GER) 6:4, 6:4

Nils Langer (GER) - Edan Leshem (ISR) 7:5, 6:4

Yann Marti (SUI) - Lukas Ruepke (GER) 6:4, 6:3

Adrien Bossel (SUI) - Dzmytry Zhyrmont (BLR) 5:7, 6:0, 6:3

Round 3

Filip Horansky (SVK) - Marvin Netuschil (GER) 6:4, 5:7, 6:2

Michal Przysiezny (POL) - Roman Safiullin (RUS) 6:1, 6:7(7:9), 6:2

Nils Langer (GER) - Adrian Ungur (ROU) 6:4, 6:0

Yann Marti (SUI) - Adrien Bossel (SUI) 6:2, 6:7(5:7), 6:2

Main Tournament

Round 1

Lukas Rosol (CZE)(1) - Laslo Djere (SRB) 4:6, 6:2, 6:4

Filip Krajinovic (SRB) - Adrian Ungur (ROU) 4:6, 6:3, 6:4

Jeremy Jahn (GER) - Florian Broska (GER) 6:1, 6:3

Michal Przysiezny (POL) - Marius Copil (ROU)(5) 6:4, 6:3

Yann Marti (SUI) - Maximilian Marterer (GER) 6:2, 7:6(7:1)

Kenny de Schepper (FRA) - Filip Horansky (SVK) 7:5, 7:5

Gregoire Barrere (FRA) - Federico Gaio (ITA) 6:4, 2:6, 6:2

Ruben Bemelmans (BEL) - Marco Trungelliti (ARG)(7) 6:4, 6:2

Teymuraz Gabashvili (RUS)(8) - Benjamin Hassan (GER) 4:6, 6:3, 6:1

Daniel Brands (GER) - Jan Choinski (GER) 6:3, 7:5

Nils Langer (GER) - Yannik Reuter (BEL) 6:1, 6:3

Alessandro Giannessi (ITA)(4) - Franko Skugor (CRO) 6:4, 7:6(7:5)

Cedrik-Marcel Stebe (GER) - Grega Zemlja (SLO)(8) 6:2, 7:5

Marcelo Arevalo (ESA) - Andrey Golubev (KAZ) 6:0, 6:3

Daniel Masur (GER) - Yannick Mertens (BEL) 7:6(7:4), 6:3

Guido Andreozzi (ARG)(2) - Adrien Bossel (SUI) Walkover

Round 2

Filip Krajinovic (SRB) - Lukas Rosol (CZE)(1) 7:6(7:5), 7:5

Jeremy Jahn (GER) - Michal Przysiezny (POL) 6:4, 6:3

Kenny De Schepper (FRA) - Yann Marti (SUI) 6:7(9:11), 6:2, 6:4

Ruben Bemelmans (BEL) - Gregoire Barrere (FRA) 6:2, 6:2

Daniel Brands (GER) - Teymuraz Gabashvili (RUS)(6) 6:3, 1:6, 6:3

Nils Langer (GER) - Alessandro Giannessi (ITA)(4) 6:2, 6:0

Cedrik Marcel Stebe (GER) - Marcelo Arevalo (ESA) 7:6(7:1), 7:5

Daniel Masur (GER) - Guido Andreozzi (ARG)(2) 6:1, 6:2

Quarterfinal

Jeremy Jahn (GER) - Filip Krajinovic (SRB) 7:6(7:4), 2:3 Retired

Ruben Bemelmans (BEL) - Kenny de Schepper (FRA) 6:4, 6:4

Nils Langer (GER) - Daniel Brands (GER) 7:6(7:0), 6:2

Daniel Masur (GER) - Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6:4, 5:7, 6:4

Semifinal

Ruben Bemelmans (BEL) - Jeremy Jahn (GER) 6:1, 6:1

Nils Langer (GER) - Daniel Masur (GER) 6:1, 6:3