Qualification

Round 1

Baptiste Crepatte (FRA)(1) bye

Sebastian Buehler (GER) bye

Mohamed Amouar Braham (TUN) - Yousseg Daggabi (TUN) 7:5, 4:6, 6:4

Kooros Ghasemi (CAN) bye

Luca Gelhardt (GER)(2) bye

Aswin Lizen (GBR) bye

Patric Prinoth (ITA) bye

Andrey Chepelev (RUS) bye

Ameur Ben Hassen (TUN)(3) bye

Mohamed Ali Abibsi (ALG) bye

Louis Dussin (FRA) bye

Adam Nagoudi (TUN) bye

David Gorsic (SLO)(4) bye

Sebastian Zapata (CAN) bye

Rafael Moreno-Higueras (ESP) bye

Robin Peham (AUT) bye

Mattia Ros (ITA) bye

Fedor Litovchenko (RUS) bye

Alberto Berbegal Moreno (ESP) bye

Luigi Sorrentino (ITA) bye

Skander Ben Abdallah (TUN) bye

Nicolas Barz (GER) bye

Nicolas Tastet (FRA) bye

Mohamed Selin Ben Ali (TUN) bye

Hamza Ben Yaacoub (TUN) bye

Selim Ben Hadjali (TUN) bye

Pedro Munafo (ARG) bye

Horst Rieder (ITA) bye

Ben Doghman (TUN) bye

Erwin Troebinger (ITA) bye

Andrea Baldoni (ITA) bye

Olek Kossov (RUS) bye

Round 2

Baptiste Crepatte (FRA)(1) - Sebastian Buehler (GER) 4:6, 6:1, 6:1

Mohamed Amouar Braham (TUN) - Koopros Ghasemi (CAN) 4:6, 6:4, 7:6(7:5)

Luca Gelhardt (GER)(2) - Aswin Lizen (GBR) 6:2, 6:3

Patric Prinoth (ITA) - Andrey Chepelev (RUS) 7:6(7:5), 7:5

Ameur Ben Hassan (TUN)(3) - Mohamed Ali Abibsi (ALG) 6:2, 6:1

Louis Dussin (FRA) - Adam Nagoudi (TUN) 6:3, 6:1

David Gorsic (SLO)(4) - Sebastian Zapata (CAN) 6:0, 6:0

Rafael Moreno-Higueras (ESP) - Robin Peham (AUT) 6:4, 6:1

Mattie Ros (ITA) - Fedor Litovchenko (RUS) 6:3, 6:1

Luigi Sorrentino (ITA) - alberto Berbegal Moreno (ESP) 5:7, 6:3, 6:3

Nicolas Barz (GER) - Skander Ben Abdallah (TUN) 6:3, 6:3

Nicolas Tastet (FRA) - Mohamed Selim Ben Ali (TUN) 6:3, 6:0

Selim Ben Hadjali (TUN) - Hamza Ben Yaacoub (TUN) 6:4, 2:6, 7:5

Horst Rieder (ITA) - Pedro Munafo (ARG) 6:1, 6:2

Erwin Troebinger (ITA) - Ben Doghmani (TUN) 6:3, 6:2

Andrea Baldoni (ITA) - Oleg Kossov (RUS) 6:1, 6:1

Round 3

Baptiste Crepatte (FRA)(1) - Mohamed Anouar Braham (TUN) 7:5, 6:3

Luca Gelhardt (GER)(2) - Patric Prinoth (ITA) 6:2, 6:0

Louis Dussin (FRA) - Ameur Ben Hassen (TUN)(3) 6:2, 6:0

Rafael Moreno-Higueras (ESP) - David Gorsic (SLO)(4) 6:2, 6:3

Luigi Sorrentino (ITA) - Mattia Ros (ITA) 6:3, 6:3

Nicolas Tastet (FRA) - Nicolas Barz (GER) 6:4, 6:1

Horst Rieder (ITA) - Selim Ben Hadjali (TUN) 3:0 Default

Erwin Troebinger (ITA) - Andrea Baldoni (ITA) 6:4, 7:5

Main Tournament

Round 1

Attila Balazs (HUN)(1) - Marco Gjomarkaj (ITA) 6:1, 6:0

Vadim Alekseenko (UKR) - Erwin Troebinger (ITA) 6:0, 6:3

Horst Rieder (ITA) - Sorin Andrei Iordache (ROU) 7:6(7:5), 6:0

Fabrizio Ornago (ITA)(8) - Nicolas Tastet (FRA) 6:2, 6:2

Baptiste Crepatte (FRA) - Marco Bortolotti (ITA)(4) 6:2, 6:2

Aziz Ouakaa (TUN) - Rafael Moreno-Higueras (ESP) 6:4, 5:7, 6:2

Luigi Sorrentino (ITA) - Calin Manda (ROU) 6:3, 6:3

Goncalo Oliveira (POR)(6) - Tommaso Gabrieli (ITA) 6:4, 6:3

Jordan Ubiergo (FRA)(7) - Luca Gelhardt (GER) 7:5, 6:0

Paul Woerner (GER) - Louis Dussin (FRA) 6:0, 2:6, 6:3

Bastian Wagner (GER) - Francisco Faria (POR) 4:6, 6:1, 7:5

Ivan Nedelko (RUS)(3) - Mikalai Haliak (BLR) 6:2, 6:1

Pol Toledo Bague (ESP)(5) - Thibault Venturino (FRA) 4:6, 6:3, 6:0

Tadas Babelis (LTU) - Johan Sebastian Tatlot (FRA) 6:2, 6:3

Andrea Grazioso (ITA) - Robert Ziganshin (RUS) 6:1, 6:0

Benjamin Bonzi (FRA)(2) - Wilson Leite (BRA) 6:1, 6:2

Round 2

Attila Balazs (HUN)(1) - Vadim Alekseenko (UKR) 6:0, 6:1

Fabrizio Ornago (ITA)(8) - Horst Rieder (ITA) 6:1, 6:1

Baptiste Crepatte (FRA) - Aziz Ouakaa (TUN) 7:6(7:5), 6:1

Goncalo Oliveira (POR)(6) - Luigi Sorrentino (ITA) 6:1, 6:2

Paul Woerner (GER) - Jordan Ubiergo (FRA)(7) 7:5, 2:6, 6:4

Ivan Nedelko (RUS)(3) - Bastian Wagner (GER) 7:5, 6:0

Pol Toledo Bague (ESP)(5) - Tadas Babelis (LTU) 6:0, 7:5

Benjamin Bonzi (FRA)(2) - Andrea Grazioso (ITA) 6:1, 6:2

Quarterfinal

Attila Balazs (HUN)(1) - Fabrizio Ornago (ITA)(8) 6:2, 6:2

Goncalo Oliveira (POR)(8) - Baptiste Crepatte (FRA) 6:4, 7:6(7:4)

Ivan Nedelko (RUS)(3) - Paul Woerner (GER) 6:2, 6:2

Benjamin Bonzi (FRA)(2) - Pol Toledo Bague (ESP)(5) 6:2, 7:6(7:1)

Semifinal

Attila Balazs (HUN)(1) - Goncalo Oliveira (POR)(6) 6:3, 6:2

Ivan Nedelko (RUS)(3) - Benjamin Bonzi (FRA)(2) 6:2, 6:3

Final

Attila Balazs (HUN)(1) - Ivan Nedelko (RUS)(3) 6:3, 6:1