Qualification

Round 1

Lukas Ollert (GER)(1) bye

Ben Jones (GBR) bye

Robin Lang (GER) - Lars Veldheer (NED) 6:2, 6:3

Adrian Bodmer (SUI)(9) bye

Martins Podzus (LAT)(2) bye

Marko Pasalic (CZE) bye

Christopher Hutterer (AUT) - Rut Puntakrud (THA) 6:0, 6:1

Moritz Dettinger (GER)(12) bye

Duje Kekez (CRO)(3) bye

Yvo Panak (CZE) - Leon Hieveler (GER) 7:5, 7:5

Daniel Czepielewski (GER) - Daniel Baumann (GER) 2:6, 6:3, 7:6(7:3)

Mark Burgos (FRA)(14) bye

Jurij Rodionov (AUT)(4) bye

Ivan Jelezovski (BLR) - Frantisek Simon (CZE) 6:1, 6:1

Valentin Guenther (GER) - Tim Wiesner (GER) 6:1, 6:1

Maximilian Sanson (SUI)(13) bye

Matvey Khomentovskiy (RUS)(5) bye

David Novotny (GER) - Jimmy Yang (GER) 6:2, 6:3

Patrick Kienzle (GER) bye

Mick Veldheer (NED)(11) bye

Jannis Kahlke (GER)(6) bye

Laurin Aerne (SUI) - Urs Thurau (GER) 6:3, 6:4

Nico Hornitschek (GER) bye

Kris Krawcewicz (AUT)(16) bye

Fran Zvonimir Zgombic (CRO)(7) bye

Yanik Kaelin (SUI) - Tobias Brutscher (GER) 6:2, 6:3

Yannick Stephan Born (GER) - Delf Gohlke (GER) 7:6(7:1), 3:6, 6:1

Piotr Grynkowski (POL)(10) bye

Andrew Ruppli (SUI)(8) bye

Gil Uwe Grund (GER) - Arnold Kokulewski (POL) 6:0, 7:6(7:5)

Janis Podzus (LAT) bye

Luca Keist (SUI)(15) bye

Round 2

Lukas Ollert (GER)(1) - Ben Jones (GBR) 6:4, 6:4

Robin Lang - Adrian Bodmer (SUI)(9) 6:4, 5:7, 7:5

Martins Podzus (LAT)(2) - Marko Pasalic (CZE) 6:1, 6:1

Moritz Dettinger (GER)(12) - Christopher Hutterer (AUT) 7:6(7:5), 6:3

duje Kekez (CRO)(3) - Yvo Panak (CZE) 6:3, 6:3

Daniel Czepekwski (GER) - Mark Burgos (FRA)(14) 6:2, 6:4

Jurij Rodionov (AUT)(4) - Ivan Jelezovski (BLR) 6:0, 6:0

Valentin Guenther (GER) - Maximilian Samson (SUI)(13) 6:2, 6:2

Mavey Khomentovskiy (RUS)(5) - David Novotny (GER) 3:6, 7:5, 6:3

Mick Veldheer (NED)(11) - Patrick Kienzle (GER) 6:0, 6:2

Hannis Khalke (GER)(5) - Laurin Aerne (SUI) 6:2, 6:1

Nico Hornitschek (GER) - Kris Krawzewicz (AUT)(16) 6:7(3:7), 6:4, 6:4

Fran Zvonimir Zgombic (CRO)(7) - Yanik Kaelin (SUI) 6:3, 6:2

Yannick Stephan Born (GER) - Piotr Grynkowski (POL)(10) 6:3, 5:5 Retired

Andrew Ruppli (SUI)(8) - Gil Uwe Grund (GER) 6:3, 7:6(7:5)

Janis Podzus (LAT) - Luca Keist (SUI)(15) 6:1, 6:2

Round 3

Lukas Ollert (GER)(1) - Robin Lang (GER) 6:3, 6:3

Martins Podzus (LAT)(2) - Moritz Dettinger (GER)(12) 7:6(7:3), 6:2

Duje Kekez (CRO)(3) - Daniel Czepielewski (GER) 6:3, 6:0

Valentin Guenther (GER) - Jurij Rodionov (AUT)(4) 6:7(5:7), 6:4, 6:4

Matvey Khomentovskiy (RUS)(5) - Mick Veldheer (NED)(11) 7:5, 6:4

Jannis Kahlke (GER)(6) - Nico Hornitschek (GER) 6:3, 6:3

Fran Zvonimir Zgombic (CRO)(7) - Yannick Stephan Born (GER) 6:4, 3:6, 7:5

Janis Podzus (LAT) - Andrew Ruppli (SUI)(8) 7:6(7:5), 6:4