Qualification

Round 1

Marsel Ilhan (TUR)(1) bye

Fajing Sun (CHN) - Warit Sornbutnark (THA) 6:2, 6:0

Pruchya Isarow (THA) - Fabien Reboul (FRA) 6:7(2:7), 7:6(8:6), 6:2

N. Sriram Balaji (IND)(7) - Woravin Kumthonkittikul (THA) 6:1, 6:3

Ti Chen (TPE)(2) bye

Marvin Moeller (GER) - Jirat Navasirisomboon (THA) 6:2, 6:3

Kuan-Yi Lee (TPE) - Yu Chang (CHN) 3:6, 7:5, 7:5

Lloyd Glasspool (GBR)(6) - Congsup Congcar (THA) 6:1, 6:2

Sanjar Fayziev (UZB)(3) bye

Jurabek Karimov (UZB) - Tanakom Srirat (THA) 6:2, 6:0

Kittiphong Wachiramanowong (THA) - Sasi Kumar Mukund (IND) 4:6, 6:3, 6:3

Daniel Altmaier (GER)(5) - Hsien-Yin Peng (TPE) 6:2, 7:5

Seong Chan Hong (KOR)(4) bye

Sidharth Rawat (IND) - Chanon Phunsawat (THA) 6:3, 6:1

Chayanon Kaewsuto (THA) - Punn Bodhidatta (THA) 7:6(7:2), 6:3

Jimmy Wang (TPE)(8) - Ken Onishi (JPN) 6:2, 6:2

Round 2

Fajing Sun (CHN) - Marsel Ilhan (TUR)(1) 6:3, 7:5

N. Sriram Balaji (IND)(7) - Pruchya Isarow (THA) 7:5, 5:7, 7:6(8:6)

Ti Chen (TPE)(2) - Marvin Moeller (GER) Walkover

Kuan-Yi Lee (TPE) - Lloyd Glasspool (GBR)(6) 7:6(7:5), 6:4

Jurabek Karimov (UZB) - Sanjar Fayziev (UZB)(3) 7:6(7:5), 3:6, 6:4

Daniel Altmaier (GER)(5) - Kittiphong Wachiramanowong (THA) 7:6(7:2), 6:3

Seong Chan Hong (KOR)(4) - Sidharth Rawat (IND) 6:4, 6:0

Jimmy Wang (TPE)(8) - Chayanon Kaewsuto (THA) 6:2, 6:2

Round 3

N. Sriram Balaji (IND)(7) - Fajing Sun (CHN) 4:6, 6:3, 6:4

Kuan-Yi Lee (TPE) - Ti Chen (TPE)(2) 6:3, 6:3

Daniel Altmaier (GER)(5) - Jurabek Karimov (UZB) 6:4, 3:6, 7:6(7:2)

Jimmy Wang (TPE)(8) - Seong Chan Hong (KOR)(4) 2:6, 6:4, 6:4

Main Tournament

Round 1

Janko Tipsarevic (SRB)(1) - Egor Gerasimov (BLR) 2:6, 6:3, 6:3

Sadio Doumbia (FRA) - Jimmy Wang (TPE) 6:3, 7:6(10:8)

Kevin Krawietz (GER) - Albano Olivetti (FRA) 6:3, 7:5

Axel Michon (FRA)(7) - Werapath Sirijariyaporn (THA) 6:1, 6:1

Germain Gigiunon (BEL) - Aslan karatsev (RUS)(3) 4:6, 6:1, 6:3

Daniel Altmaier (GER) - Kuan-Yi Lee (TPE) 6:2, 6:2

Shuichi Sekiguchi (JPN) - Phassawit Burapharitta (THA) 6:1, 6:4

Yannick Mertens (BEL)(6) - Patcharapol Kawin (THA) 6:2, 6:3

Alessandro Bega (ITA) - Gregoire Barrere (FRA)(5) 3:6, 6:3, 6:1

Zhe Li (CHN) - Cem Ilkel (TUR) 6:3, 6:3

Yannick Maden (GER) - Soon Woo Kwon (KOR) 6:1, 6:1

Nils Langer (GER) - Zdenek Kolar (CZE)(4) 6:0, 5:7, 6:3

N. Sriram Balaji (IND) - Vaclav Safranek (CZE)(8) 6:4, 6:0

Jurgen Zopp (EST) - Chaleechan Tanasugarn (THA) 6:0, 6:0

Frederico Ferreira Silva (POR) - Nikola Mektic (CRO) 6:4, 3:6, 6:2

Christian Garin (CHI)(2) - Daniel Nguyen (USA) 7:5, 6:1

Round 2

Janko Tipsarevic (SRB)(1) - Sadio Doumbia (FRA) 6:3, 6:1

Axel Michon (FRA)(7) - Kevin Krawietz (GER) 3:6, 7:6(8:6), 6:3

Daniel Altmaier (GER) - Germain Gigounon (BEL) 6:3, 6:4

Shuichi Sekiguchi (JPN) - Yannick Mertens (BEL)(6) 6:3, 3:6, 6:1

Zhe Li (CHN) - Alessandro Bega (ITA) 6:2, 6:2

Yannick Maden (GER) - Nils Langer (GER) 7:6(7:5), 6:4

Jurgen Zopp (EST) - N. Siriram Balaji (IND) 6:2, 6:2

Christian Garin (CHI)(2) - Frederico Ferreira Silva (POR) 6:7(7:9), 6:3, 6:2

Quarterfinal

Janko Tipsarevic (SRB)(1) - Axel Michon (FRA)(7) 6:2, 6:2

Daniel Altmaier (GER) - Shuichi Sekiguchi (JPN) 6:4, 6:1

Zhe Li (CHN) - Yannick Maden (GER) 4:6, 7:6(10:8), 6:3

Christian Garin (CHI)(2) - Jurgen Zopp (EST) 6:3, 7:6(7:4)

Semifinal

Janko Tipsarevic (SRB)(1) - Daniel Altmaier (GER) 6:3, 6:3

Zhe Li (CHN) - Christian Garin (CHI)(2) 2:6, 7:6(8:6), 6:3

Final

Janko Tipsarevic (SRB)(1) - Zhe Li (CHN) 6:2, 6:3