Qualification

Round 1

Yusuke Watanuki (JPN)(1) bye

Bernard Bruno Nkomba (AUS) bye

Patrick Rynsaardt (AUS) bye

Alexander Babanine (AUS)(7) bye

Nathan Pasha (USA)(2) bye

Jesse Delaney (AUS) bye

Dimitri Morogiannis (AUS) bye

Scott Puodziunas (AUS)(5) bye

Luca Margaroli (SUI)(3) bye

Corey Gaal (AUS) bye

Tomislav Edward Papac (AUS) - Lawrence Bataljin (AUS) 2:6, 6:1, 6:3

Matthew Dellavedova (AUS)(8) bye

Jake Delaney (AUS)(4) bye

Jarred Wynan (AUS) bye

James Frawley (AUS) bye

Mislav Bosnjak (AUS)(6) bye

Round 2

Yusuke Watanuki (JPN)(1) - Bernard Bruno Nkomba (AUS) 6:4, 6:1

Alexander Babanine (AUS)(7) - Patrick Rynsaardt (AUS) 6:0, 6:4

Nathan Pasha (USA)(2) - Jesse Delaney (AUS) 6:1, 6:2

Scott Puodziunas (AUS)(5) - Dimitri Morogiannis (AUS) 6:2, 6:1

Luca Margaroli (SUI)(3) - Corey Gaal (AUS) 6:4, 6:4

Tomislac Edward Papac (AUS) - Matthew Dellavedova (AUS)(8) 6:4, 6:2

Jake Delaney (AUS)(4) - Jarred Wynan (AUS) 6:3, 6:3

James Frawley (AUS) - Mislav Bosnjak (AUS)(6) 6:3, 7:6(7:5)

Round 3

Yusuke Watanuki (JPN)(1) - Alexander Babanine (AUS)(7) 4:6, 6:3, 6:3

Nathan Pasha (USA)(2) - Scott Puodziunas (AUS)(5) 6:1, 6:1

Luca Margaroli (SUI)(3) - Tomislav Edward Papac (AUS) 6:4, 6:4

James Frawley (AUS) - Jake Delaney (AUS)(4) 6:4, 7:6(7:5)

Main Tournament

Round 1

Jan-Lennard Struff (GER)(1) - Brandon Walkin (AUS) 6:4, 6:4

Andrew Harris (AUS) - Thomas Fancutt (AUS) 7:6(7:3), 6:4

Aleksandar Vukic (AUS) - James Frawley (AUS) 6:7(4:7), 6:2, 6:2

Konstantin Kravchuk (RUS)(5) - Nathan Pasha (USA) 7:6(7:5), 6:3

Pierre-Hugues Herbert (FRA)(3) - Alexei Popyrin (AUS) 7:6(7:2), 6:4

Denis Shapovalov (CAN) - Yusuke Watanuki (JPN) 6:7(7:9), 6:4, 6:4

Hans Podlipnik-Castillo (CHI) - Calum Puttergill (AUS) 6:3, 6:3

Steve Darcis (BEL)(6) - Corentin Moutet (FRA) 6:1, 6:1

Carlos Berlocq (ARG)(7) - Steven de Waard (AUS) 6:3, 6:3

Quentin Halys (FRA) - Radu Albot (MDA) 6:1, 6:4

Alejandro Falla (COL) - Dayne Kelly (AUS) 7:6(8:6), 6:2

Renzo Olivo (ARG)(4) - Jake Delaney (AUS) 6:2, 5:7, 7:5

Dudi Sela (ISR)(8) - Luca Wargaroli (SUI) 6:1, 6:1

Mats Moraing (GER) - Andres Molteni (ARG) 6:4, 6:0

Sam Groth (AUS) - N. Vijay Sundar Prashanth (IND) 6:7(1:7), 7:6(8:6), 6:3

Gerald Melzer (AUT)(2) - Daniel Nolan (AUS) 4:6, 7:5, 7:6(8:6)

Round 2

Jan-Lennard Struff (GER)(1) - Andrew Harris (AUS) 6:1, 3:6, 6:4

Konstantin Kravchuk (RUS)(5) - Aleksandar Vukic (AUS) 6:4, 7:6(7:1)

Denis Shapovalov (CAN) - Pierre-Hugues Herbert (FRA)(3) 3:6, 6:4, 6:4

Steve Darcis (BEL)(6) - Hans Podlipnik-Castillo (CHI) 6:2, 6:4

Carlos Berlocq (ARG)(7) - Quentin Halys (FRA) 7:6(8:6), 6:7(0:7), 6:4

Alejandro Falla (COL) - Renzo Olivo (ARG)(4) 6:1, 6:7(4:7), 7:6(7:3)

Dudi Sela (ISR)(8) - Mats Moraing (GER) 6:3, 6:2

Sam Groth (AUS) - Gerald Melzer (AUT)(2) 4:6, 6:4, 7:6(7:2)

Quarterfinal

Jan-Lennard Struff (GER)(1) - Konstantin Kravchuk (RUS)(5) 6:4, 6:7(6:8), 6:3

Steve Darcis (BEL)(6) - Denis Shapovalov (CAN) 6:0, 7:6(7:4)

Alejandro Falla (COL) - Carlos Berlocq (ARG)(7) 6:2, 7:5

Dudi Sela (ISR)(8) - Sam Groth (AUS) 7:6(7:5), 6:2

Semifinal

Jan-Lennard Struff (GER)(1) - Steve Darcis (BEL)(6) 7:6(7:5), 6:3

Dudi Sela (ISR)(8) - Alejandro Falla (COL) 6:4, 2:6, 6:1

Final

Dudi Sela (ISR)(8) - Jan-Lennard Struff (GER)(1) 3:6, 6:4, 6:3