Round 1

Peter Pokorny (AUT)(1) bye

Peter Stoelker (GER) bye

Detlef Colberg (GER) - Sergio Maneri (ITA) 6:1, 6:2

Heinrich Brandt (GER)(11) bye

Manfred Hagl (GER)(15) bye

Ulrich Fischer (GER) bye

Vladimir Vidimsky (GER) - Henri Willems (BEL) 6:2, 6:3

Werner Schlereth (GER)(6) bye

Eckard Kaercher (GER)(3) bye

Peter Nilsson (SWE) bye

Heinz Zinkant (GER) bye

Jan Coebergh (NED)(9) bye

Hanspeter Rabe (GER)(13) bye

Milan Makanec (SUI) - Heinz Schnell (GER) 6:1, 6:1

Claus Seeck (GER) bye

Hans Joachim Singhoff (GER)(7) bye

Heinz Kleinemas (GER)(5) bye

Dumitru-Titus Mihalache (ROU) bye

Ingo Koll (GER) - Lennart Nilsson (SWE) 6:4, 6:2

Bethold Landthaler (GER)(16) bye

Hermann Linke (GER)(10) bye

Georg Mathis (AUT) - Adolf Wrage Hagn (GER) 6:2, 6:3

Jochen Herrmann (GER) bye

Hans Bronkhorst (NED)(4) bye

Gerhard Groell (GER)(8) bye

Jurgen Kehr (GER) bye

Joachim Kath (GER) bye

Walter Papst (AUT)(14) bye

Fritz Schwaiger (GER)(12) bye

Heinz Pohl (GER) bye

Wolfgang Wenzel (GER) - Boris Chirkov (RUS) Walkover

Hans Koller (GER)(2) bye

Round 2

Peter Pokorny (AUT)(1) - Peter Stoelker (GER) 6:2, 6:3

Heinrich Brandt (GER)(11) - Detlef Colberg (GER) 6:2, 5:7, 6:4

Manfred Hagl (GER)(15) - Ulrich Fischer (GER) 6:3, 1:6, 6:4

Werner Schlereth (GER)(6) - Vladimir Vidimsky (GER) 6:2, 6:3

Eckard Kaercher (GER)(3) - Peter Nilsson (SWE) 6:1, 6:2

Jan Coebergh (NED)(9) - Heinz Zinkant (GER) 6:3, 7:5

Hanspeter Rabe (GER)(13) - Milan Makanec (SUI) 6:4, 6:2

Hans-Joachim Singhoff (GER)(7) - Claus Seeck (GER) Walkover

Heinz Kleinemas (GER)(5) - Dumitru-Titus Mihalache (ROU) 6:3, 6:4

Ingo Koll (GER) - Berthold Landthaler (GER)(16) 6:3, 6:3

Georg Mathis (AUT) - Hermann Linke (GER)(10) 6:2, 6:4

Jochen Herrmann (GER) - Hans Bronkhorst (NED)(4) 6:2, 6:4

Gerhard Groell (GER)(8) - Jurgen Kehr (GER) 6:1, 6:2

Walter Papst (AUT)(14) - Joachim Kath (GER) 6:0, 6:0

Heinz Pohl (GER) - Fritz Schwaiger (GER)(12) 7:6(7:4),, 6:1

Wolfgang Wenzel (GER) - Hans Koller (GER)(2) 7:5, 7:6(7:4)

Round 3

Peter Pokorny (AUT)(1) - Heinrich Brandt (GER)(11) 6:0, 6:1

Werner Schlereth (GER)(6) - Manfred Hagl (GER)(15) 6:1, 6:4

Jan Coebergh (NED)(9) - Eckard Kaercher (GER)(3) 6:0, 6:3

Hans Joachim Singhoff (GER)(7) - Hanspeter Rabe (GER)(13) 6:2, 6:2

Heinz Keinemas (GER)(5) - Ingo Koll (GER) Walkover

Jochen Herrmann (GER) - Georg Mathis (AUT) 6:2, 6:0

Gerhard Groell (GER)(8) - Walter Papst (AUT)(14) 6:1, 6:0

Heinz Pohl (GER) - Wolfgang Wenzel (GER) 3:6, 6:4, 6:2

Quarterfinal

Peter Pokorny (AUT)(1) - Werner Schlereth (GER)(6) 6:1, 6:1

Hans-Joachim Singhoff (GER)(7) - Jan Coeberg (NED)(9) 1:6, 6:3, 6:2

Jochen Herrmann (GER) - Heinz Kleinemas (GER)(5) 7:5, 6:3

Gerhard Groell (GER)(8) - Heinz Pohl (GER) 6:2, 6:0

Semifinal

Peter Pokorny (AUT)(1) - Hans-Joachim Singhoff (GER)(7) 6:4, 6:2

Gerhard Groell (GER)(8) - Jochen Herrmann (GER) 6:2, 6:1

Final

Peter Pokorny (AUT)(1) - Gerhard Groell (GER)(8) 6:1, 6:0