Qualification

Round 1

Lillian Gabrielsen (NOR)(1) bye

Amanda Dahlstrom (SWE) - Lisa Wang (SWE) 6:4, 6:3

Mathilda Vidgren (SWE) - Hanna Schmidt Axelsson (SWE) 4:6, 6:4, 6:4

Avelina Sayfetdinova (RUS)(5) - Malin Falk (SWE) 6:4, 6:0

Sarina Renertsen (NOR)(2) bye

Tuva Wallin (SWE) - Linn Harrysson (SWE) 6:2, 6:1

Nelly Mezan (SWE) - Tuva Lindsten (SWE) 6:4, 6:4

Josefin Opitz (SWE) - Lisa Zaar (SWE)(8) 6:3, 6:2

Lissi Kubre (EST)(3) bye

Smilla Kjaergaard (SWE) - Lea Forste Dinell (SWE) 6:4, 6:2

Vlada Zvereva (BLR) - Marta Louise Soederberg (SWE) 6:2, 5:7, 7:5

Therese Ekdahl (SWE)(7) - Antonia Ekroth (SWE) 6:3, 6:0

Justyna Malatinska (CZE)(4) bye

Elizaveta Kuznetsova (RUS) - Hilda Lundstedt (SWE) 6:1, 6:1

Svetlana Teterina (SWE) - Fanny Norin (SWE) 6:3, 4:6, 6:4

Helena Narmint (EST)(6) - Izabelle Persson (SWE) 6:1, 6:3

Round 2

Lillian Gabrielsen (NOR)(1) - Amanda Dahlstrom (SWE) 7:6(7:4), 6:1

Avelina Sayfetdinova (RUS)(5) - Mathilda Vidgren (SWE) 6:2, 6:2

Sarina Reinertsen (NOR)(2) - Tuya Wallin (SWE) 6:3, 6:1

Josefin Opitz (SWE) - Nelly Mezan (SWE) 7:5, 6:3

Samilla Kjaergaard (SWE) - Lissi Kubre (EST)(3) 7:6(7:3), 6:3

Vlada Zvereva (BLR) - Therese Ekdahl (SWE)(7) 6:1, 3:6, 6:0

Justyna Malatinska (CZE)(4) - Elizaveta Kuznetsova (RUS) 6:4, 6:0

Helena Narmont (EST)(6) - Svetlana Teterina (SWE) 6:1, 6:1

Round 3

Avelina Sayetdinova (RUS)(5) - Lillian Gabrielsen (NOR)(1) 6:0, 6:3

Josefin Opitz (SWE) - Sarina Reinertsen (NOR)(2) 7:6(7:2), 1:6, 6:2

Vlada Zvereva (BLR) - Smilla Kjaergaard (SWE) 6:3, 6:0

Helena Narmont (EST)(6) - Justyna Malatinska (CZE)(4) 7:6(7:1), 7:5

Main Tournament

Round 1

Lara Schmidt (GER)(1) - Melis Yasar (SWE) 6:4, 6:1

Emilie Elde (NOR) - Ebba Rosberg (SWE) 6:4, 6:4

Avelina Sayfetdinova (RUS) - Sydney Berlin (SWE) 6:3, 6:1

Helena Francati (DEN) - Alise Cernecka (LAT)(7) 7:6(7:4), 7:5

Olga Helmi (DEN)(3) - Lilly Elida Haseth (NOR) 6:2, 4:6, 6:3

Josefin Opitz (SWE) - Morgan Cross (GBR) 6:4, 7:6(7:0)

Karolina Jaskiewicz (POL) - Jessica Mridha (SWE) 6:4, 6:0

Victoria Mikhaylova (RUS)(6) - Helena Narmont (EST) 6:3, 6:2

Enola Chiesa (ITA)(5) - Vasilisa Polunova (ISR) 6:4, 6:2

Sofiya Chekhlystova (EST) - Leticia Temirhanova (SWE) 2:6, 7:5, 6:2

Maria Petrovic (SWE) - Elinor Stokaas (NOR) 3:6, 6:2, 6:4

Alexandra Viktoroivitch (SWE)(4) - Karine Marion Job (FRA) 6:3, 6:2

Hanna Viller Moller (DEN)(8) - Iveta Daujotate (LTU) 6:1, 6:3

Ida Ferding (SWE) - Ella Haavisto (FIN) 6:3, 6:4

Molly Helgesson (SWE) - Vlada Zvereva (BLR) 6:1, 6:4

Varvara Kuksina (RUS)(2) - Katie Lafrance (USA) 7:6(7:2), 6:1

Round 2

Lara Schmidt (GER)(1) - Emilie Elde (NOR) 6:0, 6:4

Avelina Sayfetdinova (RUS) - Helena Francati (DEN) 6:2, 6:4

Olga Helmi (DEN)(3) - Josefin Opitz (SWE) 6:1, 6:2

Victoria Mikhaylova (RUS)(6) - Karolina Jaskiewicz (POL) 6:2, 6:2

Sofiya Chekhlystova (EST) - Enola Chiesa (ITA)(5) 6:3, 6:3

Alexandra Viktorovitch (SWE)(4) - Maria Petrovic (SWE) 6:4, 6:4

Hannah Viller Moller (DEN)(8) - Ida Ferding (SWE) 6:3, 6:4

Varvara Kuksina (RUS)(2) - Molly Helgesson (SWE) 6:0, 6:1

Quarterfinal

Lara Schmidt (GER)(1) - Avelina Sayfetdinova (RUS) 7:5, 6:4

Olga Helmi (DEN)(3) - Victoria Mikhaylova (RUS)(6) 7:6(7:5), 6:3

Alexandra Viktorovitch (SWE)(4) - Sofiya Chekhlystova (EST) 6:3, 2:6, 6:3

Hannah Viller Moller (DEN)(8) - Varvara Kuksina (RUS)(2) 6:3, 6:4

Semifinal

Lara Schmidt (GER)(1) - Olga Helmi (DEN)(3) 6:1, 7:6(7:2)

Hanna Viller Moller (DEN)(8) - Alexandra Viktorovitch (SWE)(4) 1:6, 6:4, 6:3

Final

Hanna Viller Moller (DEN)(8) - Lara Schmidt (GER)(1) 6:3, 6:4