Qualification

Round 1

Soon Woo Kwon (KOR) - Axel Michon (FRA)(1) 6:2, 7:6(7:1)

Jurabek Karimov (UZB) - Daniel Nguyen (USA) 7:6(7:4), 6:2

Fajing Sun (CHN) - Cheong-Eui Kim (KOR) 6:3, 4:6, 6:2

Kuan-Yi Lee (TPE)  Zhe Li (CHN)(5) 6:4, 6:1

Sadio Doumbia (FRA)(2) - Temur Ismailov (UZB) 3:6, 6:0, 6:3

Lloyd Glasspool (GBR) - Werapath Sirijariyaporn (THA) 6:1, 6:0

Puchya Isarow (THA) - Jirat Navasirisomboon (THA) 6:2, 6:2

Egor Gerasimov (BLR) - Tatakom Sirirat (THA) 6:0, 6:0

Seong Chan Hong (KOR) - Ti Chen (TPE)(3) 6:2, 6:7(5:7), 6:3

Jurgen Zopp (EST) - Chanon Phunsawat (THA) 6:3, 6:1

Chaleechan Tanasugarn (THA) - Woravin Kumithonkittikul (THA) 6:2, 4:6, 6:4

Albano Olivetti (FRA)(8) - Natthrasith Kunsuwan (THA) 6:1, 6:4

Pirmin Haenle (GER) - Germain Gigounon (BEL)(4)

Daniel Altmaier (GER) - Marvin Moeller (GER) 7:6(8:6) 6:4

Nils Langer (GER)  - Cem Ilkel (TUR) 6:3, 7:5

Kevin Krawietz (GER)(7) - Mikhail Elgin (RUS) 3:6, 6:4, 3:0 Retired

Round 2

Soon Woo Kwon (KOR) - Jurabek Karimov (UZB) 6:0, 6:4

Fajing Sun (CHN) - Kuan-Yi Lee (TPE) 6:2, 6:3

Llpyd Glasspool (GBR) - Sadio Doumbia (FRA)(2) 7:5, 6:1

Egor Gerasimov (BLR)(6) - Pruchya Isarow (THA) 6:0, 6:3

Jurgen Zopp (EST) - Seong Chan Hong (KOR) 6:4, 6:7(9:7), 7:5

Albano Olivetti (FRA)(8) - Chaleechan Tanasugarin (THA) 6:1, 6:3

Daniel Altmeier (GER) - Pirmin Haenle (GER) 6:4, 6:1

Nils Langer (GER) - Kevin Krawietz (GER)(7) 6:3, 6:0

Round 3

Soon Woo Kwon (KOR) - Fajing Sun (CHN) 6:2, 4:6, 6:2

Lloyd Glasspool (GBR) - Egor Gerasimov (BLR)(6) 6:2, 6:4

Jurgen Zopp (EST) - Albano Olivetti (FRA)(8) 6:3, 7:5

Nils Langer (GER) - Daniel Altmaier (GER) 7:6(7:5), 3:6, 6:1

Main Tournament

Round 1

Yuchi Sugita (JPN)(1) - Nils Langer (GER) 7:6(9:7), 5:7, 6:0

Marsel Ilhan (TUR) - Dmitry Popko (KAZ) 4:6, 6:4, 7:6(7:4)

Jeremy Jahn (GER) - Akira Santillan (JPN) 7:5, 6:3

Di Wu (CHN)(6) - Chayanon Kaewsuto (THA) 6:0, 6:1

Henri Laaksonen (SUI)(4) - Sekou Bangoura (USA) 6:4, 6:2

Yannick Mertens (BEL) - Jonathan Eysseric (FRA) 6:4, 6:2

Cedrik-Marcel Stebe (GER) - Patcharapol Kawin (THA) 6:4, 6:3

Janko Tipsarevic (SRB)(5) - Jurgen Zopp (EST) 6:4, 6:1

Maximilian Marterer (GER)(7) - Soon Woo Kwon (KOR) 6:0, 6:4

Lloyd Glasspool (GBR) - Gregoire Marriere (FRA) 6:3, 7:5

Zdenek Kolar (CZE) - Jordi Samper-Montana (ESP) 2:6, 6:3, 6:4

Markus Copil (ROU)(3) - Warit Sornbutinark (THA) 6:2, 6:0

Blaz Kavcic (SLO) - Yannik Reuter (BEL)(8) 6:2, 6:1

Amir Weintraub (ISR) - Yuva Kibi (JPN) 6:3, 6:4

Christian Garin (CHI) - Astan Karatsev (RUS) 6:3, 6:3

Denis Istomin (UZB)(2) - Congsup Congcar (THA) 6:0, 6:1

Round 2

Yuchi Sugita (JPN)(1) - Marsel Ilhan (TUR) 6:2, 6:4

Jeremy Jahn (GER) - Di Wu (CHN)(6) 6:2, 3:6, 6:4

Yannick Mertens (BEL) - Henri Laakssonen (SUI)(4) 6:2, 6:3

Janko Tipsarevic (SRB)(5) - Cedrik-Marcel Stebe (GER) 6:2, 6:3

Maximilian Marterer (GER)(7) - Lloyd Glasspool (GBR) 6:7(6:8), 6:4, 6:3

Marius Copil (ROU)(3) - Zdenek Kolar (CZE) 6:4, 6:1

Blaz Kavcoc (SLO) - Amir Weintraub (ISR) 6:4, 6:1

Christian Garin (CHI) - Denis Istomin (UZB)(2) 3:6, 6:4, 7:5

Quarterfinal

Yuchi Sugita (JPN)(1) - Jeremy Jahn (GER) 6:0, 6:4

Janko Tipsarevic (SRB)(5) - Yannick Mertens (BEL) 6:2, 6:4

Maximilian Marterer (GER)(7) - Marius Copil (ROU)(3) 6:4, 7:6(10:8)

Blaz Kavcic (SLO) - Christian Garin (CHI) 7:6(7:1), 6:1

Semifinal

Jano Tipsarevic (SRB)(5)  Yuchi Sugita (JPN)(1) 6:1, 7:6(10:8)

Blaz Kavcic (SLO) - Maximilian Marterer (GER)(7) 4:6, 7:6(7:3), 6:2

Final

Janko Tipsarevic (SRB)(5) - Blaz Kavcic (SLO) 6:3, 7:6(7:1)