Qualification

Round 1

Reilly Opelka (USA)(1) bye

Harry Bourcher (AUS) bye

Bradley Mousley (AUS) bye

Yasutaka Uchiyama (JPN)(6) bye

Alexander Bublik (RUS)(2) bye

Sean Van Rensburg (AUS) - Luke Sebastiani (AUS) 6:0, 6:1

Bryden Klein (GBR) - Lawrence Bataljin (AUS) 6:2, 6:1

Denis Shapovalov (CAN)(7) bye

Marinko Matosevic (AUS) - Stefan Le Norodom (AUS) 6:3, 6:3

Mislav Bosnjak (AUS) - Sam Edward Longhurst (AUS) 6:3, 6:4

Luke Saville (AUS)(8) bye

Andrey Golubev (KAZ)(4) bye

Alex Bolt (AUS) - Patrick Fitzgerald (AUS) 7:5, 6:2

Dayne Kelly (AUS) - Brock Meuris (AUS) 6:1, 6:2

Daniel Masur (GER)(5) bye

Round 2

Harry Bourcher (AUS) - Reilly Opelka (USA)(1) 7:6(8:6), 5:7, 7:6(7:5)

Yasutaka Uchiyama (JPN)(6) - Bradley Mousley (AUS) 1:6, 7:6(7:2), 7:5

Alexander Bublik (RUS)(2) - Sean Van Rensburg (AUS) 6:1, 6:2

Brydan Klein (GBR) - Denis Shapovalov (CAN)(7) 6:4, 7:5

Marinko Matosevic (AUS)(3) - Steven De Waard (AUS) 6:2 6:2

Luke Saville (AUS)(8) - Mislav Bosnjak (AUS) 6:2, 6:3

Alex Bolt (AUS) - Andrey Golubev (KAZ)(4) 6:4, 6:1

Dayne Kelly (AUS) - Daniel Masur (GER)(5) 6:4, 6:4

Round 3

Yasutaka Uchiyama (JPN)(6) - Harry Bourchier (AUS) 7:6(7:3), 3:6, 6:4

Alexander Bublik (RUS)(2) - Brydan Klein (GBR) 4:6, 7:5, 7:6(7:5)

Luke Saville (AUS)(8) - Marinko Matosevic (AUS)(3) 7:6(8:6), 6:4

Alex Bolt (AUS) - Dayne Kelly (AUS) 7:5(7:2), 6:3

Main Tournament

Round 1

Ruben Bemelmans (BEL) - Donald Young (USA)(1) 6:4, 2:6, 7:6(7:3)

Yasutaka Uchiyama (JPN) - James McGee (IRL) 6:0, 6:4

Peter Gojowczyk (GER) - Marko Tepavac (SRB) 6:4, 6:4

Michael Mimoh (USA) - Grega Zemlja (SLO)(7) 6:2, 6:4

Denis Kudla (USA)(3) - Uladzimir Ignatik (BLR) 2:6, 6:4, 6:4

Kimmer Coppejans (BEL) - Alexander Bublik (RUS) 3:6, 6:2, 6:3

Luke Saville (AUS) - Max Purcell (AUS) 4:6, 6:3, 6:3

Darian King (BAR)(6) - Alexander Sarkissian (USA) 6:4, 6:4

Omar Jasika (AUS) - Norbert Gombos (SVK)(5) 6:2, 6:7(5:7), 7:5

Alex Bolt (AUS) - Tatsuma Ito (JPN) 6:3, 6:2

Daniel Brands (GER) - Blake Mott (AUS) 7:6(7:4), 6:7(5:7), 6:4

Peter Polansky (CAN)(4) - Marc Polmans (AUS) 6:1, 4:6, 6:4

Mariton Fucsovics (HUN)(8) - Marcelo Arevalo (ESA) 6:1, 3:6, 6:3

Ilya Ivashka (BLR) - Jan Satral (CZE) 6:3, 6:4

Joris de Loore (BEL) - Laslo Djere (SRB) 6:2, 6:3

Matthias Bachinger (GER) - Joao Souza (BRA)(2) 6:7(5:7), 6:4, 6:3

Round 2

Ruben Bemelmans (BEL) - Yasutaka Uchiyama (JPN) 6:3, 6:0

Peter Gojowczyk (GER) - Michael Mmoh (USA) 6:2, 6:3

Denis Kudla (USA)(3) - Kimmer Coppejans (BEL) 6:2, 6:2

Darian King (BAR)(6) - Luke Saville (AUS) 4:6, 7:6(8:6), 6:2

Omar Jasika (AUS) - Alex Bolt (AUS) 6:3, 6:3

Peter Polansky (CAN)(4) - Daniel Brands (GER) 7:6(7:3), 6:4

Marton Fucsovics (HUN)  Ilya Ivashka (BLR) 6:3, 6:3

Joris de Loore (BEL) - Matthias Bachinger (GER) 6:2, 6:4

Quarterfinale

Peter Gojowczyk (GER) - Ruben Bemelmans (BEL) 7:6(8:6), 6:4

Denis Kudla (USA)(3) - Darian King (BAR)(6) 6:2, 7:6(7:4)

Omar Jasika (AUS) - Peter Polanski (CAN)(4) 6:4, 6:2

Joris De Loore (BEL) - Marton Fucsovics (HUN)(8) 7:6(8:6), 6:3

Semifinal

Peter Gojowczyk (GER) - Denis Kudla (USA)(3) 6:4, 6:2

Omar Jasika (AUS) - Joris de Loore (BEL) 6:4, 4:6, 7:6(7:3)

Final

Peter Gojowczyk (GER) - Omar Jasika (AUS) 6:3, 6:1