Qualification

Round 1

Hyeon Chung (KOR)(1) - Miljan Zekic (SRB) 6:1, 6:3

Jurgen Melzer (AUT) - Steven Diez (CAN)(5) 6:1, 6:1

Nicolas Nicker (ARG)(2) - Sasi Kumar Mukund (IND) 6:7(5:7), 6:3, 7:5

Yuki Bhambri (IND) - Marco Cecchinato (ITA)(8) 7:5, 6:1

Jozef Kovalik (SVK)(3) - Franko Skugor (CRO) 6:3, 6:4

Prainesh Gunneswaran (IND) - Hiroki Morya (JPN)(6) 6:2, 6:3

Marco Trungelliti (ARG)(4) -- Alessandro Bega (ITA) 6:0, 6:4

Nikola Mektic (CRO) - Federico Gaio (ITA)(7) 6:3, 6:0

Round 2

Hyeon Chung (KOR)(1) - Jurgen Melzer (AUT) 6:0, 7:6(7:4)

Yuki Bhambri (IND) - Nicolas Kicker (ARG)(2) 6:3, 6:1

Jozef Kovalik (SVK)(3) - Prajnesh Gunneswaran (IND) 7:6(7:2), 6:2

Nikola Mektic (CRO) - Marco Trungelliti (ARG)(4) 7:5, 6:2

Main Tournament

Round 1

Marin Cilic (CRO)(1) bye

Jozef Kovalik (SVK)  Gastao Elias (POR) 6:7(5:7), 6:4, 6:2

Daniil Medvedev (RUS) - Thiago Monteiro (BRA) 6:3, 6:3

Yen-Hsun Lu (TPE)(8) - Radu Albot (MDA) 6:2, 6:1

Albert Ramos-Vinolas (ESP)(3) bye

Steve Darcis (BEL) - Nikola Mektic (CRO) 6:2, 6:3

Dudi Sela (ISR) - Damir Dzumhur (BIH) 6:2, 6:2

Hyeon Chung (KOR) - Borna Coric (CRO)(6) 6:3, 7:5

Benoit Paire (FRA)(5) - Konstantin Kravchuk (RUS) 6:3, 6:4

Yuki Bhambri (IND) - Rankumar Ramanathan (IND) 6:1, 6:1

Aljaz Bedene (GBR) - Guillermo Garcia-Lopez (ESP) 6:3, 6:3

Martin Klizan (SVK)(4) bye

Mikhail Youzhny (RUS)(7) - Saketh Mynen (IND) 6:4, 6:3

Renzo Olivo (ARG) - Casper Ruud (NOR) 7:6(7:3) 6:2

Rogerio Dutra Silva (BRA) - Dusan Lajovic (SRB) 7:6(7:2), 4:6, 7:6(7:3)

Roberto Bautista Agut (ESP)(2) bye

Round 2

Jozef Kovalik (SVK) - Marin Cilic (CRO)(1) 7:6(7:5), 5:7, 7:5

Daniil Medvedev (RUS) - Yen-Hsu Lu (TPE)(8) 6:4, 6:3

Albert Ramos-Vinolas (ESP)(3) - Steve Darcis (BEL) 6:2, 6:0

Dudi Sela (ISR) - Hyeon Chung (KOR) 6:2, 6:2

Benoit Paire (FRA)(5) - Yuki Bhambri (IND) 6:3, 6:4

Aljaz Bedene (GBR) - Martin Klizan (SVK)(4) 7:6(7:3), 6:7(3:7), 7:6(7:2)

Mikhail Youzhny (RUS)(7) - Renzo Olivo (ARG) 6:1, 7:5

Roberto Bautista Agut (ESP)(2) - Rogerio Dutra Silva (BRA) 6:3, 6:2

Quarterfinal

Daniil Medvedev (RUS) - Jozef Kovalik (SVK) 6:1, 6:4

Dudi Sela (ISR) - Albert Ramos-Vinolas (ESP)(3) 7:5, 6:4

Benoit Paire (FRA)(5) - Aljaz Bedene (GBR) 6:3, 6:0

Roberto Bautista Agut (ESP)(2) - Mikhail Youzhny (RUS)(7) 2:6, 6:4, 6:4

Semifinal

Daniil Medvedev (RUS) - Dudi Sela (ISR) 4:6, 7:6(7:2), 6:2

Roberto Bautista Agut (ESP)(2) - Benoit Paire (FRA)(5) 6:3, 6:3

Final

Roberto Bautista Agut (ESP)(2) - Daniil Medvedev (RUS) 6:3, 6:4